
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/587/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу №816/587/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління МВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
21 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління МВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (надалі - відповідач, Ліквідаційна комісія), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Полтавській області) , в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх складових за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, та не направлення до ГУ ПФУ в Полтавській області такої довідки для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2900,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4350,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) - 1598,00 грн, премія (113,8%) - 17056,34 грн, всього 32 044,34 грн.
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що внаслідок неправомірних дій відповідача звужено його право на належне соціальне забезпечення, так як довідка №4/6466 про його грошове забезпечення, видана Ліквідаційною комісією 06.05.2017, не містить повної інформації про його грошове забезпечення, оскільки в ній не вказані додаткові види грошового забезпечення у вигляді надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у розмірах, які були передбачені для працівників міліції.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
13.03.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому вказує, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які позивач отримував під час проходження служби в міліції, скасовані, не виплачуються та не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2015 №988, що унеможливлює включення відомостей про них у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Додав, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 враховано визначені Національною поліцією України середні розміри премій за посадами поліцейських, що фактично виплачені у грудні 2015 року, тобто станом на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
19.03.2018 від третьої особи надійшли пояснення, в яких представник просить відмовити у задоволенні позовної заяви повністю. При цьому, висловив позицію аналогічну доводам відповідача.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи суд встановив, що позивач ОСОБА_1 вийшов на пенсію з посади начальника відділу охорони громадського порядку УВС Полтавської області, є пенсіонером МВС та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області.
У грудні 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії із запитом на отримання публічної інформації про надання йому копії довідки про розмір грошового забезпечення, яка свого часу направлялася відповідачем до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії позивача.
Відповідач листом від 13.12.2017 №1881 зі/115/39/01-2017 направив позивачу копії довідок про грошове забезпечення, які надавалися до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008, з 01.04.2012, з 01.01.2016 та вказав, що копія довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 направлена ГУ ПФУ у Полтавській області 10.05.2017 (а.с. 15-19).
Із показниками довідки від 06.05.2017 №4/6466 позивач не погодився, оскільки до неї не були включені додаткові види грошового забезпечення, як-то надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (47%) та премія (113,8%). У зв'язку з цим позивач звернувся до Ліквідаційної комісії з проханням виготовити та направити до ГУ ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням вищевказаних надбавок.
Однак, відповідач своїм листом від 02.01.2018 №Ш-761/115/39/01-2018 повідомив позивача, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, до довідки про грошове забезпечення, яка була надана до ГУ ПФУ в Полтавській області з метою перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, включені щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачувались поліцейським у грудні 2015 року (місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії) за відповідними посадами. Розміри додаткових видів грошового забезпечення були обраховані МВС України та доведені до ліквідаційних комісій управлінь МВС України в областях листами МВС України від 19.04.2017 №4060/03/48-2017, від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 та від 15.06.2017 №22/6-2701 (а.с. 20).
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного Закону в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ, внаслідок чого ліквідовано органи міліції.
Водночас Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (надалі - Закон №900-VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст. 63 Закону №2262-ХІІ.
Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції згідно із Законом №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (зі змінами, внесеними Законом №900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова №988) встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Після набрання чинності Законом №900-VII, яким внесено зміни до Закону №2262-XII та у зв'язку із встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
З матеріалів справи суд встановив, що на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач сформував та надіслав на адресу ГУ ПФУ України в Полтавській області довідку від 06.05.2017 №4/6466 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII та Постанови №988.
Згідно з даною довідкою розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням - начальник відділу охорони громадського порядку УВС Полтавської області, становить: посадовий оклад - 3400,00; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00; надбавка за вислугу років (50%) - 2900,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%), премія (5,33%) - 481,83; всього - 9521,83 (а.с. 18).
Позивач із визначеним в довідці від 06.05.2017 № 4/6466 розміром грошового забезпечення частково не погоджується та вважає, що відповідач протиправно зменшив відсоток премії з 113,8% до 5,33%, при цьому взагалі виключив надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% та надбавку за оперативно-розшукову роботу 47%, передбачені постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Однак, суд визнає доводи позивача з цього приводу безпідставними, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність виплачувалися особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06.11.2015 включно, тобто до моменту введення в дію Закону України "Про Національну поліцію". В той же час Постановою №988 та Законом №900-VII зазначені додаткові види грошового забезпечення для поліцейських не передбачені, відповідно і не визначені розміри зазначених надбавок.
До того ж, як передбачено абз. 7 п. 5 Порядку №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку №45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
При цьому, пунктом 4 Постанови №988 встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Тобто, вказані надбавки та премія не є обов'язковими, їх встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення. Конкретний же розмір вказаних надбавок та премій Постановою №988 не визначений.
На виконання Постанови №988 Міністерством внутрішніх справ України 06.04.2016 був прийнятий наказ №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі - Наказ), який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.
Відповідно до абз. 2 п. 4 розділу ІІ та абз. 2 п. 12 цього Наказу розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 47% та премія в розмірі 113,8% не виплачувались, законодавчих підстав для включення цих доплат до розрахунку його грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.
Такий висновок відповідає правовій позиції, яку висловив Верховий суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а (номер рішення ЄДРСР 72694799).
За викладених обставин, дії та рішення відповідача, які оскаржує позивач не містять ознак порушення права особи на належне пенсійне забезпечення. Інформація про складові грошового забезпечення позивача, яка міститься у довідці Ліквідаційної комісії від 06.05.2017 № 4/6466, є повною та об'єктивною.
Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36003, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 08592276), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун