
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2018 р. Справа №818/200/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
представника позивача - Мельник Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/200/18
818/200/18№за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк"
до Державної фіскальної служби України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" (далі - позивач, ТДВ "Маяк") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної казначейської служби України, в якій просить:
- визнати бездіяльність Державної фіскальної служби України в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" за серпень 2017 року і вересень 2017 року та не включення Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" до Реєстру, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року та вересень 2017 року протиправною;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України визначити товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року і вересень 2017 року та надіслати до Державної казначейської служби України і Міністерства аграрної політики та продовольства України інформацію про Товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" як отримувача бюджетної дотації та про суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року та вересень 2017 року, яка підлягає перерахуванню Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк";
- визнати бездіяльність Державної казначейської служби України та Міністерства аграрної політики та продовольства України в частині неперерахування Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" суми бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року і вересень 2017 року протиправною;
- зобов'язати Державну казначейську службу України та Міністерство аграрної політики та продовольства України перерахувати Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року і вересень 2017 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" є отримувачем бюджетної дотації, передбаченої нормами статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 № 1877-ІV.
Позивач стверджує, що ТДВ "Маяк" у встановлені законодавством строки надіслано до Охтирської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області податкові декларації з податку на додану вартість за серпень та вересень 2017 року, вчасно сплачено визначені деклараціями податкові зобов'язання, отже повністю дотримано умови щодо отримання бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників, передбачені ст. 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 №1877-ІV і тому товариство має право на вказану бюджетну дотацію.
Станом на 23 січня 2018 року ТДВ "Маяк" не отримало бюджетну дотацію з суми сплаченого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2017 року та вересень 2017 року.
Підставою не визначення суми дотації стала наявність у позивача податкового боргу з податку на додану вартість, нарахованого по особовому рахунку ТДВ "Маяк" в сумі 1 288 580,79 грн. згідно податкового повідомлення-рішення № 0003051401 від 22 серпня 2017 року.
Проте, позивач зазначає, що вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене ним у встановлені законодавством строки у адміністративному, а потім у судовому порядку. На даний час процес оскарження триває.
Відповідно до норми п. 56.18. ст. 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Виходячи з викладеного, на переконання позивача, у податкового органу не було підстав для нарахування ТДВ "Маяк" податкового боргу згідно податкового повідомлення - рішення від 22 серпня 2017 року за №0003051401 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 14010100 у розмірі 1288580 грн. 79 коп. і тому товариство має всі законні підстави на отримання бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року та вересень 2017 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представники відповідачів у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Від представника Державної фіскальної служби України до суду надійшло письмове клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із необхідністю надання додаткових доказів, яке суд вважає необґрунтованим належними доказами та відмовляє у його задоволенні.
Від Міністерства аграрної політики та продовольства України до суду надійшов письмовий відзив, в якому зазначено, що в процедурі розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році до повноважень Мінагрополітики належить лише відкриття в Казначействі небюджетного рахунку за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та доведення до відома ДФС інформації про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції».
Весь обсяг асигнувань державного бюджету за програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції», який був відкритий Казначейством у жовтні та листопаді 2017 року, був спрямований на небюджетний рахунок Мінагрополітики за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (04 жовтня та 02 листопада 2017 року).
Отже, Мінагрополітики не порушено законних прав та інтересів позивача, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності Мінагрополітики та покладення на останнього зобов'язання по вчиненню дій, які безпосередньо не належать до компетенції Мінагрополітики. У задоволенні позову Міністерство аграрної політики та продовольства України просило відмовити.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" є отримувачем бюджетної дотації, передбаченої нормами статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 №1877-ІV, що підтверджується даними реєстру отримувачів бюджетної дотації, оприлюдненого на сайті ДФС України в електронному кабінеті платника податків (а.с. 30).
19 вересня 2017 року ТДВ "Маяк" надіслало до Охтирської ОДПІ ГУ ДФС (Тростянецьке відділення) податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2017 року (а.с. 31-39), що підтверджується квитанцією № 2 від 19 вересня 2017 року (а.с. 40). Позитивне значення різниці між сумою сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету (рядок 18 декларації) згідно податкової декларації склало 831 856 грн.
26 вересня 2017 року за платіжним дорученням № 5705 ТДВ "Маяк" сплатило податкове зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2017 року у сумі 831 856 грн. (а.с. 41).
За даними "Розрахунку податкових зобов'язань за операціями, визначеними в статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", додаток 9 до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2017 р., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду склало 655 298 грн., питома вага обсягу постачання (без податку на додану вартість) сільськогосподарських товарів склала 99,56 % (а.с. 38-39).
18 жовтня 2017 ТДВ "Маяк" надіслало до Охтирської ОДПІ ГУ ДФС (Тростянецьке відділення) податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року (а.с. 42-50), реєстраційний № 9215729855, що підтверджується квитанцією № 2 від 18 жовтня 2017 (а.с. 51). Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету (рядок 18 декларації) згідно податкової декларації склало 785 000 грн.
27 жовтня 2017 року за платіжним дорученням № 5915 ТДВ "Маяк" сплатило податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 785 000 грн. (а.с. 52).
За даними "Розрахунку податкових зобов'язань за операціями, визначеними в статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", додаток 9 до податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2017 р., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду склало 831 546 грн., питома вага обсягу постачання (без податку на додану вартість) сільськогосподарських товарів склала 99,55 %. (а.с. 49-50).
Судом встановлено, що станом на день звернення до суду ТДВ "Маяк" не отримало бюджетну дотацію з суми сплаченого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2017 року та вересень 2017 року.
Як вбачається із листа ДФС України від 27.11.2017 № 2774216/99-99-12-03-01-15 (а.с. 99-100) підставою для не визначення позивачу суми дотації стало те, що згідно з базами даних ДФС ТДВ "Маяк" станом на 01.10.2017 має податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1 288 580,79 грн., за рахунок несплачених донарахованих сум ПДВ та сум штрафних санкцій, нарахованих за актом перевірки контролюючим органом (податкове повідомлення-рішення № 0003051401 від 22 серпня 2017 року) (а.с. 53).
Листом від 29.08.2017 № 97, який був отриманий ГУ ДФС у Сумській області 30.08.2017, ТДВ "Маяк" повідомило ГУ ДФС у Сумській області про подання скарги про перегляд вказаного податкового повідомлення-рішення до ДФС України (а.с. 55).
04 вересня 2017 року ТДВ "Маяк" надіслало до ДФС України скаргу вих. № 99 про перегляд податкового повідомлення-рішення від 22 серпня 2017 року за №0003051401 (а.с. 56-74), яка була вручена ДФС України 11.09.2017, що підтверджується повідомленням про вручення Укрпошти (а.с. 78).
22.11.2017 ТДВ "Маяк" отримало рішення про результати розгляду скарги від 25.09.2017 № 21410/6/99-99-11-01-01-25 (а.с. 79-86), що підтверджується відбитком штампу Укрпошти на конверті, в якому було отримано рішення (а.с. 87).
30.11.2017 ТДВ "Маяк" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 22 серпня 2017 року за № 0003051401 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 14010100 у розмірі 1288580 грн.79 коп. (а.с. 128-136).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 відкрито провадження у справі № 818/1873/17 за вказаним адміністративним позовом (а.с. 127).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 16-1.1 ст. 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» сільськогосподарський товаровиробник, основною діяльністю якого є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, причому питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (далі - сільськогосподарський товаровиробник), який здійснює види діяльності, визначені пунктом 16 1.3 цієї статті, має право на бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції (далі - бюджетна дотація) після його внесення контролюючим органом до Реєстру отримувачів бюджетної дотації.
Пункт 16-1.3 ст. 16-1 наведеного Закону містить перелік видів діяльності, які дають право на отримання бюджетної дотації.
У відповідності до п.п. 16-1.4, 16-1.6 ст. 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» порядок ведення та форма Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядок надання відповідної інформації центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За бюджетною програмою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, на підставі даних Реєстру отримувачів бюджетної дотації та інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в автоматичному режимі здійснюють розподіл такої дотації між отримувачами.
Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83 затверджено Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році (далі - Порядок № 83).
Відповідно до п. 5 Порядку № 83 бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог пункту 4 цього Порядку пропорційно частці сплаченої до бюджету суми податку на додану вартість за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати податку на додану вартість за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.
З аналізу зазначених норм законодавства можна дійти висновку, що сільськогосподарський товаровиробник має право на отримання бюджетної дотації за умови відсутності податкового боргу.
В контексті наведеного, суд враховує, що у відповідності ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Отже, граничним строком сплати позивачем податкових зобов'язань з ПДВ за серпень 2017 року є 30.09.2017, за вересень 2017 року - 30.10.2017.
Згідно платіжних доручень від 26.09.2017 № 5705 та від 27.10.2017 № 5915 суми податкових зобов'язань за серпень та вересень 2017 року були сплачені позивачем 26.09.2017 та 27.10.2017 відповідно (а.с. 41, 52).
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем повністю дотримано умови щодо отримання бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників, передбачені ст. 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 №1877-ІV за серпень та вересень 2017 року.
При цьому, суд вважає безпідставною бездіяльність Державної фіскальної служби України в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" з мотивів наявності у позивача податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 1 288 580,79 грн. за рахунок несплачених донарахованих сум ПДВ та сум штрафних санкцій, нарахованих згідно податкового повідомлення-рішення № 0003051401 від 22 серпня 2017 року, з огляду на наступне.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із п.п. 56.2, 56.3 56.2. Податкового кодексу України у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідно до п.56.15. ст. 56. скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Відповідно до норми п. 56.18. ст. 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно із пунктом 56.19. ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56,17 цієї статті.
Матеріалами справи підтверджується, що податкове повідомлення-рішення № 0003051401 від 22 серпня 2017 року у визначені законодавством строки було оскаржене позивачем в адміністративному порядку та у судовому порядку. На даний час вказане податкове повідомлення-рішення оскаржується у адміністративній справі № 818/1873/17, рішення суду у справі не прийнято.
Отже, податкове зобов'язання Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" з податку на додану вартість в сумі 1 288 580,79 грн., визначене податковим повідомленням-рішенням № 0003051401 від 22 серпня 2017 року, є неузгодженим та не є податковим боргом.
Таким чином, у податкового органу не було підстав для нарахування ТДВ "Маяк" податкового боргу згідно податкового повідомлення - рішення від 22 серпня 2017 року за №0003051401 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 14010100 у розмірі 1288580 грн. 79 коп. і тому позивач має всі законні підстави на отримання бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року та вересень 2017 року.
Виходячи з викладеного, суд вважає позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Державної фіскальної служби України в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" за серпень і вересень 2017 року та не включення Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій за серпень та вересень 2017 року, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Державної казначейської служби України та Міністерства аграрної політики та продовольства України в частині неперерахування Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" суми бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року і вересень 2017 року та зобов'язання Державної казначейської служби України та Міністерства аграрної політики та продовольства України перерахувати вказану дотацію, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 Порядку розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 № 83 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм розподілу коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», які спрямовуються за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» (далі - бюджетна дотація).
Згідно із пунктом 6 Порядку для проведення розрахунків з товаровиробниками Мінагрополітики відкриває в Казначействі небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - небюджетний рахунок) та доводить до відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції».
Пунктом 8 Порядку визначено, що на другий день після відкриття планових асигнувань Казначейство перераховує з бюджетних рахунків Мінагрополітики суму, на яку відкрито асигнування за бюджетною програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції», на відкритий небюджетний рахунок Мінагрополітики та повідомляє ДФС про суму перерахованих коштів та залишку коштів на небюджетному рахунку попереднього періоду.
Згідно із пунктом 9 Порядку на підставі повідомлення Казначейства про суму перерахованих коштів ДФС визначає щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з податку на додану вартість суму коштів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності та таблиці відповідності кодів видів економічної діяльності згідно з КВЕД, визначених у статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», кодам товарів згідно з УКТЗЕД, наведеної у додатку.
Відповідно до пункту 12 Порядку ДФС надсилає до Казначейства та Мінагрополітики Реєстр, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації, його податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача, з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронний цифровий підпис».
Пунктом 13 Порядку встановлено, що на підставі отриманого від ДФС Реєстру Казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.
Згідно із пунктом 15 Порядку Казначейство протягом трьох робочих днів з дня перерахування бюджетної дотації передає до ДФС та Мінагрополітики інформацію про здійснення відповідних операцій для внесення до Реєстру.
Зі змісту вищевказаних положень Порядку вбачається, що в процедурі розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році до повноважень Мінагрополітики належить лише відкриття в Казначействі небюджетного рахунку за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та доведення до відома ДФС інформації про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції».
Отже, вчинення дій щодо перерахування суми бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції не входить до повноважень Мінагрополітики, а тому заявлені до Мінагрополітики позовні вимоги ТДВ «Маяк» не підлягають задоволенню.
Також, не підлягають задоволенню і позовні вимоги про визнання бездіяльності Державної казначейської служби України в частині неперерахування Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" суми бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році за серпень 2017 року і вересень 2017 року протиправною та зобов'язання Державної казначейської служби України перерахувати вказану бюджетну дотацію.
Обов'язковою умовою перерахування Державною казначейською службою України суми дотації отримувачу є отримання від Державної фіскальної служби України Реєстру, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації, його податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача, з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронний цифровий підпис».
В даному випадку Державною фіскальною службою України не було визначено суму бюджетної дотації Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" та не включено позивача до відповідного реєстру отримувачів бюджетних дотацій, отже у Державної казначейської служби України були відсутні підстави перераховувати Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" дотацію, а тому позовні вимоги до Державної казначейської служби України є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762,00 грн.).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У даному випадку позивачем заявлено окремі вимоги до трьох відповідачів, які полягають у визнанні бездіяльності протиправною та зобов'язанні вчинити дії, тобто є немайновими.
Таким чином, при поданні позовної заяви позивач повинен був сплатити судовий збір за три немайнові вимоги у сумі 5286, 00 грн. по 1762, 00 грн. за кожну вимогу.
Проте, при поданні позовної заяви позивачем було помилково сплачено судовий збір у розмірі 10 983, 03 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 17.01.2018 № 6384 (а.с. 4).
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про задоволення однієї із трьох вимог позивача, відшкодуванню на користь позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1762, 00 грн.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно із п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" до Державної фіскальної служби України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної казначейської служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Державної фіскальної служби України в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" за серпень і вересень 2017 року та не включення Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій за серпень та вересень 2017 року, протиправною.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України визначити Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за серпень і вересень 2017 року, включити товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій та надіслати до Державної казначейської служби України і Міністерства аграрної політики та продовольства України реєстр із інформацією про Товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" як отримувача бюджетної дотації та про суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за серпень та вересень 2017 року.
Стягнути на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" (вул. імені Швецова М.Я., буд. 33, с. Боромля, Тростянецький район, Сумська область, 42621, код ЄДРПОУ 03779142) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 22.03.2018.