Постанова № 72938121, 22.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
809/1590/17
Номер документу
72938121
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/1342/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів - Рибачука А. І., Старунського Д. М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства страхової компанії "Галицька" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 січня 2018 року у справі № 809/1590/17 (рішення ухвалене судом у складі головуючого судді Главача І. А. у м. Івано-Франківську, повний текст якого виготовлено 09 січня 2018 року) за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Приватного акціонерного товариства страхової компанії "Галицька" про стягнення штрафу,-

В С Т А Н О В И В:

20 листопада 2017 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) звернулася в суд з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства страхової компанії "Галицька", в якому просила стягнути з відповідача до державного бюджету України штраф у розмірі 17000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач не сплатив у добровільному порядку штрафні санкції за вчинення ним правопорушення на ринку фінансових послуг, у зв'язку з чим сума таких штрафних санкцій підлягає стягненню в судовому порядку.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 січня 2018 року позов задоволено повністю.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Приватне акціонерне товариство страхова компанія "Галицька" подало апеляційну скаргу на нього, в якій просило рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції не враховано тієї обставини, що до нього безпідставно застосовано штрафні санкції, оскільки виконання розпорядження позивача від 01 грудня 2015 року № 2944 та прийняття рішення про виплату або відмову у виплаті страхового відшкодування є неможливим до набрання законної сили судовим рішенням про визнання недійсним договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце його проведення, тому відповідно до пункту 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши головуючого суддю, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що 18 серпня 2014 року громадянином ОСОБА_1 подано до Приватного акціонерного товариства страхова компанія "Галицька" заяву про страхове відшкодування разом з необхідними документами у зв'язку з настанням 07 червня 2014 року події, що мала ознаки страхового випадку, на підставі договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 05 червня 2014 року № АI/2174782.

У зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань за договором (полісом) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 05 червня 2014 року за № АІ/2174782 ОСОБА_1 направив до Нацкомфінпослуг звернення про порушення товариством вимог законодавства про фінансові послуги.

18 лютого 2015 року Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення законодавства у сфері фінансових послуг № 92/13-15/13/6, в якому зафіксовано порушення Приватним акціонерним товариством страховою компанією «Галицька» на ринку фінансових послуг пункту 36.2 статті 36 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", а саме невиконання ним обов'язку страховика (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніше як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування (регламентної виплати) виплатити його, або у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

Листом від 30 березня 2015 року відповідач повідомив Нацкомфінпослуг про пред'явлення позову щодо визнання договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 05 червня 2014 року № АI/2174782 недійсним до Арцизького районного суду Одеської області, у зв'язку з чим провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням в справі №492/2148/14-ц.

У зв'язку із залишенням без розгляду позовної заяви відповідача у вказаній справі та чинністю договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 05 червня 2014 року № АІ/2174782, 01 грудня 2015 року Нацкомфінпослуг прийнято розпорядження № 2944 про застосування заходів впливу до Приватного акціонерного товариства страхова компанія "Галицька", яким зобов'язано останнє усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 22 грудня 2015 року.

13 січня 2016 року Нацкомфінпослуг винесено постанову від 13 січня 2016 № 15/13-15/13/5 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг Приватним акціонерним товариством страхова компанія «Галицька», якою застосовано до останнього штрафну санкцію в розмірі 1 700 грн.

05 квітня 2017 Нацкомфінпослуг складено акт про правопорушення на ринку фінансових послуг №595/13-4/14, в якому зафіксовано факт ненадання Приватним акціонерним товариством страхова компанія "Галицька" документів, що підтверджують усунення порушень, зазначених у розпорядженні від 01 грудня 2015 року № 2944.

06 квітня 2017 року Нацкомфінпослуг листом №2601/13-8 повідомлено відповідача про дату та час розгляду справи про порушення ним законів та інших правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, а також направлено відповідачу акт про правопорушення від 05 квітня 2017 року, який останнім отримано 10 квітня 2017 року.

21 квітня 2017 року позивачем на підставі акта про правопорушення законодавства про фінансові послуги Приватним акціонерним товариством страхова компанія "Галицька" від 05 квітня 2017 № 595 винесено постанову № 505/595/13-4/14/П, якою застосовано до відповідача штраф у розмірі 17 000 гривень.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що відповідачем не подано доказів оскарження постанови про застосування до нього штрафних санкцій від 21 квітня 2017 року № 505/595/13-4/14/П , а також сплати штрафних санкцій в добровільному порядку, відтак такі підлягають стягненню в судовому порядку.

Суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про страхування» договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Згідно з частиною першою статті 25 Закону України «Про страхування» здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.

Відповідно до пункту 36.2 статті 36 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. У разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону, - прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати).

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлені Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Нацкомфінпослуг у межах своєї компетенції, зокрема, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує заходи впливу відповідно до закону. Нацкомфінпослуг обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно із пунктами 1,3 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Нацкомфінпослуг може застосовувати заходи впливу, зокрема, зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення; накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 41 вказаного Закону Нацкомфінпослуг застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частинами другою та третьою цієї статті рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.

Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, механізм прийняття рішень Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу та їх оскарження визначається Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженим розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року № 2319 (далі - Положення № 2319).

Відповідно до пункту 1.5 розділу І Положення № 2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги може міститися в: матеріалах, отриманих за результатами перевірок, проведених Нацкомфінпослуг; звітності, що подається до Нацкомфінпослуг; повідомленнях, отриманих від органів державної влади; повідомленнях, отриманих від міжнародних організацій, іноземних органів державної влади, неурядових організацій іноземних держав; зверненнях громадян; повідомленнях, отриманих від юридичних осіб; повідомленнях, опублікованих у засобах масової інформації; матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.

Згідно із пунктом 1.6 розділу І Положення № 2319 Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.

Відповідно до пункту 1.8 розділу І Положення № 2319 розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно Нацкомфінпослуг або уповноваженими особами Нацкомфінпослуг у межах своїх повноважень.

Пунктом 2.1 вказаного Положення передбачено, що Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Згідно з пунктом 2.4 вказаного Положення якщо до особи застосований захід впливу у вигляді штрафної санкції (штрафу) за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, і цією особою сплачено штраф, але правопорушення, за яке застосовано штрафну санкцію (штраф), не усунено, то до такої особи може бути застосований захід впливу, передбачений підпунктом 1 пункту 2.1 цього розділу.

Пунктом 5.9 Положення № 2319 передбачено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує до порушника заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно вказаних порушень.

Як видно з матеріалів справи, 21 квітня 2017 року Нацкомфінпослуг на підставі акта про правопорушення законодавства про фінансові послуги від 05 квітня 2017 № 595 винесено постанову № 505/595/13-4/14/П, якою застосовано до Приватного акціонерного товариства страхова компанія "Галицька" штраф у розмірі 17 000 гривень.

Даною постановою відповідача повідомлено про те, що сума штрафу підлягає сплаті у термін до 22 травня 2017 року й у разі несплати штраф підлягатиме стягненню у судовому порядку.

Суд звертає увагу на те, що відповідач не надав доказів щодо оскарження постанови про застосування штрафних санкцій від 21 квітня 2017 року № 505/595/13-4/14/П, а також доказів сплати в добровільному порядку штрафних санкцій, застосованих такою постановою.

З огляду на викладене, а також те, що постанова Нацкомфінпослуг є обов'язковою до виконання, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для стягнення з відповідача штрафних санкцій у сумі 17 000 грн до Державного бюджету України у судовому порядку.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства страхової компанії "Галицька" залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 січня 2018 року у справі № 809/1590/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя С. І. Богаченко судді А. І. Рибачук Д. М. Старунський