
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/12299/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Яворського І. О.;
за участю секретаря судового засідання - Мацьків М. С.;
позивача - ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 16 листопада 2017 року в справі № 338/1029/17 (головуючий суддя - Битківський Л. М., смт. Богородчани) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
28 вересня 2017 року Богородчанським районним судом Івано-Франківської області зареєстровано позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та зі зменшенням премії - неправомірними; визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку позивачу пенсії - неправомірними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії із врахуванням посадового окладу - 3250 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавки за стаж служби - 35% (1907 грн.), премії - 100%, надбавки за особливо важливі завдання - 47%, основного розміру пенсії грошового забезпечення 56%; зобов'язання виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що у зв'язку з відсутністю належного реагування на зміну законодавства зі сторони відповідачів, позивач подав письмову заяву, якою повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зміну грошового забезпечення, надіславши заяву про перерахунок пенсії, до якої додав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак листом від 04 вересня 2017 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області йому повідомлено, що питання проведення перерахунку пенсії буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що бездіяльність органів пенсійного фонду є протиправною, як і зменшення в довідці, виданій Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області належних позивачу видів надбавок та доплат, а також розміру премії.
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 16 листопада 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі позивачу довідки № 2338/108/05/8-17 від 15 червня 2017 року про грошове забезпечення із зменшенням розміру премії. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII) та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII), а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» виходячи з розміру посадового окладу 3250 грн., окладу за спеціальним званням 2200 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 35% та премії у розмірі 100% і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року. Постановлено стягнути з ліквідаційної комісії МВС України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати у розмірі 640 грн. сплаченого судового збору.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вважає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи. Зазначає, що ГУ ПФ не може здійснити перерахунок пенсії позивачу, оскільки на такі виплати відсутнє фінансове забезпечення з Державного бюджету України. Звертає увагу на те, що позовні вимоги щодо включення в грошове забезпечення для перерахунку пенсії премії в розмірі 100% є безпідставними, на це вказує положення п.5 Порядку №45, де визначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, який і зазначений у Довідці. Крім того, посилається і на пропущення позивачем строків звернення до суду з адміністративним позовом. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Позивач, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечив та просить відмовити задоволенні такої.
Представники відповідачів, у судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за їхньої відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у ГУ ПФ не було законних підстав для відмови у перерахунку та виплаті пенсії за нормами чинного законодавства, а посилання відповідачів на те, що до розрахунку має братись середній розмір премії за відповідною посадою у державному органі за місяць, що передував перерахунку пенсії, є не обґрунтованим, оскільки за таких умов, виходячи зі змісту ст.63 Закону №2262-XII, пенсія позивача підлягала би перерахунку щомісячно.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та є лише частково вірними, з таких міркувань.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII. Позивач звільнений зі служби з посади «заступник начальника по роботі з персоналом ЛУ на ст. Івано-Франківськ», яка прирівняна до посади «заступник начальника відділу ВП».
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії для отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Ліквідаційна комісія надала ОСОБА_1 довідку, в якій зазначено оклад за спеціальним званням - 2200 грн, посадовий оклад за рівноцінною посадою - 3250 грн, надбавка за стаж служби в поліції в розмірі 35%, що становить 1907 грн., премія - 2,65% (а.с.16).
30.08.2017 позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії щодо роз'яснення йому зменшеного розміру премії (з 100% до 2,65%) та відсутності надбавок, які були нараховані йому при призначенні пенсії та отримувалися ним при проходженні служби (а.с.10-11).
Того ж таки 30.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУПФ із заявою про перерахунок пенсії (а.с.8-9).
04.09.2017 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області на звернення позивача щодо перерахунку пенсії листом №678/Р-15 відмовило йому в перерахунку пенсії, повідомивши, що питання проведення перерахунку пенсії буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.12).
В свою чергу, Ліквідаційна комісія 06.09.2017 в листі №Р-102/108/05/8-17 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, як пенсіонера органів внутрішніх справ з урахуванням надбавок та премії, зазначила, що 15.06.2017 на адресу ГУПФ направлено Довідку. При підготовці Довідки враховувались щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами установлені КМУ - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок. У листі також вказано, що інші надбавки, доплати та премії для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988 враховувалися в середніх розмірах, а тому, для прирівняної посади яку позивач займав до виходу на пенсію премія становить - 2,65%, надбавка ж за особливо важливі завдання на момент перерахунку пенсії не передбачена законодавством (а.с.13-15).
Вважаючи дії відповідачів щодо не перерахунку пенсії та надання Довідки без урахування усіх належних доплат, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій особам звільненим з військової служби регулюються ст.63 Закону №2262-XII.
Відповідно до частин 3, 4 ст.63 Закону №2262-XII (в редакції, Закону №900-VIII та чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою №988, яка набрала чинності 02.12.2015, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Відповідно до п.1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абзацу 2 п.15 "Прикінцевих та перехідні положень" Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції, Закону №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З огляду на це, пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають право на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, які відбулися за рішенням КМУ, виключно після 29.12.2015.
Законом №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 ст.63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною, у редакції зазначеній вище.
З наведеного випливає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.
Порядком №45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку №45 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.4 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Водночас, згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені цим Порядком, повідомляють орган ПФУ.
З врахуванням цього, за наявності права позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії не було.
Посилання апелянта на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах "Кечко проти України", "Бурдов проти Росії").
Разом з тим, апеляційний суд погоджується з доводами апелянта та висновками суду першої інстанції про те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не має враховуватися при перерахунку пенсії позивачу в даному випадку. Це пов'язано з тим, що Постановою №988, яка є основною підставою для перерахунку пенсії, у розглядуваній справі, не передбачено такого виду надбавки.
Щодо ж до визначення позивачу в Довідці розміру премії 2,65%, апеляційний суд зазначає наступне.
Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 №5551/05/22-2-2017, п.9 роз'яснило, що при оформленні довідок про грошове забезпечення необхідно враховувати: інші надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, при цьому надавши інформацію у вигляді таблиці про визначення середніх розмірів надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, відповідно до якої за посадою заступник начальника відділу ВП премія становить 2,65%, яка і вказана в Довідці.
Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку, що позов в частині визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії щодо зменшеного розміру премії задоволенню не підлягає. Суд першої інстанції вимоги позивача в цій частині задовольнив безпідставно, врахувавши старий розмір премії позивача при посадовому окладі працівників міліції в меншому розмірі, до посадового окладу поліцейського в більшому розмірі.
Стосовно посилань апелянта на необхідність застосування шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), суд апеляційної інстанції, вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, відповідно до ч.2 ст. 99 КАС та ч.2 ст.122 КАС (в редакції чинній на час апеляційного розгляду справи), для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В силу частин 2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відтак, оскільки зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для перерахунку пенсії набули чинності з 01.01.2016, отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку про підставність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФ стосовно не проведення перерахунку пенсії відповідно до Довідки та зобов'язання такого провести перерахунок призначеної пенсії відповідно ст.63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 на підставі Довідки, починаючи з 01.01.2016, з врахуванням фактично проведених виплат та виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В решті позову необхідно відмовити за безпідставністю заявлених вимог.
Крім того, за правилами ч.1 ст.139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 640 грн, що підтверджується квитанцією від 27.09.2017 №0.0.858778357.2
Враховуючи те, що задоволено позовні вимоги, які стосуються порушення прав позивача з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, апеляційний суд приходить до висновку, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн.
За пунктами 3, 4 ч.1 ст.317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
В підсумку, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову з наведених вище підстав.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 312, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 317, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задовольнити частково.
Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 16 листопада 2017 року в справі № 338/1029/17- скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи з розміру посадового окладу 3250 грн., окладу за спеціальним званням 2200 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 35% та премії у розмірі 2,65% і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя С. П. Нос судді Р. В. Кухтей І. О. Яворський Повне судове рішення складено 26 березня 2018 року.