
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 березня 2018 року м. Дніпросправа № 804/5683/17
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Лукманової О.М.,
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
при секретарі: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року (суддя Турлакова Н.В., м. Дніпро, повний текст постанови складений 13.10.2017 року) у справі № 804/5683/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и л а:
У вересні 2017 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив суд визнати не чинним повністю податкове повідомлення-рішення № 13598-1302 від 03.08.2017 року, скасувати його.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2017 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_2, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що розмір орендної плати за землю значиться у договорі оренди та він керувався договором при обрахунку розміру орендної плати, він самостійно визначив суму орендної плати за землю, подав відповідну декларацію з орендної плати за 2017 рік, яка без застережень прийнята податковою інспекцією, отже податкове зобов'язання по орендній платі за землю було узгоджене в порядку ст. 54 ПК України, шляхом подання відповідної річної декларації.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах її доводів не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що розмір орендної плати не може бути меншим трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, тобто нарахування орендної плати повинно бути відповідно до ст. 286, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Лівобережній об'єднаній ДПІ м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платник податку з орендної плати за землю.
Встановлено, що 29.03.2006 року між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та громадянином ОСОБА_2 (орендар), було укладено договір оренди землі, згідно вказаного договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером НОМЕР_1, загальна площа 0,7425 га, строком на 15 років. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становила 1739039,26 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі у розмірі земельного податку, збільшення якого передбачено на коефіцієнт 1.3, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексації проводиться після внесення змін та доповнень до договору та у порядках і випадках передбачених законодавством України.
Відповідно до матеріалів справи, 17.02.2017 року ОСОБА_2 подано до Лівобережної об'єднаної ДПІ м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, в якій самостійно визначено податкове зобов'язання по орендній платі за землю на загальну суму 140244,10 грн., яка у помісячному виразі складає 11687,01 грн.
03.08.2017 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення - рішення №13598-1302 яким позивачу ОСОБА_2 визначено до сплати суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за землю з фізичних осіб за 2017 рік на загальну суму 335291,60 грн.
Листом від 03.08.2017 року за № 22112/6/04-36-13-02 Лівобережна об'єднана ДПІ м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області повідомила ОСОБА_2, що після проведення функцій контролю за нарахуванням та сплатою обов'язкових платежів, було встановлено неповноту декларування та не повну сплату орендної плати за землю. Листом роз'яснено, що фізичним особам, нарахування земельного податку або орендної плати проводиться контролюючим органом, фізичні особи - громадяни, які оформили правовстановлюючі документи на земельну ділянку, договори оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, не подають до контролюючих органів податкові декларації з плати за землю.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 14992512 від 21.06.2007 року, ОСОБА_2 є власником нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1.
19.08.2017 року ОСОБА_2 подано до Лівобережної об'єднаної ДПІ м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області уточнену податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік, в якій уточнено податкове зобов'язання по орендній платі за землю на загальну суму 179800,56 грн., яка у помісячному виразі складає 14983,56 грн.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закон України «Про плату за землю» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Подання уточнюючої декларації пов'язане з збільшенням розміру нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю, це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до пп. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269, п.п. 286.1, 286.2, 286.5 ст. 286, п.п. 288.1, 288.3 288.5 ст. 288 ПК України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, колегія суддів вказує, що нормами ПК України передбачено, що фізичні особи самостійно не обчислюють суму податку щороку. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Договір оренди землі було укладено між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та громадянином ОСОБА_2 (орендар), згідно якого договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку. Таким чином, земельна ділянка щодо якої нараховано орендну плату, орендована ОСОБА_2 як громадянином на основі договірних відносин.
Згідно п. 58.1 ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.
Передбачено, що контролюючий орган самостійно формує та надсилає платнику податкове повідомлення-рішення, яким визначає розмір орендної плати за користування земельною ділянкою на основі даних органів місцевого самоврядування. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік.
Згідно пп. 288.5.1 п. 288.5. ст. 288 ПК України, яка регулює порядок та розмір орендної плати за землю, встановлено розмір такої орендної плати не менше 3% від суми нормативної грошової оцінки землі.
Згідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач - контролюючий орган, самостійно визначив розмір орендної плати виходячи з 3% від суми нормативної грошової оцінки землі.
Колегія суддів вказує, що відносини оподаткування не регулюються на засадах угоди, дані відносини регулюються засобами владних приписів з боку держави шляхом прийняття законодавчих норм, орендна плата є податком за користування землею, розмір якої передбачено владними регулюючими нормами, зокрема ПК України.
Колегія суддів вказує, що плата за землю є обов'язковим платежем, зміна розміру якого залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та визначається законодавчими приписами, зокрема Податковим кодексом України.
Таким чином, Головне управління ДФС у Дніпропетровській області правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 03.08.2017 року № 13598-1302.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати здійснені позивачем повертаються йому тільки у тому разі коли його позовні вимоги задоволено. Не передбачено повернення судових витрат у разі відмови у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року у справі № 804/5683/17 - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.
Суддя-доповідач: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова