Ухвала суду № 72949356, 26.03.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2018
Номер справи
243/11618/17
Номер документу
72949356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2018 р. Справа №243/11618/17

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до першого заступника начальника Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, заступника начальника відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, головного спеціаліста відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, першого заступника начальника Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, виконуючого обов'язки начальника відділу з питань призначення (перерахунку) та виплати пенсій Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1, Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування акту, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди,

в с т а н о в и в:

У січні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, зокрема, що відповідачі - посадові особи Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради та Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області склали акт перевірки правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсії ОСОБА_1 без посилання на норми Конституції України та законів України, зокрема Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», фактично переписавши відповідь на її звернення.

Вважала, що своїми діями та бездіяльністю відповідачі порушили її пенсійні права та нанесли матеріальну та моральну шкоду.

У зв'язку з наведеним позивач просила:

- визнати протиправним та скасувати акт перевірки відповідачами законності нарахування розміру її пенсії;

- визнати бездіяльність відповідачів і зобов'язати провести перевірку законності нарахування розміру пенсії й скласти акт відповідно до норм Конституції України й законів України, які регулюють спірні правовідносини;

- установити відсутність повноважень і компетенції у відповідачів скасовувати норми Конституції України й законів України;

- стягнути з кожного відповідача по дві тисячі грн. в рахунок відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року до участі в справі в якості відповідачів залучено Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради і Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Судом встановлено, зокрема, що комісією у складі першого заступника начальника Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, заступника начальника відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, головного спеціаліста відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, першого заступника начальника Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, виконуючого обов'язки начальника відділу з питань призначення (перерахунку) та виплати пенсій №1 Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на виконання доручення Міністерства соціальної політики України від 19.08.2017 року №5506/0/5217/212, на підставі наказу Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради від 31.08.2017 року №111 «Про створення комісії щодо перевірки правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсії ОСОБА_1» складено акт перевірки правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсії ОСОБА_1, в якому зазначено, зокрема, що при перевірці матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 порушень не встановлено, пенсія обчислена та виплачується з урахуванням документів, наявних в пенсійній справі, відповідно до вимог чинного законодавства.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України надано визначення термінів, згідно з п.п. 18. та 19 ч.1 якої:

нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;

індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк

Позивач оскаржувала, зокрема акт перевірки, вважаючи його рішенням суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до п.п. 18 та 19 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Акт перевірки є службовим документом, який стверджує факт проведення відповідної перевірки з певних питань і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог відповідного законодавства чи відсутність таких порушень.

На підставі акту можуть прийматися рішення щодо прав та обов'язків певних осіб, які є рішеннями суб'єкта владних повноважень.

Отже, акти перевірки є документами, що складаються посадовими чи службовими особами суб'єктів владних повноважень при оформленні матеріалів перевірок і фіксують будь-які встановлені факти порушення/відсутність порушення відповідного законодавства.

Акти перевірки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обов'язків юридичних чи фізичних осіб або суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжують правовідносини, що можуть бути предметом спору, який підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Акти перевірки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, а тому провадження у даній справі в цій частині підлягає закриттю в порядку, передбаченому п. 1 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства суд закриває провадження у справі.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

Закрити провадження в справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до першого заступника начальника Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, заступника начальника відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, головного спеціаліста відділу контролю за правильністю призначення та виплати пенсій Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, першого заступника начальника Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, виконуючого обов'язки начальника відділу з питань призначення (перерахунку) та виплати пенсій Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №1, Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування акту, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди - в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування акту перевірки правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсії ОСОБА_1.

Роз'яснити позивачеві, що розгляд таких позовних вимог віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 26 березня 2018 року.

Суддя Логойда Т. В.