Постанова № 72962789, 20.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
823/1397/17
Номер документу
72962789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1397/17 Суддя (судді) першої інстанції: О.А. Рідзель

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2018 року м.Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Борейка Д.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції України у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року (повний текст складено 02 січня 2018 року, у м.Черкасах) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранекс-Черкаси» до Державної екологічної інспекції України у Черкаській області про визнання протиправними дій та скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранекс-Черкаси» (далі - Позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції України у Черкаській області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій Відповідача під час проведення перевірки 08-09 серпня 2017 року; скасування припису від 14.08.2017 року №72.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 14.08.2017 року №72 в частині заборони здійснювати забір води з підземних вод зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с.Деньги (працюючі в кількості 6 шт.) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), а також отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води). У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено також питання щодо розподілу судових витрат.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення адміністративного позову.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що за результатами перевірки ТОВ «Гранекс - Черкаси» за період з 22.10.2014 року по 21.07.2017 року встановлено, що 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади є єдиним груповим водозабором та використовуються без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), чим порушуються вимоги ст.ст.23, 56 Кодексу України про надра.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що ТОВ «Гранекс-Черкаси» має право на видобування підземних вод без отримання спеціального дозволу, а оскаржуваний припис є протиправним та підлягає скасуванню.

20.03.2018 року через канцелярію суду апеляційної інстанції від Відповідача надійшло клопотання про розгляд справи призначеної на 20.03.2018 року о 14 год. 50 хв. без участі представника, у зв'язку з тим, що ним надані всі необхідні документи та просив апеляційну скаргу задовольнити повністю, а рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року скасувати в частині визнання протиправним та скасування припису.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 07.08.2017 року №458 та направлення Держаної екологічної інспекції у Черкаській області від 07.08.2017 року №432, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Петренком О.М. та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Прохоровою Т.В., із залученням спеціалістів: гідрогеолога дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Центрукргеологія» Кириченка В.П., директора приватного підприємства «Жовтень - 2000» Муштаєва О.В., проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони водних ресурсів (підземних вод, надр) ТОВ «Гранекс - Черкаси» за період з 22.10.2014 року по 21.07.2017 року.

За результатами проведеної перевірки 08-09.08.2017 складено акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони надр, та встановлено таке:

- 6 сверловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с.Деньги Золотоніського району являють собою єдиний груповий водозабір та використовуються Позивачем без спеціального дозволу на використання надрами (підземні води), чим порушуються вимоги ст.23 Кодексу України про надра;

- 2 сведловини, які не експлуатуються, знаходяться в незадовільному стані та потребують тампонажу відповідно до вимог ст. 105 Водного кодексу України;

- І пояс зон санітарної охорони свердловини не витримується (в межах І поясу розташовані пункт мийки машин та туалет з вигрібною ямою), чим порушуються вимоги ст.ст. 44, 93 Водного кодексу України.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Петренком О.М. та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Прохоровою Т.В. винесено припис від 14.08.2017 року №72.

Вказаним приписом Позивача зобов'язано: не здійснювати забір води з підземних вод, зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с.Деньги Золотоніського району (працюючи в кількості 6 штук) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води); у строк до 15.10.2017 року отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води); у строк до 01.10.2017 року провести ліквідаційний тампонаж свердловин, які не експлуатуються; у строк до 20.09.2017 року витримувати зони суворої охорони свердловин, а саме винести з меж І поясу зони суворого режиму свердловин пункт мийки машин та туалет з вигрібною ямою; надати у строк до 16.08.2017 року Державній екологічній інспекції у Черкаській області довідку про кількість забраної води в розрізі по кожній свердловині, які розташовані на території тракторної бригади с.Деньги Золотоніського району за період з 22.10.2014 року по 21.07.2017 року.

Так, відповідно до положень ст.3 Водного кодексу України підземні води належать до водного фонду України, а згідно із Кодексом України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення).

Тобто, прісні підземні води це природний ресурс із подвійним правовим режимом, який регулюється і водним законодавством, і законодавством про надра.

За приписами статті 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Згідно з статтею 47 Водного кодексу України загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

Положеннями статті 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ч.1 ст.49 Водного кодексу України).

Згідно з ст.61 Кодексу України про надра державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

При цьому, статтями 16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, у тому числі видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами.

Отже, чинним законодавством передбачено обов'язок отримання господарюючим суб'єктам як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування право на їх використання.

Разом із цим, Кодексом України про надра передбачено випадки, за яких господарюючі суб'єкти мають право видобувати підземні води без спеціального дозволу.

За приписами статті 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.

Таким чином, однією з обов'язкових умов для звільнення суб'єкта господарювання від необхідності отримання дозволу на користування надрами є приналежність його до сільськогосподарського товаровиробника, частка сільськогосподарського товаровиробництва якого за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та видобування води з метою її використання для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб. При цьому, продуктивність водозаборів підземних вод не має значення.

Як вбачається з матеріалів справи, основним видом діяльності Позивача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, вирощування інших однорічних і дворічних культур, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осб-підприємців та громадських формувань.

Частка сільськогосподарського товаровиробництва ТОВ «Гранекс-Черкаси» за попередній податковий (звітний) рік перевищує 75%, Позивач використовує підземні води для виробничих та сільськогосподарських потреб та є землекористувачем земельних ділянок, на яких розміщенні артезіанські свердловини.

Наведені обставини підтверджуються постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 року у справі №823/1268/17 за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до ТОВ «Гранекс-Черкаси», якою скасовано постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 року; встановлено, що ТОВ «Гранекс-Черкаси» має право на видобування підземних вод без отримання спеціального дозволу, а відтак позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Черкаській області про застосування до останнього заходів реагування у вигляді часткового зупинення (заборони) діяльності 6 свердловин, які знаходяться на території тракторної бригади в с.Деньги Золотоніського району, до отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами) є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що заходи реагування, які застосовані до Позивача на підставі постанови Черкаського окружного адміністративного суду у справі №823/1268/17 стали наслідком проведення позапланового заходу та складених за його результатами документів, які досліджуються судом і під час розгляду цієї справи.

Відповідно до приписів статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Позивач має право на видобування підземних вод без отримання спеціального дозволу, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Черкаській області від 14.08.2017 року №72 підлягають задоволенню в частині заборони здійснювати забір води з підземних вод зі свердловин, які розташовані на території тракторної бригади с.Деньги (працюючі в кількості 6 шт.) без спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), а також отримання спеціального дозволу на користування надрами (підземні води).

Положеннями ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 312, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції України у Черкаській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 23 березня 2018 року.