Рішення № 72973328, 26.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
806/539/18
Номер документу
72973328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/539/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

01.02.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому він просить зобов’язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 09.09.2017 перерахунок (донарахування) призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини А3814 за вих. №5805 від 21.11.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених позивачу за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових виплат та винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю у недоотриманій з 09.09.2017 пенсії та виплачувати перераховану пенсію у новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.

В обґрунтування позову зазначає, що з 09.09.2017 йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У листопаді 2017 року ОСОБА_1 стало відомо, що при обчисленні пенсії відповідачем не було враховано щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу на оздоровлення, одноразові виплати та винагороди за участь в АТО. 28.12.2017 позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки № 5805 від 21.11.2017. Однак, відповідач листом № 4418/Б-ІІ від 24.01.2018 повідомив про відмову у здійсненні перерахунку.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

19.02.2018 за №2350/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень останній зазначив, що згідно з ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення. Відповідач також вказує, що строк проведення перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а тому перерахунок варто проводити з 01.01.2018. У прохальній частині відзиву на адміністративний позов відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю, а частину вимог з 09.08.2017 до 31.12.2017 просить залишити без розгляду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 призначено адміністративну справу до розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін. Судове засідання призначено на 21 березня 2018 року о 11:30.

21 березня 2018 року в канцелярії Житомирського окружного адміністративного суду зареєстровані заяви від представників сторін про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню із таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини А 3814 (по особовому складу) від 05.09.2017 № 45-РС, старшого прапорщика ОСОБА_1, головного старшину понтонно- мостового батальйону, звільнено з військової служби у запас за п. «а» ч. 6 ст. 26 з урахуванням п.п. «ї» п. 1 ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» у зв’язку із закінченням строку контракту.

Для нарахування пенсії позивачу було видано довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії №4615 від 21.09.2017 за останні 24 місяці служби , яку разом з грошовим атестатом серії ЗУ №178997, ОСОБА_1 було передано до Житомирського обласного військового комісаріату для підготовки документів пенсійної справи та передачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та призначення пенсії.

З матеріалів справи видно, що з 09.09.2017 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У листопаді 2017 року, отримавши від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, довідку-повідомлення про призначення та розрахунок пенсії, позивач встановив, що до складу його додаткових видів грошового забезпечення, з яких йому було нараховано основний розмір пенсії, безпідставно не включено виплачені йому за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових виплат та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У листопаді 2017 року, на звернення позивача, командиром військової частини А 3814 за вих. № 5805 ОСОБА_1 була видана довідка про проведення виплат за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року.

08.12.2017 позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою з проханням прийняти довідку командира військової частини А 3814 № 5805 від 21.11.2017 та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахування пенсії (а.с. 21).

19.12.2017 Житомирський обласний військовий комісаріат листом за № 7735 повідомив ОСОБА_1 про направлення наведеної довідки до Пенсійного фонду України.

28.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою, в якій просив відповідача прийняти додатковий документ - довідку командира військової частини А 3814 за № 5805 від 21.11.2017, яка підтверджує проведення виплат за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року суми щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових винагород та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та нарахувати і виплачувати в подальшому, без обмеження кінцевої дати, призначену з 09.09.2017 пенсію, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вказані виплати, що мали бути враховані.

Листом №4418/Б-ІІ від 24.01.2018 відповідач повідомив позивача, що суми виплачених щомісячних додаткових грошових винагород, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії та винагороди за участь в АТО, не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, що зараховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону .

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-XII).

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 (далі – Постанова КМУ № 1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329 (далі – Інструкція №260), встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п. 3 п. 5 Постанови КМУ № 1294, п.п. 30.4 п. 30 розділу ХХХ Інструкції № 260).

Із системного аналізу вказаних правових норм видно, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" № 158 від 04.06.2014, зі змінами внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" № 24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі - винагорода за участь в АТО).

Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймали безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/операціях і заходах.

Тобто, вказана грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які брали участь в АТО, постійно з часу її запровадження.

У відзиві на адміністративний позов представник відповідача стверджує, що Рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 визначено, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди за участь в АТО суперечить чинному законодавству.

Так, Конституційним судом України у Рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі №1-9/2015 офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Суд зазначає, що при зверненні до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просить здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.

Отже, є помилковим посилання відповідача на Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015.

Відповідно до довідки командира військової частини А 3814 №5805 від 21.11.2017 у період з вересня 2015 року до серпня 2017 року ОСОБА_1 нараховано щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу (для вирішення соціально-побутових питань), грошову допомогу на оздоровлення, одноразову виплату, винагороду за участь в АТО.

Зміст вказаної довідки свідчить, що у період з вересня 2015 року до серпня 2017 року з щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразової виплати, винагороди за участь в АТО було утримано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ст. 51 Закону України № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Суд відмічає, що довідка №5805 від 21.11.2017 підтверджує право позивача на врахування при розрахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення та премії, які позивач отримував при проходженні служби.

ОСОБА_1 28.12.2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії, з врахуванням показників довідки за вих. № 5805 від 21.11.2017, саме з 01.01.2018.

Згідно з вимогами ст. 63 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової винагороди, щомісячної додаткової грошової винагороди та винагороди за участь в АТО з 01.01.2018.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати ОСОБА_1 пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень порушені її права або законні інтереси. Суд приходить до висновку, що права позивача в цій частині відповідачем не порушено, а тому звернення за їх захистом до суду є передчасним. Відтак, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача виплачувати ОСОБА_1 пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 241-246, 250-251, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Янки Купала, 61. м.Новоград- Волинський, Житомирська область, 11700, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання провести перерахунок та виплату різниці пенсії – задовольнити частково.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2018 перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки командира військової частини А 3814 за №5805 від 21.11.2017, з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених позивачу за період з вересня 2015 року до серпня 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових виплат та винагороди за участь в АТО, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатити різницю у недотриманій з 01.01.2018 пенсії та виплачувати перераховану ОСОБА_1 пенсію у новому розмірі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.Е.Черняхович

Повний текст рішення виготовлено: 26 березня 2018 року.