
Справа № 709/426/18
3/709/273/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2018 року смт. Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Чубай В.В., розглянувши у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області адміністративні матеріали, що надійшли від Головного управління ДФС у Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, працює директором СТОВ ім. Чкалова, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
в с т а н о в и в:
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 17 від 21 лютого
2018 року за результатами документальної позапланової виїзної перевірки СТОВ ім. Чкалова (акт від 20 лютого 2018 року № 110/23-00-13-0214/03793656) ГУ ДФС у Черкаській області встановлено, що директор СТОВ ім. Чкалова ОСОБА_1 допустив порушення, а саме вимог
абз. "а", п. 176.2 "... особи, які відповідно до цього кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або підчас такої виплати за її рахунок" ст. 176 та ст. 168 Податкового кодексу України (далі – ПК України). В ході проведення перевірки встановлено, що податковим агентом, СТОВ ім. Чкалова, при виплаті штатним працівникам доходу у вигляді заробітної плати (ознака доходу - "101") за лютий, березень, квітень, липень, серпень 2015 року та при виплаті громадянам - орендодавцям доходу у вигляді орендної плати (ознака доходу - "106") за жовтень 2016 року (ознака доходу - "106") неперерахування та несвоєчасне перерахування нарахованих (утриманих) сум податку на доходи фізичних осіб. Перевіркою достовірності та повноти включення доходів (як у грошовій, так і не грошовій формах) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, встановлено слідуюче: при перевірці первинних документів, а саме: карток рахунків: 661 "Розрахунки за заробітною платою", 68511 "Розрахунки з іншими кредиторами", 70 "Доходи від реалізації", касових книг, видаткових касових ордерів, видаткових накладних, відомостей на виплату заробітної плати та орендної плати орендодавцям було встановлено факти нарахування (надання) доходів у негрошовій формі - видача сільськогосподарської продукції в рахунок заробітної та орендної плат за земельний пай у грудні 2015 року, у грудні 2016 року та у грудні 2017 року (ознаки доходу - "101"; "106"), при цьому податковим агентом при визначенні бази оподаткування під час нарахування вищевказаних доходів (ознака доходів - 101, 106) в негрошовій формі, не дотримано вимоги п. 164.5 (під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 / (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування), ст. 164 ПК України, та було занижено податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на суму 10963,01 грн., перевіркою правильності визначення бази оподаткування під час нарахування доходів платникам податку, як додаткові блага встановлено порушення абз. "г" пп. 164.2.17 "... суми грошового або майнового відшкодування будь яких витрат …" п. 164.2 "… дохід, отриманий платником податку як додаткове благо …" ст. 164 ПК України та абз. "е" пп. 164.2.17 "... вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) визначеної за правилами звичайної ціни..." п. 164.2 "... дохід, отриманий платником податку як додаткове благо..." ст. 164 ПК України. Порушено п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування",яким передбачено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців і найманих працівників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні й компенсаційні виплати, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці. Перевіркою правильності визначення об'єкта оподаткування при нарахуванні доходів платникам податків встановлено порушення пп. 1.1 "... платниками збору є особи, визначені п. 162.12 ст. 162 ПК України" та пп. 1.2 "... об'єктом оподаткування збором є доходи визначені ст. 162 ПК України " п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ "Перехідних положень" ПК України. В ході проведення перевірки було встановлено порушення абз. "г" пп. 164.2.17 "... суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат ..."п. 164.2 "... дохід, отриманий платником податку як додаткове благо..." ст. 164 ПК України.
Такі дії директора СТОВ ім. Чкалова ОСОБА_1, як посадової особи, кваліфіковано за
ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився з невідомих причин, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проаналізувавши адміністративні матеріали, суд встановив таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-4 КУпАП неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, -тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами документальної планової виїзної перевірки СТОВ ім. Чкалова з питань дотримання податкового законодавства в частині нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, військового збору за період з
1 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, про що складено акт від 20 лютого 2018 року № 110/23-00-13-0214/03793656, ГУ ДФС у Черкаській області виявлено порушення приписів Податкового кодексу України та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Вина директора СТОВ ім. Чкалова ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні за наведених вище обставин підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у їх достовірності і допустимості, зокрема даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення № 18 від 21 лютого 2018 року.
З огляду на викладене суд вважає, що ОСОБА_1, як директор СТОВ ім. Чкалова, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення згідно з вимогами
ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність відповідно до
ст.ст. 34-35 КУпАП, судом не встановлено.
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Правопорушення були вчинені у лютий, березень, квітень, липень, серпень 2015 року, грудень 2015 року, грудень 2016 року. У даному випадку виявлені порушення не є триваючими, оскільки триваючі правопорушення характеризуються не різними видами правопорушень правової норми, а є незмінними за об'єктивною стороною і характеризуються тим, що особа, яка вчинила певні дії чи бездіяльність, перебуває у стані безперервного продовження цих дій або бездіяльності. Відтак адміністративне стягнення за вказані адміністративні правопорушення могло бути накладене на ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП не пізніше як через три місяці з дня його вчинення.
Отже строк накладення адміністративного стягнення в частині вказаних правопорушень - закінчився.
Водночас в частині заниження податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, щодо видачі сільськогосподарської продукції в рахунок заробітної та орендної плат за земельний пай у грудні 2017 року, ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді попередження.
У зв'язку з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення та на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір"), що становить 352,40 (триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок) гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 163-4, 221, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд -
п о с т а н о в и в:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 352,40 (триста п'ятдесят дві гривні 40 копійок) гривень.
Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач: ДСА України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: ГУ ДКС України у м. Києві, код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
У разі несплати штрафу не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Чубай