
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/541/16-а
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
головуючого судді: Русанової В.Б.
суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 29.11.2017 року, (суддя Хіневич В. І., повний текст складено 04.12.2017 року) по справі № 816/541/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Міністерство оборони України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суд уз позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасування протоколу від 06.11.2015 №51 в частині визначення йому розміру одноразової грошової допомоги по інвалідності;
- зобов'язати здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги по інвалідності, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі встановленому Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб" від 28 травня 2005 року № 499 виходячи з щомісячного розміру грошового утримання 3799,50 грн.;
- стягнути на користь позивача моральну шкоду в сумі 10 000 грн.; -
- зобов'язати подати до суду звіт про виконання судового рішення після спливу двох місячного строку з моменту набрання законної сили постановою суду.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 29.11.2017 року задоволено частково позов.
Визнано протиправним та скасовано протокол комісії Міністерства оборони України від 06.11.2015 № 51 в частині визначення ОСОБА_1 розміру одноразової грошової допомоги по інвалідності.
Зобов'язано Міністерство оборони України здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги по інвалідності передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі встановленому Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб" від 28 травня 2008 року № 499 виходячи з щомісячного розміру грошового утримання 3799,50 грн.
Зобов'язано Міністерство оборони України подати до суду звіт про виконання судового рішення після спливу двох місячного строку з моменту набрання законної сили постановою суду.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Міністерство оборони України (далі - відповідач), не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права,що призвело до неправильного вирішення справи, просило скасувати постанову суду від 29.11.2017 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначив, що грошове забезпечення для виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю правомірно визначено на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за останньою посадою, яку займав на день звільнення військовослужбовець.
Позивач надав до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін. В обгрунтування зазначив, що розрахунок розміру одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому 2 групи інвалідності повинен здійснюватись, виходячи з розміру грошового забезпечення станом на 13.08.2013 року - момент встановлення МСЕК інвалідності.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, в частині задоволення позовних вимог.
Сторони в судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, а тому відповідно до ч.4 ст.229 КАС України розглянуд справи здійснюється без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 21.08.1997 р. звільнений з військової служби, з 13.08.2013 року є інвалідом 2 групи, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується довідкою МСЕК та посвідченням ( т. 1 а.с. 34 - 35, т.3 а.с. 71-73).
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2015 р. визнано протиправним і скасовано рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі /смерті/, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України, у частині відмови в призначенні одноразової грошової допомогиБрусилову В. І., викладене в пункті 16 Протоколу засідання Комісії від 20.11.2014 № 26. Зобов'язано Комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі /смерті/, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, що мало місце під час проходження військової служби, ОСОБА_1та надіслати його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги.
На виконання вказаної постанови Комісією від 06.11.2015 року № 51 позивачу призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 30-місячного грошового забезпечення в сумі 10463,40 грн. Приймаючи вказаний протокол, відповідач виходив з того, що розмір грошового забезпечення становить 348,78 грн., що підтверджується витягом з протоколу (т.1 а. с.36).
Позивач, не погоджуючись із розміром визначеного відповідачем грошового забезпечення, звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що розрахунок розміру одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням позивачу другої групи інвалідності має здійснюватись виходячи з розміру грошового забезпечення у розмірі 3799,50 грн., а тому відповідачем було неправомірно застосовано при нарахуванні позивачу одноразової грошової допомоги розмір грошового забезпечення у сумі 348,78 грн.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII.
Соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (статті 1 Закону № 2011-XII).
Відповідно до ч. 2 ст. 16 зазначеного Закону у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті зазначеного Закону Кабінет Міністрів України постановою № 499 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб від 28 травня 2008 року.
Згідно з пп. 2 п. 2 постанови КМУ № 499 одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) - інвалідам ІІ групи у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби одноразова грошова допомога виплачується у розмірі 30-місячного грошового забезпечення.
Частина 2 статті 16 Закону № 2011-XII та Порядок не суперечать один одному, оскільки цим Законом Кабінету Міністрів України делеговано право визначити розмір одноразової грошової допомоги.
Кабінет Міністрів України у Порядку не вийшов за межі вимог статті 16 Закону № 2011-XII і встановленими умовами не обмежив права військовослужбовців, оскільки у постанові №499 деталізовані загальні підходи щодо компенсаційних виплат, встановлених Законом.
Відповідно до абз. 5 пп. 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 499 розмір грошового забезпечення для звільнених зі служби військовослужбовців визначався на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
Таким чином, незалежно від дати встановлення групи інвалідності, одноразова грошова допомога обчислюється виходячи із розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала на день звільнення. Зміни у грошовому забезпеченні, які відбулися вже після звільнення такої особи з військової служби до моменту встановлення їй інвалідності при обчисленні цієї допомоги не враховуються.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
З матеріалів справи вбачається, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку він займав на день звільнення з військової служби та виключення із списків особового складу становив 348 грн. 78 коп. із розрахунку: посадовий оклад - 115 грн.; оклад за військовим званням - 73 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 30% - 56 грн. 40 коп.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15 % - 17 грн. 25 коп.; премія 33,3 % - 87 грн. 13 коп., що підтверджується листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 25.02.2016 р. (т. 1, а.с. 8).
Саме із зазначеного розміру і складових грошового забезпечення ОСОБА_1, яке він отримував на день звільнення з військової служби, була призначена та виплачена вказана одноразова грошова допомога в сумі 10463 грн. 40 коп.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що відповідачем правильно обчислено розмір одноразової грошової допомоги позивача в сумі 10463 грн. 40 коп., виходячи з грошового забезпечення, яке отримував ОСОБА_1 за останньою посадою на день його звільнення, а тому позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення судом першої інстанції норм матеріального права підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.
Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 29.11.2017 по справі № 816/541/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. РусановаСудді Л.В. Курило О.В. Присяжнюк Повний текст постанови складено 26.03.2018 року.