Рішення № 72969227, 16.03.2018, Автозаводський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
16.03.2018
Номер справи
524/9042/17
Номер документу
72969227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 524/9042/17

Провадження №2-а/524/136/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2018 м. Кременчук

Автозаводський районний суд м.Кременчука в складі:

Головуючого – судді Андрієць Д.Д.

за участю секретаря – Воблікової І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м.Кременчука із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 28.01.2015 його було призвано на військову службу за частковою мобілізацією відповідно до Указу Президента України №15/2015 від 14.01.2015 «Про проведення часткової мобілізації» 20.04.2016 ним було укладено контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України строком на 6 місяців з 22.04.2016 по 21.10.2016 по мобілізації в особливий період проходження служби в зоні проведення АТО. Листом від 26.05.2017 відповідач повідомив, що по його пенсійній справі утворилась переплата пенсії та індексації за період з 28.01.2015 по 21.10.2017.

10.07.2017 його було проінформовано про прийняте відповідачем рішення щодо утримання з його пенсії переплати сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення заборгованості. Вважає вказане рішення ГУ ПФУ в Полтавській області протиправним.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд:

-визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо прийняття рішення про утримання з його пенсії переплати сум пенсії та індексації;

-визнати неправомірним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 23.05.2017 щодо утримання з його пенсії переплати сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії до повного погашення заборгованості;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити йому суму грошових коштів утриманих з його пенсії, як переплату сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії за рішенням від 23.05.2017;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії за період з 28.01.2015 по 21.10.2016 з урахуванням ч.3 ст.2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв’язку із відсутністю підстав для припинення виплати пенсії та її індексації в період з 28.01.2015 по 21.10.2016.

Відповідач надіслав суду відзив на позов, в якому зазначив, що не погоджується із вимогами позивача. Вказав, що 20.04.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області отримало подання Полтавського облвійськкомату про проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років та нового грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснено з 22.10.2016 з урахуванням того, що 21.10.2016 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу. В ході аналізу матеріалів пенсійної справи з’ясувалось, що за період проходження служби по мобілізації з 28.01.2015 по 21.04.2016 пенсія ОСОБА_1 індексувалась, хоча під час мобілізації до пенсії не виплачуються надбавки та доплати, на виплату яких мають право непрацюючі пенсіонери. Тому у позивача утворилась переплата індексації за період з 28.01.2015 по 21.04.2016 в сумі 2296,56 грн. Також, з отриманого контракту ОСОБА_1, укладеного з Міністерством оборони України строком на 6 місяців встановлено, що в ньому відсутнє зазначення умов прийняття на військову службу, що були визначені абз.3 ст.2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і давали право на виплату пенсії, у зв'язку із чим утворилась переплата пенсії в сумі 10980 грн.

Третя особа – Полтавський обласний військовий комісаріат надіслав пояснення, в яких зазначив, що при ухваленні рішення по справі покладається на розсуду суду.

Відповідно ст.263 КАС України, справа була розглянута судом за правилами спрощеного провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Згідно наказу начальника гвардійського ордена ОСОБА_2 факультету військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» від 28.01.2015 №19, відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 "Про часткову мобілізацію», майора запасу ОСОБА_1 який прибув для проходження курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації, призначено на посаду зі штатами воєнного часу і з 28.01.2015 зараховано на всі види забезпечення.

22 квітня 2016 року між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України в особі Командувача військ оперативного командування «Південь» генералом-майором ОСОБА_3 укладено контракт терміном на шість місяців про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу.

21 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас у зв'язку із закінченням строку контракту.

Рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області від 23.05.2017 № Д ФП64905/33 з ОСОБА_1 стягнуто 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати, яка виникла за період 01.01.2015-21.10.2016 в розмірі 3137,20 грн.

Відповідно до ч.ч.2,3 ст.2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»(в редакції станом на день укладення контракту) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття їх на службу до дня демобілізації або звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу у зв’язку з мобілізацією, на особливий період.

Тобто вирішальною обставиною для визначення правомірності отримання ОСОБА_1 пенсії є встановлення факту призову позивача на військову службу на особливий період.

Так, відповідно до ст.1 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу.

Судом враховано те, що ОСОБА_1 призвано на військову службу згідно Указу Президента України від 14 січня 2015 року №15/2015 «Про часткову мобілізацію».

Отже, на думку суду видача Президентом України указу про часткову мобілізацію, свідчить про дію особливого періоду. Указів про демобілізацію станом на день звільнення позивача в запас Президентом України не приймалось.

Також, зважаючи на кризову ситуацію, яка склалась на сході України в 2014 році, суд вважає доведеним факт проходження ОСОБА_1 військової служби за контрактом у період виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, а отже і його право на отримання пенсії за період з 22 квітня 2016 року по 21 жовтня 2016 року.

Відтак, суд вважає, що рішення про утримання сум переплат пенсії ОСОБА_1 таким, що не відповідає положенням законодавства.

Щодо утримання з пенсії позивача сум індексації суд зазначає наступне.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмується, отже, зазначене у ст.1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів (правова позиція, висловлена у постанові Верховного Суду України від 02.07. 2014 у справі № 6- 91цс14).

Безпідставно набуті кошти, що належать до виплат особі, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.

Згідно ст.60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсіонери зобов’язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. В разі невиконання цього обов’язку і одержання у зв’язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім’ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Отже, суд вважає, що рішення відповідача від 23.05.2017 прийняте в межах повноважень, а тому підстав для визнання неправомірними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо його прийняття не має.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На переконання суду, відповідачем не було доведено те, що переплата сум індексації відбулась через недобросовісність та зловживання з боку ОСОБА_1 щодо умисного неповідомлення пенсійного органу про те, що позивач проходив військову службу як призваний по мобілізації.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе скасувати рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 23.05.2017 щодо утримання з пенсії ОСОБА_1 переплати сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії до повного погашення заборгованості та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 суму грошових коштів, утриманих з його пенсії, як переплату сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії за рішенням від 23.05.2017.

Враховуючи положення ч.3 ст.2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» суд також вважає за можливе зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 28.01.2015 по 21.10.2016.

За таких обставин, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 21, 72-79, 139, 159-162, 241-246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 23.05.2017 щодо утримання з пенсії ОСОБА_1 переплати сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії до повного погашення заборгованості.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 суму грошових коштів утриманих з його пенсії, як переплату сум пенсії та індексації в розмірі 20% пенсії за рішенням від 23.05.2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 28.01.2015 по 21.10.2016 з урахуванням ч.3 ст.2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до дня введення в дію Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.Д.Андрієць