
Справа № 815/1277/18
УХВАЛА
26 березня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., вивчивши матеріали адміністративного позову Кандидата у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №26, 24 грудня 2017р. - ОСОБА_1 (65017, АДРЕСА_1) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська область, Овідіопольський район, с.Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1) про визнання протиправною бездіяльності, визнання недійсними протоколів, визнання протиправними та скасування постанов,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Кандидата у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №26, 24 грудня 2017р. - ОСОБА_1 (65017, АДРЕСА_1) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська область, Овідіопольський район, с.Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1) про:
визнання протиправною бездіяльності Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, яка виразилась у не розгляді по суті на засіданні 24 березня 2018 року заяви ОСОБА_1 від 23.03.2018 р. вх. № 785, питання про розгляд якої було включено до порядку денного засідання;
визнання протиправною та скасування постанови Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. «Про визнання ОСОБА_2 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21»;
визнання недійсними: протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою «Уточнений» про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою «Уточнений» про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року; протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою «Уточнений» про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року;
визнання протиправною та скасування постанови ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21».
Законом України "Про місцеві вибори" визначено основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Положеннями ч. 1 ст. 11 ЗУ "Про місцеві вибори" встановлено, що виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про місцеві вибори", виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
В свою чергу, згідно ч. 5 ст. 11 ЗУ "Про місцеві вибори", виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
Між тим, відповідно до п. 1 та п. 6 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, щодо спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, а також щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
При цьому, згідно ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій, або спір у якому одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною 6 вказаної статті встановлено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Положеннями КАС України передбачено порядок розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ, зокрема, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
Проте, варто враховувати, що публічно-правовий спір у якому одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму розглядається у терміновому порядку, передбаченому КАС України, якщо відповідний спір виник у зв'язку із порушенням її прав у відповідному виборчому процесі з боку суб'єкта владних повноважень.
Тобто, необхідною умовою для розгляду відповідної категорії справ у терміновому порядку є наявність триваючого виборчого процесу, станом на момент прийняття оскаржуваних рішень суб'єкта владних повноважень.
В свою чергу, спори, які виникли поза межами виборчого процесу не належать до виборчих спорів у розумінні положень КАС України, а тому їх розгляд здійснюється у загальному порядку, передбаченому КАС України.
Як зазначає позивач, остаточні результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, в тому числі результати цих виборів в одномандатному виборчому окрузі № 21, були офіційно оприлюднені 17.02.2018 р. шляхом їх публікації в газеті «Чорноморські новини», а тому виборчій процес з перших виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної обєднаної територіальної громади Овідіопольського району Одеської області, що відбулися 24 грудня 2017 року, завершився 04.03.2018 року.
Крім того, як вбачається з комп'ютерної програми Одеського окружного адміністративного суду «Діловодство спеціалізованого суду», зазначені обставини встановлені ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2018 року по справі №815/912/18, яка набрала законної сили 06.03.2018 року.
Таким чином, враховуючи завершення виборчого процесу станом на момент, як зазначає позивач, вчинення бездіяльності яка виразилась у не розгляді по суті на засіданні 24 березня 2018 року заяви ОСОБА_1 від 23.03.2018 р. вх. № 785, суд дійшов висновку, що правомірність бездіяльності відповідача та рішень, які позивач просив розглянути у своїй заяві, має перевірятись у загальному порядку, передбаченому КАС України та без врахування особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України.
Згідно п.п. ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення вимог п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України позивач в позовній заяві належним чином не обґрунтував, яким чином оскаржувані рішення порушують його права, свободи та інтереси.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивач до позовної заяви не надав доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Разом з цим, позивач в тексті адміністративного позову просив витребувати з Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області належним чином завірені копії заяви ОСОБА_1 від 23.03.2018 р. вх. № 785, протоколу засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 24.03.2018 року, всіх прийнятих на цьому засіданні рішень, оформлених відповідними постановами.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 2 ст. 80 КАС України, у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 80 КАС України, у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
В порушення зазначених норм позивачем не надано клопотання про витребування доказів а також не доведено неможливості самостійно надати зазначені докази, не зазначено заходи, яких позивач, вжив для отримання вказаної вимоги самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання.
Таким чином позивачу необхідно надати до суду належним чином завірені копії:
заяви ОСОБА_1 від 23.03.2018 р. вх. № 785;
протоколу засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 24.03.2018 року;
всіх прийнятих на цьому засіданні рішень, оформлених відповідними постановами;
доказів включення заяви ОСОБА_1 від 23.03.2018 р. вх. № 785 до порядку денного засідання Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області від 24.03.2018 року;
постанову Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області № 365 від 13.01.2018 р. «Про визнання ОСОБА_2 депутатом Таїровської селищної ради, обраним в одномандатному виборчому окрузі № 21»;
протоколу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою «Уточнений» про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511449 з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року;
протокол Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою «Уточнений» про підсумки голосування з виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року;
протокол Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області з позначкою «Уточнений» про результати виборів депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в одномандатному виборчому окрузі № 21 від 10.02.2018 року;
постанову ТСВК № 410 від 27.02.2018 р. «Про реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Таїровської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 21».
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Згідно з ч.ч.4-5 ст.94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
У разі неможливості надання таких доказів позивач може подати до суду клопотання про витребування доказів, оформлене відповідно до вимог 2 ст. 80 КАС України, із зазначенням заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В порушення ч.3 ст.161 КАС України позивач до позовної заяви не надав документу про сплату судового збору.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" з 01.01.2018 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, суд вважає за необхідне сплатити позивачу судовий збір у сумі 4228,80 грн., оскільки позивачем заявлено шість вимог немайнового характеру. Зазначений документ про сплату судового збору також надати до суду.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків позовної заяви.
Зазначені судом недоліки необхідно усунути шляхом:
подання до суду належним чином завірених копій документів, зазначеними у тексті даної ухвали, а в разі неможливості - подання до суду клопотання про витребування доказів, оформленого відповідно до вимог 2 ст. 80 КАС України, із зазначенням заходів, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
зазначення, яким чином оскаржувані рішення порушують його права, свободи та інтереси;
документу про сплату судового збору у сумі 4228,80 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Кандидата у депутати Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на перших виборах депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області Таїровської селищної об'єднаної громади в одномандатному виборчому окрузі №26, 24 грудня 2017р. - ОСОБА_1 (65017, АДРЕСА_1) до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області (65497, Одеська область, Овідіопольський район, с.Лиманка, ділянка №10, буд. 39/1) про визнання протиправною бездіяльності, визнання недійсними протоколів, визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, позов буде повернутий позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.А. Радчук