
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/11657/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Затолочного В.С.,
суддів: Матковської З.М., Шавеля Р.М.,
з участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.,
представника відповідача Рацина Р.Р.,
розглянувши у судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року у справі № 819/1016/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії (рішення суду першої інстанції винесене судом у складі - головуючого судді Шульгача М.П., суддів Мартиць О.І., Дерех Н.В. у м. Тернополі, проголошено згідно даних журналу судового засідання 03.10.2017 року, відомості про складення повного тексту рішення у справі відсутні), -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, Позивач) звернувся з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС, Відповідач) в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій,
- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій,
- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України видати ОСОБА_2 посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій.
Зобов'язано Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржила ДФС, яка покликаючись на те, що вказана постанова є незаконною та прийнятою з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що рішення про відмову в наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій прийняте відповідно до норм чинного законодавства та є правомірними, оскільки нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачено надання статусу учасника бойових дій іншим працівникам ДФС іншими особам, крім осіб рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику у сфері державної митної справи у сфері державної митної справи, до яких позивач не належить.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який наполягав на задоволенні апеляційної скарги, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що в період з 03.03.2016 р. по 09.06.2016 р. ОСОБА_2, майор податкової міліції - заступник начальника управління - начальник контрольно-методичного відділу слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області був відряджений до зони проведення АТО на території Донецької та Луганської областей для безпосередньої участі в її проведенні та виконання завдань, що покладені на підрозділи ДФС і включений до підрозділу оперативного забезпечення як слідчий.
Наказом України від 29.02.2016 р. № 637-о «Про відрядження працівників податкової міліції» ОСОБА_2 був відряджений до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 03.03.2016 р. по 31.03.2016 р. Наказом ДФС України від 01.04.2016 р. № 1139-о «Про відрядження працівників податкової міліції» позивач був відряджений до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області з 01.04.2017 р. Наказом ДФС України від 08.06.2016 р. № 2277-о «Про відрядження працівників податкової міліції» ОСОБА_2 був відкликаний з відрядження до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області з 13.06.2016 р.
Довідкою ДФС України від 11.05.2017 р. № 651/99-99-99-21 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підтверджується, що підполковник податкової міліції ОСОБА_2 дійсно в період з 3 березня по 9 червня 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Як вказано у довідці, вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
З довідки Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 9963 від 07.06.2016 р. про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України вбачається, що підполковник податкової міліції ОСОБА_2, заступник начальника управління - начальник контрольно-методичного відділу слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області, дійсно в період з 04 березня 2016 року по 09 червня 2016 року включно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в смт. Новотроїцьке Волноваського району та населених пунктах Волноваського району Донецької області. Довідка видана у зв'язку з тим, що вищевказана особа має право на отримання статусу учасника бойових дій згідно чинного законодавства України.
19.12.2017 р. ОСОБА_2 звернувся до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій. До заяви було додано підтверджуючі документи про його участь в антитерористичній операції.
Листом ДФС від 14.06.2017 р. № 7639/ш/99-99-04-04-01-14 ОСОБА_2 було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з тим, що Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику у сфері державної митної справи у сфері державної митної справи. Надання статусу учасника бойових дій іншим працівникам ДФС, зокрема слідчим, яким працює Позивач, законом не передбачено.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що підстав, передбачених чинним законодавством, для відмови в наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій немає, а тому рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України від 14.06.2017 р. № 7639/ш/99-99-04-04-01-14 про відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій є неправомірним.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (із змінами та доповненнями), визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війні, учасники війни.
В силу ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (далі - Порядок №413).
Згідно п. 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
ДФС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Порядок розгляду матеріалів та надання статусу учасника бойових дій у ДФС встановлений Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 року № 957 (далі - Положення № 957).
Пунктом 7 даного Положення встановлено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, зокрема, такими є: відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення; надання недостовірних даних про особу; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
Як видно з матеріалів справи, рішення Відповідача (Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України) про відмову позивачу в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене листом від 14.06.2017 № 7639/ш/99-99-04-04-01-14 не містить будь-яких підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, передбачених п. 7 Положення.
При цьому, колегія суддів зазначає, що довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 11.05.2017 р. № 651/99-99-99-21-10-01-д, виданою начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Словянськ) Державної фіскальної служби України підтверджується, що підполковник податкової міліції ОСОБА_2 дійсно в період з 3 березня по 9 червня 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підстава: накази ДФС України Про відрядження працівників податкової міліції від 29.02.2016 №637-о, від 01.04.2016 №1139-о, від 08.06.2016 № 2277-о; витяги із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 11.08.2016 № 224дск; витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ від 14.04.2016 № 020, від 08.06.2016 № 029, від 21.07.2016 №036.
Згідно даної довідки, то в такій вказано, що вона є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Також, як видно із матеріалів справи, Позивачем до заяви про надання статусу учасника бойових дій надані всі документи, які надають підставу на отримання позивачем статусу учасника бойових дій, а саме:
- накази ДФС України «Про відрядження працівників податкової міліції» від 29.02.2016 №637-о, від 01.04.2016 №1139-о, від 08.06.2016 №2277-о;
- витяг із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) № 224дкс від 11 серпня 2016 року;
- витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ від 14.04.2016 №020, від 08.06.2016 №029, від 21.07.2016 №036;
- довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 11 травня 2017 року № 654/99-99-21-10-01-28-д,
- інші офіційні документи, видані державним органом, що слугують доказом про безпосередню участь позивача у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення.
Таким чином колегія суддів дійшла висновку, що рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України є безпідставним та необґрунтованим, відтак правомірно скасоване судом першої інстанції.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовна вимога позивача про зобов'язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України прийняти рішення про надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій не підлягає задоволенню, оскільки з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ст.ст. 241, ст. 308, ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року у справі № 819/1016/17 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. С. Затолочний судді З. М. Матковська Р. М. Шавель