
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 березня 2018 р. № 814/156/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, Київ 135,01135 провизнання протиправними дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо визначення суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 1043,40 євро згідно розрахунку №137/17 від 21.03.2017 та 196,00 євро згідно розрахунку №143/17 від 23.03.2017.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказала, що транспортний засіб, який був об'єктом перевірки, а саме DAF XF 105 д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом MENCI SL 1053FS д.н. НОМЕР_2 зареєстрований за ОСОБА_1, однак ще 30.01.17, тобто до проведення перевірки, вказаний транспортний засіб був переданий в оренду ТОВ «Спілка перевізників молока» на підставі договору оренди транспортних засобів від 23.01.17. Відтак, оскільки 21.03.17 та 23.03.17 перевізником була інша особа, притягнення до відповідальності в даних правовідносинах ОСОБА_1 в якості перевізника за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту та визначення їй грошових зобов'язань є протиправним.
Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, своїм правом не скористався, в судове засідання 20.02.18 не прибув, відзив на позов не надав.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням цього, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 згідно свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів : серія НОМЕР_3 від 08.12.16, серія НОМЕР_4 від 19.08.16 належить вантажний автомобіль DAF XF 105 д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом MENCI SL 1053FS д.н. НОМЕР_2.
23.01.17 ОСОБА_1 уклала договір оренди транспортних засобів вантажного автомобіля DAF XF 105 д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом MENCI SL 1053FS д.н. НОМЕР_2 з ТОВ «Спілка перевізників молока».
Зазначений договір оренди транспортних засобів було посвідчено приватним нотаріусом.
30.01.17 сторони склали акт прийому-передачі, яким зафіксували факт передачі автомобіля та напівпричепу від ОСОБА_1 до ТОВ «Спілка перевізників молока».
21.03.17 зазначений автомобіль з причепом рухався за маршрутом Мангуш - Бердянськ до м. Миколаєва з вантажем молока.
На 203 км + 500 м автодороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, працівниками Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF XF 105 д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом MENCI SL 1053FS д.н. НОМЕР_2, під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль та виявлено перевищення вагових параметрів.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю, встановлено, що повна маса транспортного засобу дорівнює 44,05 тонн, навантаження на осі: 1) 6,95; 2) 11,9; 3) 8,2; 4) 8,15; 5) 8,85.
За наслідками проведеного габаритного вагового контролю, працівниками Укртрансбезпеки складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №0020060, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів АПВ №21298, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Розрахунок №137/17 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 1043,40 євро.
23.03.17 зазначений автомобіль з причепом рухався за маршрутом Мангуш - Бердянськ, (с. Златоустівка, Донецької області -СПГВК, 490 км) з вантажем молока.
На 203 км + 500 м автодороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, працівниками Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF XF 105 д.н. НОМЕР_1 з напівпричіпом MENCI SL 1053FS д.н. НОМЕР_2, під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль та виявлено перевищення вагових параметрів.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю, встановлено, що повна маса транспортного засобу дорівнює 38,45 тонн, навантаження на осі: 1) 6,65; 2) 8,55; 3) 7,6; 4) 7,55; 5) 8,10.
За наслідками проведеного габаритного вагового контролю, 23.03.17 працівниками Укртрансбезпеки складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №0020050, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів АПВ №21304, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Розрахунок №143/17 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 196,0 євро.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.01, рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.21 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Разом з тим, відповідно до п.28. Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Тобто, обов'язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу покладено саме на перевізника.
Правила дорожнього руху, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, не визначають поняття перевізника.
Таке визначення міститься лише у ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його фактично використовує.
У цьому випадку, відповідно до товарно-транспортних накладних автомобільним перевізником зазначено ТОВ «Спілка перевізників молока». ОСОБА_1 надано нотаріально посвідчений договір про передачу автомобілів та причепів в оренду саме цьому підприємство - ТОВ «Спілка перевізників молока». Відповідно до Актів №0020050, №0020060 водіями автомобілів, які мали перевищення гранично допустимих габаритно-вагових параметрів були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 В товарно-транспортній накладній №5591 зазначено, що перевізником є саме ТОВ «Спілка перевізників молока», а не ОСОБА_1
За таких обставин, оскільки ОСОБА_4 не була ні перевізником ні водієм автомобілів, які рухалися з перевищенням габаритно-вагових параметрів, складення саме відносно неї розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є протиправним.
ОСОБА_1 у цьому випадку не є суб'єктом, внесення плати за проїзд.
Позов задовольнити у повному обсязі.
Судовій збір, сплачений позивачем, у відповідності з ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає присудженню на його користь шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 НОМЕР_4) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо визначення ОСОБА_1 суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 1043,40 євро згідно розрахунку №137/17 від 21.03.2017 та 196,00 євро згідно розрахунку №143/17 від 23.03.17, складених працівниками Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_4) судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. вісімдесят коп.).
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко