
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2018 р. м. Київ
Справа № 911/655/17
Господарський суд Київської області у складі:
судді Ейвазової А.Р.
при секретарі судового засідання Щербаковій В.О., розглянувши справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» до Комунального підприємства Київської обласної ради «Тетіївтепломережа», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні: позивача - Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз», відповідача - Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» про стягнення 1 000 000,00грн, за участю представників від:
позивача – ОСОБА_1 (довіреність від 02.01.2018 №Др-14-0118);
відповідача – ОСОБА_2 (довіреність від 25.10.2017) ;
третьої особи (ПАТ “Укртрансгаз”) – ОСОБА_3 (довіреність від 22.12.2017 №6-481) ;
третьої особи (НАК “Нафтогаз України”) – ОСОБА_4 (довіреність від 14.04.2017 №16-64).
встановив:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Київоблгаз” (далі – ПАТ “Київоблгаз”) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Комунального підприємства Київської обласної ради “Тетіївтепломережа” (далі – КП КОР “Тетіївтепломережа”) про стягнення 1 000 000грн.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що відповідач у грудні 2016 року здійснив несанкціонований відбір 250 298 куб. м. природного газу. При цьому, після запровадження передбачених законодавством заходів залишився неврегульований небаланс, який віднесений на небаланс оператора ГРМ, тому відповідач як споживач має компенсувати оператору ГРМ його вартість за коефіцієнтом 2. Між тим, відповідач не здійснив компенсацію неврегульованого небалансу природного газу за грудень 2016 року (т.1 а.с.4-6).
Відповідач у справі – КП КОР “Тетіївтепломережа” у відзиві на позов просив у його задоволенні відмовити, посилаючись на необґрунтованість. У поданому відзиві відповідач вказував, що несанкціонований відбір природного газу у грудні 2016 року спричинений не підтвердженням номінацій на грудень 2016 року Публічним акціонерним товариство «Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (далі – НАК “Нафтогаз України”). При цьому, відповідний обсяг природного газу має бути віднесений на рахунок постачальника – НАК “Нафтогаз України”, а дії відповідача не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу, оскільки між ним та НАК “Нафтогаз України” існують договірні відносини з визначенним обсягом постачання (т.1 а.с.34-37).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.03.2017 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України (т.1 а.с.67).
Третя особа – НАК «Нафтогаз України» у поясненні вказала, що у зв`язку з великою заборгованістю відповідача йому не виділено номінацій на грудень 2016 року, між тим оператор ГТС має надавати послуги транспортування природного газу лише за наявності та на підставі підтвердженої номінації. При цьому, відповідач мав самостійно контролювати обсяг газоспоживання та обмежити (припинити) його з метою недопущення перевищення підтвердженого обсягу споживання природного газу, недотримання чого призвело до виникнення обов’язку здійснити компенсацію.
Третя особа заявлені вимоги у поданому поясненні вважає обгрунтованими (т.1 а.с.72-73).
Рішенням господарського суду Київської області від 19.04.2017 заявлені вимоги задоволені; з відповідача на користь позивача стягнуто 1000 000грн (т.1 а.с.83-84).
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.07.2017 рішення господарського суду Київської області від 19.07.2017 скасовано, а у задоволенні позову відмовлено (т.1 а.с.170-178).
Постановою Вищого господарського суду України 07.11.2017 постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.07.2017 та рішення господарського суду Київської області від 19.04.2017 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Київської області в іншому складі суду (т.1 а.с.214-219).
За результатами автоматизованого розподілу, відповідна справа 16.11.2017 передана для розгляду судді Ейвазовій А.Р. (т.2 а.с.1)
Під час нового розгляду спору у даній справі відповідачем надані пояснення по суті спору, відповідно до яких повідомлено, що планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами у договорі, а на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 №758, надано гарантійний графік погашення заборгованості за спожитий природний газ за опалювальний період 2015/2016, затверджений міським головою м. Тетієва, тому обсяги спожитого природного газу не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір (т.2 а.с.27-33,47-50).
Ухвалою господарського суду Київської області від 08.12.2017 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» (т.2 а.с.56-58).
Третя особа – ПАТ «Укртрансгаз» в поясненнях щодо позову вказує на відсутність номінації у відповідача на природний газ у грудні 2016 року, а відтак здійснення ним несанкціонованого відбору природного газу (т.2 а.с.94-99).
У відповіді на пояснення третьої особи – ПАТ «Укртрансгаз» відповідач у справі вказує на те, що НАК «Нафтогаз України» зобов’язаний надати відповідачу номінації щодо планових обсягів постачання природного газу в опалювальний сезон – грудень 2016 року. Окрім того, у наданій відповіді викладені аналогічні доводи, на які відповідач посилався надаючи відзив та пояснення.
Третя особа – НАК “Нафтогаз України” у відповіді на пояснення ПАТ «Укртрансгаз» вказує про обґрунтованість позовних вимог позивача у даній справі, вказуючи, що у зв’язку з низьким рівнем розрахунків відповідача за природний газ, НАК “Нафтогаз України” не мала правових підстав для надання номінації для поставки природного газу у грудні 2016 року (т.2 а.с.159-163).
Ухвалою від 21.02.2018 судом закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 16.03.2018.
16.03.2018 третьою особою – НАК «Нафтогаз України» подано клопотання про долучення до матеріалів справи доказів та їх врахування під час прийняття судового рішення.
Відповідне клопотання з додатками долучено до матеріалів справи, однак, надані додаткові докази судом до розгляду не прийняті.
Так, відповідно до ч.2 ст.80 ГПК України, третя особа має подати докази разом із поданням пояснення. При цьому, згідно ч.8 цієї норми, докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Частина наданих третьою особою доказів вже долучена до матеріалів справи, інша їх частина судом не прийнята, оскільки третьою особою не наведено причин, які є поважними і які завадили подати такі докази з дотриманням встановленого строку у підготовчому засіданні до розгляду справи по суті.
В судовому засідання позивач позов підтримав, відповідач – просив у задоволення заявленого позову відмовити, треті особи просили заявлені вимоги задовольнити.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, судом встановлені наступні обставини.
Між відповідачем та третьою особою – НАК «Нафтогаз України» укладено договори на постачання природного газу (далі – договори постачання), а саме:
- 27.10.2016 № 1795/1617-БО-17;
- 17.11.2016 № 1873/1617-КП-17;
-18.10.2016 №1759/1617-ТЕ-17 (т.1 а.с.38-55)
Відповідно до умов вказаних договорів, постачальником газу, послуги з розподілу якого відповідачу надав позивач, є НАК «Нафтогаз України».
Згідно з п. 1.1, 2.1, 7.4 зазначених договорів постачання, Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” зобов'язалась поставити газ відповідачу у кількості та на умовах визначених договорами.
Зокрема, умовами вказаних договорів постачання визначено планові обсяги постачання природного газу у період з 01.10.2016 по 31.03.2017 включно.
Пунктом 3.2 договорів постачання природного газу встановлено, що у разі неподання або несвоєчасного подання заявки споживачем, постачальник може користуватись плановими обсягами, зазначеними в п. 2.1 договорів; обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператору номінації на відповідний період в установленому законодавством порядку.
Пунктами 2.3 та 2.4 договорів постачання передбачено, що без попереднього письмового узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу постачання природного газу не більше ніж +/-5 % узгоджених планових обсягів.
Відповідно до п. 3.2 договорів, для отримання газу відповідач подає НАК “Нафтогаз України” до 15 числа, що передує місяцю постачання природного газу, заявку на планові обсяги використання газу на наступний місяць; в свою чергу НАК “Нафтогаз України” зобов'язується подавати номінацію Оператору ГТС та повідомити про подану номінацію відповідача; у разі неподання відповідачем заявки на планові обсяги використання, НАК “Нафтогаз України” може користуватися плановими обсягами, зазначеними у п. 2.1 договору.
Після завершення місяця поставки відповідач зобов'язаний до 7 числа наступного місяця направити третій особі – НАК “Нафтогаз України” завірену копію акту розподілу природного газу за розрахунковий місяць, складеного між відповідачем та газорозподільним підприємством та підписані споживачем 2 примірника акта приймання - передачі природного газу (п. 3.5 договорів постачання).
Відповідно до п. 3.6 договорів постачання після завершення місяця поставки постачальник зобов'язаний до 10 числа наступного місяця повернути споживачеві підписані зі свого боку акт приймання-передачі або повідомити про причини не підписання акту.
Згідно з п. 3.8, п. 7.2, и. 7.3 договорів постачання природного газу у разі виникнення за об'єктами споживача негативного небалансу – цей небаланс врегульовується перед Оператором ГТС постачальником, тобто Національною акціонерною компанією “Нафтогаз України”. При цьому, вартість наданої оператором газотранспортною системи послуги з балансування споживач – відповідач у справі взяв на себе зобов’язання оплати постачальнику – Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України».
01.01.2016 між ПАТ “Київоблгаз” та КП КОР “Тетіївтепломережа” укладено типовий договір розподілу природного газу, шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 0942000Р71ЛТГ016 (т.1 а.с.10-19), відповідно до умов якого позивач зобов’язується надати відповідачу послугу з розподілу природного газу, а відповідач - прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість.
Крім того, між позивачем та ПАТ “Укртрансгаз” укладено договір транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1512000723 від 17.12.2015 (т.2 а.с.100-110).
Позивач у позовній заяві вказує на те, що у грудні 2016 року відповідачем здійснений несанкціонований відбір природного газу, адже за даними оператора газотранспортної системи у відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу (ліміт) на грудень 2016 року, при цьому фактичний об'єм споживання природного газу відповідачем у грудні 2016 склав 250 398 куб.м, що підтверджується актом наданих послуг з розподілу природного газу від 31.12.2016 (т.1 а.с.20).
На виконання умов вказаного договору, ПАТ “Укртрансгаз” надані позивачу, в тому числі, в грудні 2016 року, послуги з балансування обсягів природного газу, що підтверджується актом від 31.12.2016 за грудень 2016року (т.2 а.с.114), за якими небаланс природного газу складає 1 931 758 тис. куб.м, у т.ч., як вбачається зі звіту (т.2 а.с.115) в об’ємі 250 298 куб.м (т.2 а.с.117).
Позивач вказує, що вартість компенсації обсягів небалансу за грудень 2016 року становить 4 293 912,25грн, яка розрахована шляхом множення об'єму спожитого газу 250 298 куб.м на вартість природного газу (7148,00грн за 1000кб.м без ПДВ), помножена на 2 (коефіцієнт компенсації), що розраховано позивачем за формулою, передбаченою п. 4 глави 5 розділу VI Кодексу.
19.01.2017 позивачем надіслано на адресу відповідача лист № 8 (т. 1 а.с.21) про сплату вартості обсягів неврегульованого небалансу природного газу за грудень 2016 на загальну суму 4 293 912,25грн разом з технічним актом №2502500012 від 31.12.2017 та актом №01-12-16 від 31.12.2016 компенсації вартості неврегульованого небалансу природного газу, що підтверджується описом вкладення та фіскальним чеком (т.1 а.с.22-23).
Відповідачем не здійснено компенсації, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить стягнути з відповідача 1 000 000,00грн - частину вартості неврегульованого небалансу природного газу, що виник у грудні 2016 року.
Заявлені вимоги є необґрунтованими з наступних підстав.
Згідно з п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС) здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладено договору розподілу природного газу не допускається.
Відповідно до п.1 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період.
Підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГРС (п. 4 глави 1 розділу І Кодексу).
В силу п.4 глави 1 розділу І Кодексу, несанкціонований відбір природного газу – відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи (далі – Кодекс ГТС), затвердженого постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493, несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.
В силу п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС місячна номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом місяця в розрізі кожної доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).
З урахуванням умов договорів постачання, НАК “Нафтогаз України”, як постачальник, мав подати позивачу, як оператору, номінацію на відповідний розрахунковий місяць грудень 2016 року про підтвердження обсягів постачання природного газу відповідачу за даними погоджених заявок відповідача, а за їх відсутності, за даними погоджених в договорах планових обсягів з врахуванням відхилення.
У грудні 2016 року третя особа – НАК “Нафтогаз України” не подала номінацій для відповідача та повернула без підписання акти прийому-передачі природного газу за відповідними договорами (т.1 а.с.56-58).
Фактично, у зв'язку з ненаданням третьою особою – НАК “Нафтогаз України” номінацій для відповідачу на грудень 2016року, позивач встановив несанкціонований відбір природного газу відповідачем.
Третя особа – НАК «Нафтогаз України», пояснюючи ненадання номінацій на грудень 2016 року відповідачу, вказала на наявність у нього значної заборгованості за поставлений раніше природний газ, надавши інформацію про стан розрахунків відповідача на 26.11.2016, відповідно до якого заборгованість становила 3799817,66грн
Згідно з п.п. 4 пункту 3 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 № 758, на НАК “Нафтогаз України” покладається обов’язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення.
Відповідно до пункту 17 вказаного Положення, постачання природного газу виробникам теплової енергії здійснюється на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та з дотриманням принципу недискримінації.
Згідно з п.1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р “ОСОБА_3 питання опалювального сезону 2016/17 року” для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню НАК “Нафтогаз України” та постачальникам природного газу до початку опалювального сезону 2016-17 року приписано видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 357 “Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу – виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії”, та з дотриманням принципу недискримінації.
Проте, Кабінетом Міністрів України на опалювальний сезон 2016-2017 років встановлений особливий порядок постачання природного виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, який визначав, що постачальником природного газу цим виробниками теплової енергії є НАК “Нафтогаз України”, який до 01.04.2017 зобов'язаний постачати природний газ за умови укладення відповідного договору та відсутності заборгованості за газ спожитий до 01.01.2016 або рівень розрахунків за спожитий у природний газ не нижче 90% або надання постачальнику газу графіку погашена заборгованості.
Відповідний графік наданий відповідачем, що підтверджено третьою особою шляхом надання його копії під час розгляду справи.
Крім того, незважаючи на вказані вище положення, тим виробникам, які постачають теплову енергію для бюджетних установ, релігійних й інших організацій та населення Кабінет Міністрів України зобов'язав ПАТ “НАК “Нафтогаз України” видати номінації до початку опалювального сезону 2016/17 року.
При цьому, зазначена обставина не впливає на висновок суду щодо спору у даній справі.
Так, відповідно до п. 4 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС, якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його постачальник має врегулювати об'єми небалансу природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС; у разі якщо після запровадження заходів, передбачених кодексом ГТС, залишається неврегульований небаланс, який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за відповідною формулою. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2.
З аналізу положень п. 4 глави 5 Розділу VІ Кодексу ГРС слідує, що обов'язок у споживача компенсувати Оператору ГРМ вартість небалансу природного газу виникає за наявності таких необхідних умов:
- наявність небалансу (дефіцит) природного газу (за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу);
- врегулювання постачальником об'ємів небалансу (дефіциту) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС;
- після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду);
- неврегульований небаланс буде віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ.
При цьому, відсутність усіх необхідних умов унеможливлює покладення на споживача обов'язку компенсувати Оператору ГРМ вартість небалансу природного газу.
Відповідні висновки щодо застосування вищевказаної норми права викладені у постанові Верховного Суду у справі №911/653/17 від 20.02.2018.
Наявність небалансу (дефіцит) природного газу встановлена на підставі наданих сторонами доказів – звіту ПАТ «Київоблгаз» про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за грудень 2016 року (т.2 а.с.115), зведеного реєстру місячних обсягів газу, що подані в точці виходу до газорозподільної системи ПАТ «Київоблгаз» за грудень 2016 року (т.2 а.с.116).
За наявності відповідної обставини, постачальник відповідача, як визначено п.4 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС, мав врегулювати об'єми небалансу природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Як передбачено п.1 розділу 1 глави ХІV КТС, замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення.
При цьому, як визначено пп.2,3 цього розділу, при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів); перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.
Як визначено п.1 розділу 2 відповідної глави КТС, оператор газотранспортної системи розраховує добовий небаланс щодо кожного замовника послуг транспортування для кожної газової доби як різницю між обсягом природного газу, яку замовник послуг транспортування передав у точках входу, і обсягом природного газу, який відібрав з газотранспортної системи у точках виходу за цю газову добу.
При цьому, як визначено п.6 розділу 2 глави ХІV КТС. замовник послуги транспортування зобов'язаний контролювати розмір власного добового небалансу (з наростаючим підсумком) та завчасно здійснювати відповідні заходи з його усунення, у тому числі за рахунок здійснення (ініціювання) заходів з обмеження чи припинення постачання (транспортування/розподілу) природного газу власним споживачам у разі перевищення ними підтверджених обсягів природного газу.
Розділом 3 відповідної глави Кодексу ГТС встановлено порядок визначення місячного небалансу замовника послуг транспортування.
В силу пп.1,2 вказаного розділу, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць; місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.
Як визначено п.4 такого розділу, у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць. При цьому, відповідно до п.5, у разі підтвердження достатніх обсягів газу для покриття місячного небалансу у замовника послуг транспортування оператор газосховища здійснює балансуючу алокацію та надсилає її до оператора газотранспортної системи 12-го числа наступного місяця.
При цьому, місячний небаланс, як визначено підпунктом 2 п.7 відповідного розділу та глави, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи, при негативному небалансі, за рахунок надання послуг балансування.
Доказів вжиття відповідних заходів не надано, тому відсутні підстави для покладення на споживача обов’язку компенсувати оператору ГРМ вартість небалансу природного газу.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Згідно ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи
У відповідності до ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За подання апеляційної скарги на рішення суду у даній справі відповідачем сплачено судовий збір у розмірі 16 500,00грн, що підтверджується платіжним дорученням №600 від 10.05.2017.
У зв’язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, вказана сума судового збору має бути відшкодована позивачем за рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (ідентифікаційний код - 20578072; вул. Шевченка, 178, м. Боярка Києво-Святошинський район Київська область, 08150) на користь Комунального підприємства Київської обласної ради «Тетіївтепломережа» (ідентифікаційний код – 2479282; 09800 Київська область, Тетіївський район, м.Тетіїв, вул. Соборна, 19А) 16500грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату апеляційної скарги судовим збором.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту в порядку, визначеному ст.257 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень ГПК України.
Повний текст рішення складено: 23.03.2018.
Суддя А.Р. Ейвазова