
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
06 березня 2018 року м. Дніпросправа № 804/5984/17
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: ОСОБА_1,
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Абба Груп» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року (суддя Дєєв М.В., м. Дніпро, повний текст постанови складено 31.10.2017 року) у справі № 804/5984/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Абба Груп» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и л а:
У вересні 2017 року ТОВ «Абба Груп» (далі по тексту – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі по тексту – відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.08.2017 року № НОМЕР_1, винесене Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2017 року в задоволенні позовних вимог ТОВ «Абба Груп» відмолено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції ТОВ «Абба Груп» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що спірне податкове повідомлення-рішення винесене за результатами проведеної камеральної перевірки, якою встановлено, що товариство порушило порядок реєстрації податкових накладних у єдиному реєстрі, однак такого порушення не відбулось, оскільки податкові накладні були зареєстровані без настання будь-яких наслідків, господарські відносини не відбулись, податкові накладні було зареєстровано помилково, 07.08.2017 року було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкові розрахунки до коригування податкових накладних, які нівелюють дані накладних від 18.05.2017 року. Апелянт вказував, що виявлення розбіжностей даних податкових накладних є підставою для проведення документальної позапланової перевірки, податкове повідомлення-рішення про збільшення податкових зобов’язань може бути прийняте за результатами наявних розбіжностей, виявлення заниження розміру ПДВ, однак ТОВ «Абба Груп» не допустилось порушення податкового законодавства, не призвело за заниження податкових зобов’язань, контрагентом податкові накладні № 9 від 18.05.2017 року та № 10 від 18.05.2017 року не були використані, накладні не використовувались для визначення розміру податкового кредиту. Апелянт вказував, що без вивчення первинних документів, лише зареєстрованих податкових накладних, податковий орган не може робити висновки про порушення позивачем податкового законодавства, а саме правил реєстрації податкових накладних. Апелянт вказував, що у разі помилкової реєстрації податкових накладних, він має право подати уточнюючі розрахунки, таким правом позивач скартався та виправив неточності. Товариство самостійно виправило допущену помилку, відкоригувало дані накладних та не відображало їх у податковій декларації.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що податкові накладні № 9 від 18.05.2017 року та № 10 від 18.05.2017 року виписані позивачем та самостійно зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних, лише після камеральної перевірки було усунуто розбіжності та подано коригуючі розрахунки. Суд першої інстанції вказував, що статею 75 ПК України передбачено проведення камеральної перевірки даних податкової звітності платника податків, відповідачем перевірялись дані податкової звітності з ПДВ за травень 2017 року, виходячи з цього перевірка була проведена правомірно та в межах чинного законодавства України. ПК України та Порядком заповнення податкової накладної № 1307 надано можливість на виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, шляхом подання розрахунку коригування до податкової накладної. Суд першої інстанції вказував, що розрахунок коригування даних накладних було складено платником податку та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідній податковій накладній та/або розрахунках коригування. Суд першої інстанції вказував, що ТОВ «Абба Груп» було складено розрахунок коригування до податкових накладних від 18.05.2017 року № 9 та № 10 лише 07.08.2017 року, у зв’язку з чим, під час проведення камеральної перевірки у липні 2017 року в ЄРПН було відображено податкові накладні №9 та №10 від 18.05.2017 року без відповідних розрахунків коригування, відповідач в даному випадку надавав оцінку лише тим документам, які були зареєстровані позивачем в ЄРПН. Судом першої інстанції зазначено, що для заповнення бланку податкової накладної необхідно використовувати інформацію з певного джерела (акт прийому-здачі виконаних робіт/наданих послуг, видаткова накладна, банківська виписка тощо), що має підтверджувати здійснення певної господарської операції та містити необхідну інформацію щодо такої операції (сума грошових зобов’язань, назва контрагента, код ЄРПОУ контрагента, тощо), що у свою чергу спростовує твердження позивача про повну помилковість складання даних податкових накладних та відсутність здійсненних операцій з контрагентом, а отже є незрозумілим джерело походження інформації, яку бухгалтер ТОВ «Абба Груп» використовувала для складання податкових накладних № 9 та № 10 від 18.05.2017 року та взагалі з яких підстав відбувалось таке складання.
Встановлено, що 18.05.2017 року ТОВ «Абба Груп» сформувало податкову накладну № 9 за результатами господарських відносин з ПП «Л.Д.Сервіс», 18.05.2017 року податкова накладна № 9 була направлена до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію. Згідно квитанції від 23.05.2017 року про реєстрацію податкової накладної, реєстрація податкової накладної проведено успішно, накладну зареєстровано.
Разом з тим, встановлено, 18.05.2017 року ТОВ «Абба Груп» сформувало податкову накладену № 10 за результатами господарських відносин з ПП «Л.Д.Сервіс», 18.05.2017 року податкова накладна № 10 була направлена до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію. Згідно квитанції від 23.05.2017 року про реєстрацію податкової накладної, реєстрація податкової накладної проведено успішно, накладну зареєстровано.
Відповідно до матеріалів справи, ТОВ «Абба Груп» подало до ДПІ у Шевченківському районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області податкову декларацію з ПДВ за травень 2017 року, до якої не було включено суми податкових накладних № 9 та № 10 від 18.05.2017 року.
Матеріалами справи встановлено та досліджено судом, що 20.07.2017 року ДПІ у Шевченківському районі м. Дніпра проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ «Абба Груп» з податку на додану вартість за травень 2017 року, розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, розрахунку коригування сум податку на додану вартість, з урахуванням даних Єдиного реєстру податкових накладних, з питання своєчасної реєстрації податкових накладних, виписаних платником у травні 2017 року, за результатами якої складено акт №1183/04-36-12-03/38836457 від 20.07.2017 року. Актом зафіксовано порушення ТОВ «Абба Груп» п.201.10 ст.201 ПКУ України, а саме: не включено до складу податкових зобов’язань травня 2017 року суму ПДВ за податковими накладними від 18.05.2017 року № 9 та № 10, за вказане порушення передбачене застосування штрафної санкції згідно п. 123.1 ст. 123 ПК України.
За результатами камеральної перевірки на підставі акту №1183/04-36-12-03/38836457 від 20.07.2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області 14.08.2017 винесено податкове повідомлення-рішення №0004521201, яким ТОВ «Абба Груп» визначено суму податкового зобов’язання у розмірі 562683,75 грн., з яких 450147,00 грн. є сумою податкового зобов’язання та 112536,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відповідно до матеріалів справи, ТОВ «Абба Груп» повідомило листом № 39 від 04.08.2017 року ДПІ у Шевченківському районі м. Дніпра про помилковість реєстрації податкових накладних від 18.05.2017 року № 9 та № 10.
Відповідно до матеріалів справи, 16.07.2017 року ТОВ «Абба Груп» сформувало та зареєструвало у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.05.2017 року № 9, - 08.08.2017 року, що підтверджується квитанцією.
16.07.2017 року ТОВ «Абба Груп» сформувало та зареєструвало у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.05.2017 року № 10, розрахунок зареєстровано 08.08.2017 року, що підтверджується квитанцією.
Згідно пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Отже, податковим органом було перевірено розбіжність даних Єдиного реєстру податкових накладних та поданої податкової декларації з ПДВ за травень 2017 року. ТОВ «Абба Груп» зареєструвавши податкові накладні допустилось помилки не вносячи дані таких накладних до податкової звітності за травень 2017 року, що і було встановлено під час камеральної перевірки.
Відповідно до п. 201.1, п. 201.2, п. 201.10 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Згідно п. 74.2 ст. 74 ПК України (у редакції, дійсній на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 14, 18, 20, 21 Порядку заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 року, податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість. Податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації. Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених Податковим кодексом України та цим Порядком. Дата складання податкової накладної заповнюється цифрами у такій послідовності: день місяця (дві цифри), місяць (дві цифри), рік (чотири цифри). При цьому крапки, коми та інші розділові знаки в даті складання податкової накладної не проставляються. Податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника); виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), за винятком тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, які містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника). Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг. Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб (печаток) платника податку здійснюється у порядку, визначеному законодавством. У разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються. У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Згідно пунктів 2, 5, 8, 9, 10, 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200.-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування. Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку. За операціями з постачання послуг нерезидентом податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються зареєстрованим на території України отримувачем (покупцем) - платником податку таких послуг. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності). Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
Колегія суддів зазначає, що для заповнення бланку податкової накладної необхідно використовувати інформацію щодо господарських операцій проведених напередодні складання накладної, податкова накладна є завершальним етапом у відносинах з контрагентом та фіксує дійсність виконання господарських операцій, накладна містить необхідну інформацію щодо такої операції (сума грошових зобов’язань, назва контрагента, код ЄРПОУ контрагента, тощо), тобто складання та реєстрація накладних у Єдиному реєстрі з використанням цифрового підпису є усвідомленою операцією.
Колегія суддів вказує, що нормами законодавства допускається урегулювання питання помилкового складання та реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних самих накладних без внесення їх даних до наступної або поточної звітності, шляхом складання та реєстрації коригуючого розрахунку.
ТОВ «Абба Груп» сформувало та зареєструвало у Єдиному реєстрі коригуючі розрахунки до податкових накладних від 18.05.2017 року № 9 та № 10, однак такі розрахунки було сформовано та подано до реєстрації після проведення податковим органом камеральної перевірки, тобто не під час самостійного виявлення помилок, а після висновків податкового органу.
ТОВ «Абба Груп» було допущено порушення, однак наслідки порушення не усунуто протягом передбачених 15 календарних днів, помилковість реєстрації податкових накладних було усунуто лише після проведення камеральної перевірки 20.07.2017 року. Станом на час подання податкової декларації з ПДВ за травень 2017 року (19.06.2017 року) накладні від 18.05.2017 року № 9 та № 10 були реєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних без жодних застережень та без коригуючи розрахунків.
Згідно п. 123.1 ст. 123 ПК у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1,54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Позивач допустив порушення при реєстрації податкових накладних: податкові накладні від 18.05.2017 року № 9 та № 10 були зареєстровані у Єдиному реєстрі, однак їх дані не внесені до податкової звітності з ПДВ за травень 2017 року, про безтоварність операцій з контрагентом повідомлено лише після проведення перевірки та виявлення порушень самим контролюючим органом.
Таким чином, Головне управління ДФС у Дніпропетровській області відповідно ст. 123 ПК України, обґрунтовано застосувало до ТОВ «Абба Груп» штрафні санкції та дорахувало податкове зобов’язання.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати здійснені позивачем повертаються йому тільки у тому разі коли його позовні вимоги задоволено. Не передбачено повернення судових витрат у разі відмови у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Абба Груп» - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року у справі № 804/5984/17 – залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 – 329 КАС України.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова