Постанова № 72938166, 22.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
161/16096/17
Номер документу
72938166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/137/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Затолочного В.С.,

суддів: Бруновської Н.В., Матковської З.М.,

з участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Сасовського Р.І.,

розглянувши у судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16 листопада 2017 року у справі № 161/16096/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними (рішення суду першої інстанції ухвалене суддею Івасютою Л.В. в м. Луцьку Волинської області 16.11.2017 року, відомості про час дату складання повного тексту рішення відсутні), -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, Позивач) звернувся до з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Управління, Відповідач), у якому просив визнати бездіяльність Управління щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року протиправною та зобов'язати Відповідача провести з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру, перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) у розмірі 80 відсотків (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 17.05.2017 року № 1957, що подається для перерахунку пенсії, а також врахувати доплати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року в розмірі 35%, які зазначені в розрахунку пенсії по інвалідності, пенсійна справа ХА4811.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив Відповідач, який покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16 листопада 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що Управлінням здійснено підготовчі заходи, щодо проведення перерахунків розмірів призначених пенсій колишнім працівникам міліції, виходячи з умов оплати та сум грошового забезпечення поліції, однак на даний момент відповідач позбавлений можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки відсутнє належне фінансове забезпечення.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який наполягав на задоволенні апеляційної скарги, Позивача, який проти задоволення апеляційної скарги заперечував, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що Позивач є пенсіонером МВС України у званні підполковника міліції, що підтверджується пенсійним посвідченням від 17.04.2000 року за НОМЕР_1 (а.с.9); проходив службу в апараті МВС України, і при досягненні права на пенсію за вислугою років та інвалідності у відповідності до Закону № 2262-ХІІ був звільнений з органів внутрішніх справ України у відставку за інвалідністю.

Вислуга на час звільнення складала в календарному обчисленні 27 років 01 місяць 26 днів, у пільговому 34 роки 02 місяці 08 днів.

Позивач має соціальний статус інваліда 2 групи та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення серії НОМЕР_2 від 28.03.2013р.).

17 травня 2017 року Позивач звернувся з письмовою заявою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Філіпчука П.В. про здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Закону № 900-VIII та Постанови № 988 у розмірі 80% (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 року № 1957, яка у відповідності до чинного законодавства Головою Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області була направлена до Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області для перерахунку його пенсії.

Рішенням № 544/М-01 від 19 травня 2017 року Позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, згідно якої уповноважені структурні підрозділи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії. Оскільки повідомлення про перерахунок пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило, підстав для перерахунку пенсії немає.

Апеляційний суд частково погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 2 п. 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 ст. 63 цього Закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою 988, яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-ХІІ є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи.

Згідно матеріалів справи, Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області Міністерства внутрішніх справ України до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області було направлено довідку № 1957 від 17.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а відповідно Управління зобов'язане було здійснити перерахунок такої пенсії згідно із вказаною довідкою.

Однак, Управління відмовило Позивачу здійснити перерахунок його пенсії з посиланням на те, що такий буде здійснено лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Така відмова Управління є протиправною, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням належних їй соціальних виплат і компенсацій не може бути поставлене в залежність від наявності чи відсутності у органів держаної влади бюджетних асигнувань на виплату таких.

Ця правова позиція суду, узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини, який у своєму рішенні від 08.11.2005 в справі «Кечко проти України» зазначив, що держава самостійно визначає, які надбавки виплачувати своїм працівникам з бюджету. Держава може вводити, припиняти або закінчувати виплату цих надбавок. Проте, якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє (п. 23). Одночасно Європейський Суд з прав людини не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов'язань (п. 26).

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди при розгляді справ, практику Європейського Суду з прав людини, застосовують як джерело права.

Відтак, колегія суддів приходить до переконання про те, що Позивач має право на перерахунок його пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців згідно Закону № 2262-ХІІ, який належить провести з 01.01.2016, тобто з часу виникнення такого права у позивача.

Щодо позовної вимоги про проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру апеляційний суд зазначає, що будь-яких рішень щодо обмеження пенсії Позивача граничним розміром Відповідачем не приймалося, а тому позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Суд першої інстанції також зобов'язав Відповідача врахувати при перерахунку доплати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 в розмірі 35%, які зазначені в розрахунку пенсії по інвалідності, що міститься в пенсійній справі.

Однак дана вимога не підлягає задоволенні внаслідок того, що оскаржувана бездіяльність Відповідача стосувалася виключно відмови в перерахунку пенсії внаслідок збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Будь-яких протиправних дій чи бездіяльності Відповідача щодо неврахування доплат, передбачених названою постановою Кабінету Міністрів від 23.04.2012 року № 355, з матеріалів справи не вбачається.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги відповідача є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст. 241, ст. 308, ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задовольнити частково.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16 листопада 2017 року у справі № 161/16096/17 скасувати та прийняти нову постанову, позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності, у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Волинській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 80 відсотків (в редакції, чинній на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області від 17.05.2017 року № 1957, що подається для перерахунку пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. С. Затолочний судді Н. В. Бруновська З. М. Матковська