Постанова № 72938876, 20.03.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2018
Номер справи
817/1028/17
Номер документу
72938876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" березня 2018 р. Справа № 817/1028/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Семенець К.О.,

представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Терлич" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" листопада 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Терлич" до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Терлич" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дубенської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2016 №0001791710. Обґрунтовуючи позов, позивач зазначив, що контролюючим органом порушено процедуру винесення податкового повідомлення рішення у зв'язку з тим, що воно винесене на підставі акта перевірки за №000015/17-10/36921849 від 12.12.2016, який відповідачем не складався. Крім того вказував на, що оскаржуване податкове повідомлення рішення прийняте без урахування поданих ТОВ "Терлич" заперечень до акта перевірки №15/12/36921849 від 12.12.2016, без врахування що ним вчинялись дії щодо своєчасності реєстрації податкових накладних, проте у зв'язку з нестабільною роботою та збоями Єдиного державного реєстру податкових накладних здійснити своєчасну реєстрацію не було змоги. Крім того зазначив, що Єдиний державний реєстр податкових накладних не пройшов обов'язкову державну експертизу щодо дотримання умов по захисту інформації, яка міститься в систем. Окрім того також вказує, що несвоєчасною реєстрацією податкових накладних не порушено прав та інтересів контрагентів або ж держави.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Терлич" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2016 № 0001791710 відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі. В апеляційній скарзі зазначив, що у випадку, коли продавець складе податкову накладну й задекларує податкові зобов'язання по вказаній накладній у відповідній декларації, однак не здійснить її реєстрації в реєстрі і не направить її покупцю, то до такого продавця не повинен застосовуватись штраф, адже він не порушує інтересів покупця та держави. Окрім того, судом не було досліджено факту проходження обов'язкової державної експертизи Єдиним реєстром податкових накладних.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представник позивача вважає судове рішення законним та просить відхилити апеляційну скаргу відповідача.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Терлич" (код ЄДР 36921849) зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Млинівській ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області як платник податків. Основним видом діяльності за КВЕД 10.73 є виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів (а.с.117-124).

12.12.2016 відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 та п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України уповноваженими особами Млинівського відділення Дубенської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ "Терлич" (код ЄДРПОУ 35861213) в Єдиному реєстрі податкових накладних за травень-листопад 2016 року про що складено акт №315/12/36921849 від 21.12.2016.

Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Терлич" термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних протягом строків, визначених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, за яке передбачена відповідальність п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України.

Зокрема, контролюючим органом виявлено порушення термінів реєстрації податкових накладних:

№ 7, дата складання 05.05.2016, дата реєстрації в ЄРПН 17.06.2016, сума ПДВ 68353,40 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 28;

№ 12, дата складання 10.05.2016, дата реєстрації в ЄРПН 17.06.2016, сума ПДВ 48893,87 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 23;

№ 13, дата складання 10.05.2016, дата реєстрації в ЄРПН 17.06.2016, сума ПДВ 50000,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 23;

№ 19, дата складання 15.06.2016, дата реєстрації в ЄРПН 04.07.2016, сума ПДВ 61000,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 4;

№ 42, дата складання 30.06.2016, дата реєстрації в ЄРПН 19.07.2016, сума ПДВ 69075,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 4;

№ 6, дата складання 06.06.2016, дата реєстрації в ЄРПН 20.07.2016, сума ПДВ 120194,40 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 29;

№ 2, дата складання 04.07.2016, дата реєстрації в ЄРПН 22.07.2016, сума ПДВ 353100 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 3;

№ 1, дата складання 01.07.2016, дата реєстрації в ЄРПН 26.07.2016, сума ПДВ 23436, грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 10;

№ 10, дата складання 09.08.2016, дата реєстрації в ЄРПН 26.08.2016, сума ПДВ 28089,60 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 2;

№ 22, дата складання 16.08.2016, дата реєстрації в ЄРПН 15.09.2016, сума ПДВ 72916,67 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 15;

№ 3, дата складання 01.09.2016, дата реєстрації в ЄРПН 27.09.2016, сума ПДВ 105771,60 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 11;

№ 19, дата складання 13.10.2016, дача реєстрації в ЄРПН 31.10.2016, сума ПДВ 1028,16 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 3;

№ 5, дата складання 03.10.2016, дата реєстрації в ЄРПН 02.11.2016, сума ПДВ 140658,29 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 15;

№ 25, дата складання 20.10.2016, дата реєстрації в ЄРПН 08.11.2016, сума ПДВ 61000,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 4;

№ 26, дата складання 21.10.2016, дата реєстрації в ЄРПН 10.11.2016, сума ПДВ 61000,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 5;

№ 18, дата складання 11.10.2016, дата реєстрації в ЄРПН 17.11.2016, сума ПДВ 183000,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 22;

№ 2, дата складання 01.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН 18.11.2016, сума ПДВ 43583,33 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 2;

№ 3, дата складання 02.11.2016, дата реєстрації в ЄРПН 25.11.2016, сума ПДВ 117000,00 грн., кількість днів порушення термінів реєстрації 8. (а.с.10-11)

За наслідками проведеної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0001791710 від 12.12.2016 про зобов'язання ТОВ "Терлич" сплатити штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ сумі 788089,64 грн., у розмірі 10%, що складає 78808,97 грн., та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 470441,67 грн., у розмірі 20%, що складає 94088,33 грн. Загальна сума штрафу становить 172897,30 грн (а.с.12).

Подане позивачем заперечення на акт камеральної перевірки контролюючим органом було відхилене (а.с.13,14,42-43).

За наслідками розгляду скарги ТОВ "Терлич" рішеннями Головного управління ДФС у Рівненській області №69/10с/17-00-10-03/13 від 22.03.2017 та Державної фіскальної служби України №11064/6/99-99-11-03-01-25 від 24.05.2017 скаргу платника податків залишено без задоволення, а оскаржене податкове-повідомлення рішення - без змін (а.с.15-17).

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся за поновленням порушеного права до суду.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.

Перевіряючи правомірність податкового повідомлення-рішення №0001791710 від 12.12.2016, суд враховує, що відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Вимоги щодо реєстрації податкових накладних встановлені у п. 201.10, п. 11 підрозділу 2 Перехідних положень ПК України та у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246 (далі Порядок №1246).

Згідно з положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1246, операційний день триває з 0:00 до 23:00 год.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: - 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; - 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; - 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; - 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

У випадку встановлення факту вчинення платником податку порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних контролюючий орган відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України та положень п. 2 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, складає податкове повідомлення-рішення за формою "Н" - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПК України (додаток 13 до зазначеного Порядку).

Судом встановлено порушення термінів реєстрації позивачем податкових накладних, а саме: податкова накладна №7 від 05.05.2016 зареєстрована в ЄРПН 17.06.2016 із порушенням термінів реєстрації на 28 дні; податкова накладна №12 від 10.05.2016 зареєстрована в ЄРПН 17.06.2016 із порушенням термінів реєстрації на 23 дні; податкова накладна №13 від 10.05.2016 зареєстрована в ЄРПН 17.06.2016 із порушенням термінів реєстрації на 23 дні; податкова накладна №19 від 15.06.2016 зареєстрована в ЄРПН 04.07.2016 із порушенням термінів реєстрації на 4 дні; податкова накладна №42 від 30.06.2016 зареєстрована в ЄРПН 19.07.2016 із порушенням термінів реєстрації на 4 дні; податкова накладна №6 від 06.06.2016 зареєстрована в ЄРПН 20.07.2016 із порушенням термінів реєстрації на 29 днів; податкова накладна №2 від 04.07.2016 зареєстрована в ЄРПН 22.07.2016 із порушенням термінів реєстрації на 3 дні; податкова накладна №1 від 01.07.2016 зареєстрована в ЄРПН 26.07.2016 із порушення термінів реєстрації на 10 днів; податкова накладна №10 від 09.08.2016 зареєстрована в ЄРПН 26.08.2016 із порушенням термінів реєстрації на 2 дні; податкова накладна №22 від 16.08.2016 зареєстрована в ЄРПН 15.09.2016 із порушенням термінів реєстрації на 15 днів; податкова накладна №3 від 01.09.2016 зареєстрована в ЄРПН 27.09.2016 із порушенням термінів реєстрації на 11 днів; податкова накладна №19 від 13.10.2016 зареєстрована в ЄРПН 31.10.2016 із порушення термінів реєстрації на 3 дні; податкова накладна №5 від 03.10.2016 зареєстрована в ЄРПН 02.11.2016 із порушенням термінів реєстрації на 15 днів; податкова накладна №25 від 20.10.2016 зареєстрована в ЄРПН 08.11.2016 із порушенням термінів реєстрації на 4 дні; податкова накладна №26 від 21.10.2016 зареєстрована в ЄРПН 10.11.2016 із порушенням термінів реєстрації на 5 днів; податкова накладна №18 від 11.10.2016 зареєстрована в ЄРПН 17.11.2016 із порушенням термінів реєстрації на 22 дні; податкова накладна №2 від 01.11.2016 зареєстрована в ЄРПН 18.11.2016 з порушенням термінів реєстрації на 2 дні; податкова накладна №3 від 02.11.2016 зареєстрована в ЄРПН 25.11.2016 із порушенням термінів реєстрації на 8 днів.

Зазначені обставини позивачем не спростовані та повністю підтверджені витягом з Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.105-106).

При цьому позивачем не надано, а судом не встановлено будь-яких фактичних даних, які вказували б на неможливість здійснення позивачем реєстрації податкових накладних в строк, що передбачений законом, у зв'язку з нестабільною роботою Єдиного реєстру податкових накладних. Навпаки, дати фактичної реєстрації податкових накладних впродовж перевіреного періоду вказують на належну роботу ЄРПН та підтверджують можливість своєчасної реєстрації податкових накладних платником податків. Зокрема встановлено, що частина податкових накладних були зареєстровані позивачем у встановлений законом строк, що свідчить про реальну можливість реєстрації інших податкових накладних.

Також слід зазначити, що податковий закон не ставить в залежність обов'язок платника податків зареєструвати податкову накладну в ЄРПН від факту формування покупцем податкового кредиту з ПДВ за такою податковою накладною.

Також ні Податковий кодекс України, ні постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, якою затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, не пов'язують початок функціонування Єдиного реєстру податкових накладних з проходженням державної експертизи захисту інформації.

Доводи позивача в цій частині є безпідставними.

Розбіжності щодо номеру акту перевірки та періоду проведення перевірки, зазначених контроюючим органом в акті камеральної перевірки податкової звітності від 21.12.2016 за "№315/12/36921849", за період "травень-листопад 2016 року", та зазначених контролюючим органом в податковому повідомленні - рішенні №0001791710 від 12.12.2016 за "№000015/17-10/36921849", за період "10.2016", як встановлено судом апеляційної інстанції є технічними, та не впливають на правомірний висновок податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства (а.с. 10-12).

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України належними та допустимими доказами підтвердив, що при прийнятті оскарженого податкового повідомлення-рішення він діяв відповідно до повноважень та у спосіб, встановлений законом, обґрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи.

При цьому розрахунок суми застосованих контролюючим органом штрафних санкцій (а.с.57) є обґрунтованим та правильним

Доводи позивача не спростовують виявлених контролюючим органом порушень, не підтверджені належними та допустимими доказами, не відповідають встановленим судом фактичним обставинам справи і не дають суду підстав для скасування рішення суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Терлич" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "03" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "22" березня 2018 р.