ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року (о 17 год. 45 хв.)
Справа № 808/3634/17
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області
до Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба»
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі – ГУ Держпраці у Запорізькій області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба» (далі – СБК «Дружба», відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме: заборонити відповідачу експлуатацію системи газопостачання без проведення перевірки сигналізатора газу контрольно-газовою сумішу та метрологічної повірки.
Позовні вимоги обґрунтовує контролюючим органом проведена перевірка стану дотримання законодавства з питань промислової безпеки, охорони праці та законодавства про працю, за результатами якої виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров’ю працюючих, у зв'язку з чим позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Представник позивача надав суду клопотання (вх. №9134 від 20.03.2018) про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином. Відзив проти позову на адресу суду не надходив.
За приписами частини дев’ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно з Планом проведення перевірок суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) на IV квартал 2017 року відповідно до наказу від 27.10.2017 №2242 «Про проведення планової перевірки» та на підставі направлення на проведення перевірки від 27.10.2017 №211 у період з 14 по 22 листопада 2017 року фахівцями ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено перевірку суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) СБК «Дружба» (код ЄДРПОУ 03748874).
В ході перевірки встановлено порушення нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих:
1) При експлуатації системи газопостачання допускається виконання робіт підвищеної небезпеки (робота на висоті) без оформлення декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про охорону праці», Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011;
2) При експлуатації системи газопостачання не проводиться перевірка спрацювання сигналізатору газу контрольно-газовою сумішу (1 раз на місяць) та метрологічна повірка сигналізатору газу (1 раз на рік), що є порушенням п. 5.4 р. 5 НПАОП 0.00-.176-15, п. 7.5 р. VII Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання. Паспорт заводу виготовлювача.
За результатами перевірки складений відповідний акт від 22.11.2017 №211. Акт уповноваженим представником відповідача підписано, вказано щодо відсутності зауважень до акту, копію акту вручено йому під підпис 22.11.2017.
За результатами перевірки виявлені порушення, про усунення яких позивачем видано Припис № 211 від 24.11.2017 про усунення порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, який вручено представнику відповідача під підпис 24.11.2017.
Зазначені порушення стали підставою для звернення позивача до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до СБК «Дружба».
У період з 14 по 15 лютого 2018 року на підставі наказу № 128 від 12.02.2018 та направлення на перевірку № 63/4 від 12.02.2018 фахівцями ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено позапланову перевірку суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта), в частині перевірки усунення відповідачем порушень, зазначених у приписі від 24.11.2017 №211.
15.02.2018 за результатами перевірки складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 63/4, який підтверджує відсутність станом на 15.02.2018 порушень, які створюють загрозу життю та здоров’ю працюючих, з боку СБК «Дружба», зазначених в Приписі, що також підтверджується листом позивача від 20.02.2018 №08/02.3-14/1212.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 № 75 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області, згідно п. 1 якого, ГУ Держпраці у Запорізькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про ГУ Держпраці у Запорізькій області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові, організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877-V).
Згідно з цим Законом орган державного нагляду має право здійснювати планові, позапланові заходи здійснення державного нагляду.
Підстави, порядок їх здійснення та необхідні розпорядчі документи органу державного нагляду, визначені статтями 5, 7 цього Закону № 877-V.
Так, у відповідності до частини першої статті 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв’язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб’єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу (частина 4 статті 5 Закону № 877-V).
Згідно з частинами першою, другою, п’ятою статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Частинами сьомою-восьмою статті 7 Закону № 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
При цьому, відповідно до частини п’ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Однак, суд звертає увагу, що відповідачем здійснено всі необхідні дії щодо усунення виявлених порушень, що підтверджується зокрема, Актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 63/4 від 15.02.2018.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що на момент розгляду адміністративної справи відповідачем всі порушення, зазначені в акті перевірки від 22.11.2017 №211 були усунуті, що підтверджено матеріалами справи, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Як встановлено частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що на даний час підстави для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді заборони експлуатації системи газопостачання відсутні, у зв’язку з чим дійшов висновку про необхідність відмови ГУ Держпраці у Запорізькій області в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 9, 77, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Запорізькій області (місцезнаходження: 69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 25, код ЄДРПОУ 39833546) до Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба» (місцезнаходження: 72351, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Таврійська, буд. 70, код ЄДРПОУ 03748874) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.295, 297 КАС України.
Суддя І.В. Батрак