
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року м.Житомир справа № 806/337/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
секретар судового засідання Степанчук С.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лужних Л.В.,
представників третіх осіб: Гаркуші М.А.., Шморгуна П.А., Слободенюка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета позову: Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, приватне підприємство "Брусилів-Сервіс", Обслуговуючий кооператив "Садово-дачне товариство"Високе" про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Брусилівської селищної ради в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_6 земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення садівництва у власність, орієнтовною площею 0,12 га на території Брусилівського району Житомирської області в межах населеного пункту Брусилівської селищної ради;
- зобов'язати Брусилівську селищну раду Брусилівського району Житомирської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути на , з винесенням рішення у відповідності до норм Земельного кодексу України, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_6 земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення садівництва у власність, орієнтовною площею 0,12 га на території Брусилівського району Житомирської області в межах населеного пункту Брусилівської селищної ради.
В обґрунтування позову зазначає, що дії відповідача щодо відмови в затвердженні на пленарному засіданні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для садівництва у власність, є протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 позовну заяву ОСОБА_6 залишено без руху.
08 лютого 2018 року на адресу суду за вх. №2831/18 надійшла заява ОСОБА_6 про усунення недоліків.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено відкрите судове засідання.
28.02.2018 до суду надійшло клопотання (за вх. №4558/18) Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області про розгляд справи без участі представника.
28 лютого 2018 року представник Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області надала відзив на позовну заяву (за вх. №4590/18).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти позову. Зазначила, що на пленарне засідання 9 сесії 7 скликання Брусилівської селищної ради, яке відбулося 10.08.2017 було винесено питання «Про затвердження проектів із землеустрою для індивідуального садівництва». За результатами голосування, «за» проголосували - 0 депутатів, «проти» - 15 депутатів, "утримались" - 2 депутати. За результатами голосування рішення не прийнято. Тобто, селищною радою не було прийнято рішення про відмову в затвердженні проектів землеустрою. А лист, який було надіслано позивачу є інформаційним листом про результати голосування щодо поданої ним заяви. Таким чином, визнання незаконною відмови Брусилівської селищної ради є неможливим, оскільки селищною радою не приймалось рішення про відмову в затвердженні проектів землеустрою.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Представник Обслуговуючого кооперативу "Садово-дачне товариство "Високе" не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Представник Приватного підприємства "Брусилів-Сервіс" не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, думку представників третіх осіб, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що 19.03.2014 ОСОБА_6 звернувся до Головного управління Держземагенства у Житомирській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення індивідуального садівництва (а.с. 10).
Наказом Головного управління Держземагенства у Житомирській області №461-сг від 09.04.2014 ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради. Орієнтовний розмір земельної ділянки 0,12га, з цільовим призначенням - для ведення садівництва (а.с. 11).
Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_6 звернувся до сертифікованої проектної організації Приватного підприємства "Брусилів-Сервіс", яке і розробило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва.
Відповідно до висновку Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №345 від 16.10.2015, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_6, - погоджено (а.с.15).
Як вбачається з висновку Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту Брусилівської РДА Житомирської області №45 від 26.02.2016, погоджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_6 (а.с. 16).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_6 зазначає, що з відповіді Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області йому стало відомо, що 31.01.2017 на підставі розробленого та затвердженого рішенням восьмої сесії 7 скликання від 19.10.2016 №172 Брусилівської районної ради проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж смт. Брусилів було внесено відомості до Державного земельного кадастру і спірна земельна ділянка на даний час знаходиться в межах смт. Брусилів. Та рекомендовано звернутись до Брусилівської селищної ради для затвердження проекту землеустрою.
З метою затвердження проекту землеустрою, ОСОБА_6 звернувся з відповідною заявою до Брусилівської селищної ради.
Листом від 10.08.2017 №802 Брусилівська селищна рада Брусилівського району Житомирської області повідомила ОСОБА_6, що його заява про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва було повторно винесено на І пленарне засідання 9 сесії Брусилівської селищної ради 7 скликання, яке відбулося 10 серпня 2017 року. Проект рішення з питання «Про затвердження проектів із землеустрою для індивідуального садівництва» було поставлене на відкрите поіменне голосування. За результатами голосування, «за» проголосували - 0, «проти» - 15, "утримались" - 2. За результатами голосування рішення не прийнято (а.с. 22).
Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон, в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначено ст. 118 Земельного кодексу України.
Частиною 9 цієї статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частиною 10 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що орган місцевого самоврядування у двотижневий строк повинен прийняти рішення щодо передачі земельної ділянки у власність або про відмову у такому наданні.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з ч. 2 ст. 59 Закону, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (ч. 3 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Крім того, пунктом 9.3 Положення про порядок передачі у власність, надання в користування земельних ділянок на території Брусилівської сулищної ради, затвердженого Рішенням пятої сесії сьомого скликання Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області від №62 від 15.03.2017, визначено, що землевпорядна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки які були розроблені, погоджені та зареєстровані в Державному земельному кадастрі до введення в дію цього положення,згідно розпоряджень Брусилівської районної державної адміністрації, наказів Держгеокадастру України, підлягають затвердженню сесією Брусилівської селищної ради.
Як вбачається з витягу з протоколу І пленарного засідання дев'ятої сесії сьомого скликання Брусилівської селищної ради від 10.08.2017, за наслідками розгляду питання про затвердження проекту землеустрою для індивідуального садівництва із 17 зареєстрованих депутатів селищної ради: проти - 15, утрималось - 2 . Рішення не прийнято. (а.с. 84, 85).
Отже, Брусилівською селищною радою Брусилівського району Житомирської області не приймалось рішення за наслідком розгляду питання про затвердження проекту землеустрою для індивідуального садівництва.
Таким чином, у спірних правовідносинах має місце бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_6 у зв'язку з чим останній позбавлений права на відновлення своїх прав, які він вважає порушеними, оскільки відсутня можливість оскаржити відповідне рішення відповідача.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_6 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області (вул. Митрополита Іларіона, 50, Брусилів, Житомирська область, 12601, ЄДРПОУ 04348504), треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета позову: Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м.Житомир, 10002, ЄДРПОУ 39765513), Приватне підприємство "Брусилів-Сервіс"(Житосмирська область, смт Брусилів, вул. 1-го Травня,40, ЄДРПОУ 32837565), Обслуговуючий кооператив "Садово-дачне товариство "Високе" (Житомирська обл., Брусилівський р-н, с.Високе, вул. Більшовицька, 231, 12610, ЄДРПОУ 38395293) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Брусилівську селищну раду Брусилівського району Житомирської області розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії, з винесенням рішення у відповідності до норм Земельного кодексу України, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_6 земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення садівництва у власність, орієнтовною площею 0,12 га на території Брусилівського району Житомирської області в межах населеного пункту Брусилівської селищної ради.
В задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Лавренчук
Повне судове рішення складене 26 березня 2018 року