Рішення № 72933463, 19.03.2018, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
911/4/18
Номер документу
72933463
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2018 р. м. Київ Справа № 911/4/18

За позовом Державної екологічної інспекції у Київській області

до Комунального підприємства Київської обласної ради “Бородянкатепловодопостачання”

про стягнення 875 688,94грн

Суддя С.І.Чонгова

За участю секретаря судового засідання Горової О.В.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність №1 від 08.02.2018);

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність №26 від 18.01.2018).

СУТЬ СПОРУ: Державна екологічна інспекції у Київській області звернулась до господарського суду Київської області з позовом до комунального підприємства Київської обласної ради “Бородянкатепловодопостачання” (далі – КП КОР “Бородянкатепловодопостачання”) про стягнення 875 688,94грн шкоди, завданої державі.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на порушення відповідачем законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме, самовільне користування надрами (водозаборами підземних вод у смт. Клавдієво-Тарасове та смт. Бабинці) при відсутності спеціального на це дозволу, що виявлене під час проведення в період з 13.12.2016 по 19.12.2016 планової перевірки дотримання вимог правоохоронного законодавства відповідачем.

Відповідач у справі – КП КОР “Бородянкатепловодопостачання” у своєму відзиві просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі, так як Державна екологічна інспекції у Київській області, при проведенні перевірки та розрахунків не враховувалося розміщення свердловин, не проводився моніторинг підйому води кожною окремою свердловиною в смт. Клавдієво-Тарасове та смт. Бабинці, не враховувалась відстань між свердловинами на населеними пунктами. Відповідач стверджує, що не має заборів, в яких обсяг видобування підземних вод перевищує 300 куб. м. за добу, а отже, дозволи не потрібні.

Позивач у справі - Державна екологічна інспекції у Київській області у своїй відповіді на відзив підтримує позовні вимоги у повному обсязі, оскільки акти перевірки з виявленими порушеннями з боку відповідача підписані уповноваженою особою без заперечення. Перевищення норми добування води без спеціального дозволу підтверджують довідки надані в.о. генерального директора відповідача.

У заперечені на відповідь на відзив відповідач опирається на недоведеність доказами позицій позивача, оскільки в наявних матеріалах не зазначається ні кількість свердловин, ні їх глибина, ні площа водозабору. А сам відповідач стверджує, що об’єми видобування підземних вод перевищує 300 куб. м. за добу, а отже, дозволи не потрібні.

Ухвалою господарського суду Київської області від 01.03.2018 Підготовче провадження закрити та призначити справу до судового розгляду по суті.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Наказом Державної екологічної інспекції України, №136 від 12.12.2011 (а.с.13), затверджено положення (далі - Положення), зокрема, про Державну екологічну інспекцію у Київській області (а.с.13-20).

Так відповідно до вказаного положення позивач у даній справі – Державна екологічна інспекція у Київській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє в її складі та їй підпорядковується (п. 1 Положення).

Згідно п. 4.2 вказаного Положення, відповідно до покладених на Державну екологічну інспекцію у Київській області завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих ним повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-неризидентами вимог, зокрема, законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин.

Згідно п. «а» ч.1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

Як зазначає, позивач відповідно до наказу №306 від 30.09.2016 вирішено з провести планову перевірку, зокрема, відповідача у даній справі на що виписано направлення №000909 на проведення перевірки.

Як вбачається з акту перевірки проведеної в період з 13.12.2016 по 19.12.2016 (а.с.33-38, зворот), вказаною перевіркою встановлено, зокрема, що у підприємства відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами (водозабори підземних вод у смт. Клавдієво-Тарасове, смт. Бабинці), що є порушенням ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра.

На підставі наказу №139 від 26.06.2017 «Про затвердження Плану Держекоінспекції у Київській області із забезпеченням реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на ІІІ квартал 2017 року» (а.с. 39) видано направлення №000585 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства Київської обласної ради “Бородянкатепловодопостачання” (а.с.42).

Згідно акту №146 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.08.2017 (а.с.43-44, зворот) вказаною перевіркою встановлено, зокрема, що у підприємства відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами (водозабори підземних вод у смт. Клавдієво-Тарасове, смт. Бабинці), що є порушенням ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра.

Позивач вказує на те, що за результатами здійснення перевірки дотримання КП КОР «Бородянкатеплопостачання» вимог природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Київської області здійснено розрахунок шкоди завданої державі самовільним використанням води із підземних джерел КП КОР «Бородянкатепловодопостачання» без спеціального дозволу на користування надрами у період з 01.01.2011 по 01.12.2016, який становить 875 688, 94грн.

Позивачем направлялась на адресу відповідача претензія № 90 від 08.08.2017, що підтверджується копією рекомендованого поштового повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 49-50).

Однак, відповідач відповіді на претензію не надав, оплату заборгованості не здійснив.

Згідно ч.1 ст. 13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

У відповідності до ч. 1 та ч. 3 ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з приписами ст. 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Відповідач заперечуючи проти позову зазначає, що Державна екологічна інспекції у Київській області при проведенні перевірки та розрахунків не враховувалося розміщення свердловин, не проводився моніторинг підйому води кожною окремою свердловиною в смт. Клавдієво-Тарасове та смт. Бабинці, не враховувалась відстань між свердловинами на населеними пунктами.

Також, відповідач зазначає, що в смт. Клавдієво-Тарасове та смт. Бабинці не має водозаборів, в яких обсяг видобування підземних вод перевищує 300 куб. м. за добу, а отже, дозволи не потрібні.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Київській області затвердженої наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 № 652 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція у Київській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє в її складі та їй підпорядковується.

У відповідності до п. 5 Положення, Державна екологічна інспекція у Київській області звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Таким чином, Положенням Державній екологічній інспекції по Київській області не надані повноваження щодо звернень до суду з позовами про стягнення сум заподіяної шкоди на користь державного та місцевого бюджетів.

Згідно п. «й» ч. 1 ст. 20-2 до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

В силу ст. 64 Кодексу України про надра, спори з питань користування надрами розглядаються органом державного геологічного контролю, органом державного гірничого нагляду, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими радами або судом у порядку, встановленому законодавством України.

Місцеві ради вирішують спори з питань користування надрами, пов'язані з розробкою родовищ корисних копалин місцевого значення, торфу, прісних підземних вод.

Позивачі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, - звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення коштів та відшкодування збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про надра.

Тобто, позивачем у таких спорах є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Таким органом в Україні, якому законодавством надано право виступати позивачем та відповідачем в судах, є Державна екологічна інспекція України.

Таким чином, Державна екологічна інспекція в Київській області не є органом, який у даному спорі може бути позивачем щодо стягнення збитків, завданих державі внаслідок користування водою без отримання спеціального дозволу, оскільки відповідно до положення є територіальним органом Державної екологічної інспекції України.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову у даній справі.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236-238, 240, 242 Господарського процессуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Повний текст рішення складено 22.03 .2018

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.І. Чонгова