Постанова № 72933910, 23.03.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2018
Номер справи
804/1950/18
Номер документу
72933910
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

23 березня 2018 рокусправа № 804/1950/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.

судді: Мельника В.В. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі апеляційну скаргу Новомосковської районної виборчої комісії Дніпропетровської області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у адміністративній справі №804/1950/18 (головуючий суддя Прудник С.В., судді Турлакова Н.В., Кучма К.С.)

за адміністративним позовом Новомосковської районної організації політичної партії “Об'єднання “Самопоміч” у Дніпропетровській області до Новомосковської районної виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 районна організація політичної партії "Об'єднання "Самопоміч" у Дніпропетровській області (далі Новомосковська РО ПП "Об'єднання "Самопоміч") 17 березня 2018 року звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 районної виборчої комісії Дніпропетровської області (далі Новомосковської РВК), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Новомосковської РВК №3 від 17.03.2018 року “Про розгляд подання Новомосковської РО ПП "Об'єднання "Самопоміч" щодо включення кандидатур для обов’язкового включення до Перещепинської міської територіальної виборчої комісії Новомосковського району Дніпропетровської області (далі Перещепинської міської ТВК) і Піщанської сільської виборчої комісії Новомосковського району Дніпропетровської області”(далі Піщанської сільської ВК);

- визнати протиправною та скасувати постанову Новомосковської РВК №4 від 17.03.2018 року “Про розгляд подання Новомосковської РО ПП "Об'єднання "Самопоміч" щодо включення кандидатур шляхом жеребкування до складу Перещепинської міської ТВК і Піщанської сільської ВК ”;

- визнати протиправною та скасувати постанову Новомосковської РВК №5 від 17.03.2018 року “Про розгляд подань політичних партій та фракцій з формуванням складу територіальних виборчих комісій та проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу Перещепинської міської ТВК та Піщанської сільської ВК;

- визнати протиправною та скасувати постанову Новомосковської РВК №6 від 17.03.2018 року “Про утворення затвердження складу виборчої комісії”;

- визнати протиправною та скасувати постанову Новомосковської РВК №7 від 17.03.2018 року “Про утворення затвердження складу виборчої комісії”;

- зобов’язати Новомосковську РВК повторно сформувати Перещепинську міську ТВК та Піщанску сільську ВК з урахуванням кандидатур, поданих Новомосковською РО ПП “Об’єднання “Самопоміч”.

В позові зазначено, що відповідачем в порушення вимог ст.21 Закону України “Про місцеві вибори” протиправно відхилено кандидатури Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч”, запропоновані позивачем до складу Перещепинської міської ТВК та Піщанської сільської ВК, порушено порядок застосування механізму жеребкування при утворенні вищезазначених виборчих комісій, а тому оскаржувані постанови Новомосковської РВК підлягають скасуванню.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року позовні вимоги задоволені, визнані протиправними та скасовані винесені Новомосковською РВК 17.03.2018 року постанови №№3,4,5,6,7, на відповідача ОСОБА_1 РВК покладено обов’язок повторно сформувати Перещепинську міську ТВК та Піщанску сільську ВК з урахуванням кандидатур, поданих позивачем Новомосковською РО ПП “Об’єднання “Самопоміч”.

Своє рішення суд першої інстанції мотивував тим, що позивач надав докази реєстрації Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” до 17.03.2018 року - дня винесення відповідачем оскаржуваних постанов, та згідно положень Закону України “Про місцеві вибори” мав право на представництво політичної партії в складі Перещепинської міської ТВК та Піщанської сільської ВК.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач ОСОБА_1 РВК, та подав апеляційну скаргу, яка обґрунтована невірним застосуванням судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки формування Перещепинської міської ТВК, Піщанської сільської ВК та визначення складу виборчих комісій проведено у відповідності до вимог чинного виборчого законодавства, положеннями якого не передбачено проведення жеребкування при обранні керівного складу виборчих комісій, при цьому позивачем не надано належних доказів реєстрації Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” до дня винесення оскаржуваних постанов.

В судове засідання апеляційного суду сторони не з’явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв’язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.229 КАС України не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Матеріалами справи підтверджено, що постановою Центральної виборчої комісії України № 22 від 16.02.2018 року призначено на 29.04.2018 року проведення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

Додатком 3 до вказаної постанови визначено,в тому числі Піщанську сільську раду Новомосковського району Дніпропетровської області, та Перещепинську міську раду Новомосковського району Дніпропетровської області, в яких будуть проведені перші вибори депутатів місцевих рад.

14.03.2018 року позивач Новомосковська РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” звернувся до відповідача з поданням для включення до складу Перещепинської міської ТВК, Піщанської сільської ВК кандидатур від партії.

17.03.2018 року проведено засідання Новомосковської РВК, одним з питань порядку денного якого було формування складу Перещепинської міської ТВК, Піщанської сільської ВК, результати якого оформлено протоколом № 2, за змістом якого на засіданні розглянуто подання позивача для включення до складу вищезазначених виборчих комісій кандидатур від партії, та відмовлено в його задоволенні , в протоколі не зазначено про наявність списку кандидатів в члени ТВК процедурою жеребкування та не визначено членів комісії для проведення жеребкування.

Згідно із положеннями ч.2 ст. 19, п.20 ч.1 ст.92 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Визначаючи характер спірних правовідносин, суд першої інстанції вірно зазначив про їх регулювання положеннями Закону України “Про місцеві вибори” № 595-VIII від 14 липня 2015 року (далі Закон № 595-VIII), який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.

За змістом ч.1, 3 ст.20 Закону № 595-VIII виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори, територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.

Згідно з положеннями Закону № 595-VIII , склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій з урахуванням обмежень, встановлених ч.2 ст. 12 цього Закону, у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.

Приписами ч.2 ст.22 Закону № 595-VIII визначено, що право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мають:

1) місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної ОСОБА_1 України поточного скликання;

2) зареєстрована в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцева організація політичної партії.

Суб’єкти подання кандидатур, зазначені у п. 1 ч.2 цієї статті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по дві кандидатури. Суб’єкти подання кандидатур, зазначені у п. 2 ч.2 цієї статті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по одній кандидатурі.

До складу територіальної виборчої комісії обов’язково включаються кандидатури, запропоновані суб’єктами подання, зазначеними у п. 1 ч.2 цієї статті.

Кандидатури від місцевих організацій партій - по одній кандидатурі від місцевої організації однієї політичної партії, зазначених у п. 2 ч.2 цієї статті, включаються до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної територіальної виборчої комісії, у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, перед формуванням складу комісії.

Кандидатури, внесені до складу територіальної виборчої комісії, можуть бути відхи лені лише з підстав їх невідповідності вимогам, зазначеним у ст. 21 цього Закону, порушення вимог частин 2-11 цієї статті або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною.

Районні територіальні виборчі комісії формують склад міських (крім міст, зазначених у частинах 4,5, 8 цієї статті), сільських, селищних територіальних виборчих комісій у відповідному районі не пізніш як за 42 дні до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити районні організації політичних партій, зазначених у ч.2 цієї статті. Такі подання вносяться не пізніш як за 45 днів до дня виборів (частина 6).

Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на паперовому носії та в електронному вигляді.

До подання додаються:

1) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи;

2) власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу територіальної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта подання, згоду виконувати посадові обов’язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії, про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб’єктам подання на відповідних виборах та з обов’язковим зазначенням відомостей про засоби зв’язку (контактний телефон);

Виборчі комісії, зазначені у ч. 4-9 цієї статті, одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії.

Голова, заступник голови та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних суб’єктів подання, визначених ч.2 цієї статті.

Рішення про формування складу територіальної виборчої комісії оприлюднюється виборчою комісією, яка сформувала склад територіальної виборчої комісії, у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший визначений нею спосіб не пізніше наступного дня після дня прийняття такого рішення. Рішення про зміни у складі територіальної виборчої комісії оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.

Постановою Центральної виборчої комісії № 163 від 10.08.2015 року затверджено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій з виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних міських голів та старост сіл, селищ, за яким жеребкування до складу: міських, селищних, сільських виборчих комісій проводиться на засіданні міської виборчої комісії міста, до складу якого входить інше місто, селище, село, яка формує їх склад, не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до їх складу.

Із матеріалів справи вбачається, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що відповідно до інформації на офіційному сайті Верховної ОСОБА_1 України http://rada.gov.ua/ в складі Верховної ОСОБА_1 України поточного скликання утворено депутатську фракцію політичної партії “Об'єднання “Самопоміч”.

Згідно статуту політичної партії “Об'єднання “Самопоміч”, затвердженого установчим з’їздом партії (протокол № 1 від 14.10.2012 року), місцевими організаціями партії є міські, районні, районні в містах організації партії. Місцева партія утворюється за попереднім рішенням ОСОБА_2 партії. Місцева організація набуває статусу організації партії після затвердження рішення Установчих зборів про її створення ОСОБА_2 партії, взяття на облік у Виконавчому комітеті партії та реєстрації у встановленому законодавством партії порядку.

Матеріали справи свідчать, що рішенням ОСОБА_2 партії “Об'єднання “Самопоміч” № 215/6 від 11.03.2018 року погоджено утворення Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” без статусу юридичної особи; зокрема призначено проведення установчих зборів Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” 12.03.2018 року.

В протоколі № 1 установчих зборів Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопо міч” від 12.03.2018 року зафіксовано рішення про утворення Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” без статусу юридичної особи, державна реєстрація якого здійснена 14.03.2018 року рішенням державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області ОСОБА_3

Розпорядженням ОСОБА_2 партії “Об'єднання “Самопоміч” № 176/6 від 12.03.2018 року погоджено обрання терміном на два роки голови Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” ОСОБА_4

Рішенням ОСОБА_2 Партії “Об'єднання “Самопоміч” № 216/6 від 12.03.2018 року затверджено та визнано рішення про утворення Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” ; визнано повноваження голови районної організації партії ОСОБА_4

Рішенням виконавчого комітету політичної партії “Об'єднання “Самопоміч” № 89-6/03/18-В від 12.03.2018 року у Виконавчому комітеті партії взято на облік новостворену Новомосковську РО ПП “Об'єднання “Самопоміч”.

В силу викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач Новомосковська РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” є місцевою організацією політичної партії “Об'єднання “Самопоміч”, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної ОСОБА_2 України поточного скликання, отже має право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій згідно приписів ч.2 ст. 22 Закону № 595-VIII, а відмова відповідача у задоволенні подання щодо обов’язкового включення кандидатур позивача до складу Перещепинської міської ТВК і Піщанської сільської ВК з підстав відсутності відомостей про реєстрацію Новомосковської РО ПП “Об'єднання “Самопоміч” є протиправною.

Оскільки відповідачем утворено та затверджено склад виборчих комісій Перещепинської міської ТВК та Піщанської сільської ВК без врахування кандидатур позивача, які не приймали участі в жеребкуванні при утворенні виборчих комісій, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо протиправності винесених відповідачем оскаржуваних постанов, та правомірно зобов’язав повторно сформувати Перещепинську міську ТВК та Піщанску сільську ВК з урахуванням кандидатур, поданих позивачем Новомосковською РО ПП “Об’єднання “Самопоміч”.

Наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування законного та обґрунтованого рішення відповідно до ст.317 КАС України.

Оскільки при поданні позову до суду першої інстанції та апеляційної скарги не було сплачено судовий збір, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Згідно з ч.9 ст. 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент ви рішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Положеннями ст. 2, 3 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що платники судового збору – громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземці) та фізичні особи – підпри ємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом, судовий збір справляється за подання до суду позову, апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.

За приписами ч. 2 ст. 4 України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, ставка судового збору становить один розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Частиною 3 ст. 6 Закону України “Про судовий збір” визначено, що у разі, коли в позовній заяві об’єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Станом на 01 січня 2018 року один прожитковий мінімуму для працездатних осіб становить 1762 грн.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведені норми права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судовий збір за подання позову, який має 6 вимог немайнового характеру, та не оплачений позивачем при зверненні до суду з позовом, складає суму 1762 х 6 = 10 572 грн., судовий збір за подання апеляційної скарги складає суму 10 572 грн. х 150%= 15 858 грн.

Зазначені суми судового збору 10 572 грн. + 15858 грн. = 26 430 грн. підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_1 РВК за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.271, 272, 273, 278, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Новомосковської районної виборчої комісії Дніпропетровської області – залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року по адміністративній справі № 804/1950/18 - залишити без змін.

Стягнути з Новомосковської районної виборчої комісії Дніпропетровської області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 26 430 (двадцять шість тисяч чотириста тридцять) грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: А.В. Шлай