Постанова № 72937994, 22.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
159/3695/17
Номер документу
72937994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/835/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,

за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача 1 ОСОБА_2

представника відповідача 2 ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 159/3695/17 (постанова ухвалена в м. Луцьку в складі колегії суддів: головуючого судді Денисюка Р.С., суддів Дмитрука В.В., Костюкевича С.Ф., повний текст постанови складено 19.12.2017) за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_4 27.09.2017 звернувся в суд із адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України в частині неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.01.2017 відповідно до постанови КМУ від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07 листопада 2007 р. № 1294»; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в частині не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.01.2017 відповідно до постанови КМУ від 28.12.2016 р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07 листопада 2007 р. № 1294»; зобов’язати Міністерство юстиції України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку з 01.01.2017 пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, а Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.2017 відповідно до постанови КМУ від 28.12.2016 р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07 листопада 2007 р. № 1294».

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_4 оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Постановою КМУ від 27.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07 листопада 2007 р. № 1294», з 01.01.2017 підвищено посадові оклади окремим категоріям осіб рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, про що Державною пенітенціарною службою України згідно запиту про перерахунок пенсій за вих. № 4/4-83-Тл/2-17 від 12.01.2017 поінформовано Пенсійний фонд України щодо необхідності проведення перерахунку пенсій цій категорії осіб. Тобто, зазначеними змінами до законодавства було встановлено змінені посадові оклади для осіб рядового та начальницького складу установ виконання покарань (в тому числі при плановому наповненні установи понад 500 осіб) міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, що у свою чергу, у зв’язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, мало б невідкладно призвести до перерахунку уже призначених пенсій.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представники відповідача 1 та відповідача 2 просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області та Головне територіальне управління юстиції у Волинській області подали до суду відзиви на апеляційну скаргу, у якому просили апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю - доповідача, учасників судового розгляду, перевіривши підстави для апеляційного перегляду згідно доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_4 є пенсіонером установ виконання покарань кримінально-виконавчої системи України, та якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

28.04.2017 позивач звернувся з колективним листом до Прем’єр-міністра України ОСОБА_5 щодо вирішення питання про перерахунок раніше призначених пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (а.с. 5).

Управління з питань роботи із зверненням громадян ОСОБА_6 Кабінету Міністрів України повідомило про те, що лист від 05.05.2017 № 41-КО-010771/03 відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» надіслано Міністерству соціальної політики України для розгляду і надання відповіді (а.с. 6).

Листом від 30.05.2017 за № 3296/0/52-17/216 Департамент соціального забезпечення Міністерства соціальної політики повідомив про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №№ 1294» не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення, а тому, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с. 7).

21.06.2017 ОСОБА_7 звернувся з колективним листом до ГУ ПФУ у Волинській області щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам Державної кримінально-виконавчої служби України у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294» (а.с. 8-9).

Листом від 04.07.2017 № 356/С-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що згідно ОСОБА_8 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем 1 повідомлено Пенсійний фонд України щодо проведення перерахунку пенсій військовослужбовців, в тому числі і позивача, що виключає наявність ознак бездіяльності Міністерства юстиції України.

Суд першої інстанції також вказав, що позовні вимоги про визнання бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2017 та зобов’язання провести такий перерахунок пенсії позивачу є передчасною, оскільки між позивачем та ГУ ПФУ у Волинській області ще не виникли правовідносини щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону №2262-XII.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01 січня 2017 року набрала чинності Постанова № 1036, якою Додатки 21 - 23 до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 викладено в новій редакції, а саме визначено схеми посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області, осіб начальницького складу установ виконання покарань, осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Разом з цим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII частину четверту статті 63 Закону № 2262-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 ОСОБА_8 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 ОСОБА_8 № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього ОСОБА_8 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 ОСОБА_8 № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим ОСОБА_8.

Таким чином, нормами ОСОБА_8 № 45 передбачено такий порядок дій для здійснення перерахунку пенсій, а саме - Державна пенітенціарна служба України повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням ПФУ; - Головні управління ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

ОСОБА_8 закріплено чіткий алгоритм дій для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з яким Державна пенітенціарна служба України повідомляє Пенсійному фонду України про підстави такого перерахунку.

Тобто, на Державну пенітенціарну службу України покладено обов’язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З матеріалів справи видно, що 12.01.2017 за вих. № 4/4-83-Тл/2-17 Державна пенітенціарна служба України, яка пізніше підпорядкована Міністерству юстиції України, скерувала Пенсійному фонду України лист, в якому просила поінформувати підпорядковані територіальні органи Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та з метою підготовки довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України просила надати роз’яснення щодо механізму визначення середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 14).

Також, листом від 09.02.2017 за вих. № 4/4-367-Тл/2-17 Державна пенітенціарна служба України додатково повідомила Пенсійний фонд України щодо проведення перерахунку пенсій особам, звільнених з військової служби, в тому числі і позивача (а.с. 56).

Відтак, Державна пенітенціарна служба України виконала вимоги ОСОБА_8 №45 від 13.02.2008 щодо повідомлення Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036.

Таким чином, доводи позивача щодо бездіяльності Міністерства юстиції України та вимога про зобов’язання Міністерства юстиції України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивача з 01.01.2017 не заслуговують на увагу та правомірно не враховано судом першої інстанції.

З матеріалів справи видно і ніким не спростована та обставина, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (відповідач 2) ніяких документів чи вказівок з Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії позивачу не отримував.

ОСОБА_8 №45 передбачено чіткий алгоритм дій для перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв'язку із зміною розміру посадового окладу. Без їх дотримання усі наступні дії щодо перерахунку і виплати пенсії є передчасними, оскільки суд здійснює захист порушеного права, а не право, яке може бути порушено в майбутньому, що вірно взяв до уваги суд першої інстанції і правильно відмовив в задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2017

Відтак, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі №159/3695/17 – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

.

Головуючий суддя ОСОБА_9 судді ОСОБА_10 ОСОБА_11 Повне судове рішення складено 23.03.2018