Постанова № 72938083, 22.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
341/1625/17
Номер документу
72938083
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/1050/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Большакової О.О., Пліша М.А.

за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 14 грудня 2017 року у справі № 341/1625/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

31 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області в якому просив визнати дії ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та зменшення премії - неправомірними, та визнати дії Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії - неправомірними, просив зобов'язати Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з врахуванням:

посадового окладу - 2950 грн;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн ;

надбавка за стаж служби- 45% - 2227,50 грн.;

надбавки за особливо важливі завдання 50%,:

премії- 90%

основний розмір пенсії грошового забезпечення 80% та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.

Звернути до негайного виконання постанови щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 13.07.2015 року.

В подальшому позивач змінив позовні вимоги, та просив суд:

Про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, та зменшенням премії неправомірними - залишити без розгляду;

Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії -неправомірними.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, а саме :

посадового окладу-2950 грн ;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн. ;

надбавка за стаж служби - 45% ;

надбавки за особливо важливі завдання 50%,

премії - 90%

та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 14 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Позовну вимогу про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, та зменшенням премії неправомірними - залишено без розгляду.

Визнано дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії -неправомірними.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, а саме :

посадового окладу-2950 грн ;

оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн ;

надбавка за стаж служби - 45% ;

надбавки за особливо важливі завдання 50%,

премії - 90%

та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.

Не погодившись із зазначеною постановою суду, управління подало апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на те, що позивач не має права на перерахунок його пенсії з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання та премії в розмірі 90%, оскільки перерахунок його пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, яке не передбачає вказаних вище надбавок. Також зазначає, що у зв'язку з відсутністю в Державному бюджеті України коштів такий перерахунок пенсії позивача є неможливий.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст.43 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції станом на сьогодні) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, заявник звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції установлено в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських.

Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області ОСОБА_1 надано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яку разом із заявою про перерахунок пенсії направлено до відповідача.

Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надіслало повідомлення, яким було відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів.

Не погодившись із вказаними діями (рішеннями) позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частин третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи.

Як видно з матеріалів справи ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області Міністерства внутрішніх справ України до управління було направлено довідку №1945/108/05/8-14 від 15.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а відповідно управління зобов'язане було здійснити перерахунок такої пенсії згідно із вказаною довідкою.

Натомість управління відмовило позивачу здійснити перерахунок його пенсії з посиланням на те, що такий буде здійснено лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Така відмова управління є протиправною, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням належних їй соціальних виплат і компенсацій не може бути поставлене в залежність від наявності чи відсутності у органів держаної влади бюджетних асигнувань на виплату таких.

Відтак судом першої інстанції було зроблено правильний висновок, що позивач має право на перерахунок його пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII).

Разом з тим слід зазначити, що прийшовши до правильного висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII), суд припустився помилки при визначенні розміру премії, який має враховуватися при перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Оскільки для розрахунку премії позивачу було взято грудень 2015 року протягом якого премія становила 0.47% за відповідною посадою, то висновок суду першої інстанції про наявність підстав для виплати такої премії в розмірі 90% є помилковим.

Отже висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення вимоги зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України В Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, а саме: надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії позивачу в розмірі 90% є помилковими, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 317 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення цих вимог та прийняття в цій частині нової постанови.

Керуючись ст.ст.243, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 14 грудня 2017 року у справі № 341/1625/17 - скасувати в частині задоволення вимоги зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України В Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, а саме: надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії позивачу в розмірі 90%, та прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в цій частині. Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням премії в розмірі 0.47%.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. Я. Макарик судді О. О. Большакова М. А. Пліш Повний текст постанови складений 23 березня 2018 року.