
Справа № 766/65/17
н/п 2-а/766/13/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.03.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Дорошинської В.Е.
при секретарі Кирпиченко І.А.,
розглянувши в залі суду в м. Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 03.12.2002 року відповідачем відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ІІ в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ за посадою слідчого в особливо важливих справах прокуратури Херсонської області йому призначено пенсію у розмірі 90% від суми заробітної плати. 11.07.2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні із заявою про здійснення перерахунку та виплати призначеної йому пенсії за вислугу років та надав довідки, видані прокуратурою Херсонської області за №18/316 вих-12 від 06.08.2012 року та за №18/206 вих-16 від 01.07.2016 року про заробітну плату. Однак, відповідачем протоколом №100 (засідання комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення) від 18.07.2016 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років. Вважає таку відмову у здійсненні перерахунку пенсії та у її виплаті незаконною та такою, що порушує його право на належний рівень соціального забезпечення. У зв’язку з викладеним просить суд визнати протиправним і скасувати рішення № 100 від 18.07.2016 Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ІІ з доповненням від 26.11.1993 року №3662-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати згідно довідки Херсонської обласної прокуратури від 01.07.2016 №18-206 про заробітну плату, починаючи з 01.01.2016 року та за довідкою за №18/316 вих-12 від 06.08.2012 року, починаючи 01.12.2014 року по 01.12.2015 року та стягнути сплачений судовий збір в розмірі 551,21 грн.
Позивач звернувся до суду з заявою про зміну предмету та підстав позову, в якій просить визнати протиправним і скасувати рішення №100 від 18.07.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні як незаконне, та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок йому пенсії без застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок за класний чин, відповідно до чч.12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ з доповненням від 26.11.1993 року №3662-ХІІ в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року з розрахунку 90% від розміру місячного заробітку діючого слідчого в особливо важливих справах прокуратури Херсонської області станом 14.06.2012 року та 01.12.2015 року з урахуванням виплат та умов оплати праці, які існували на день звільнення ОСОБА_1 з прокуратури на пенсію за вислугу років 02.12.2002 року, та виконати відповідні виплати починаючи з 01.07.2012 року по теперішній час. При цьому повинно бути враховано: оклад, класний чин, вислуга років, розмір щомісячної премії, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, надбавка за виконання особливо важливої роботи, а також щомісячна надбавка слідчому у розмірі 25% до окладу та класного чину, а також щомісячна доплата за вислугу 20 і більше років на посаді слідчих органів прокуратури в розмірі 100% від суми пенсії, яка могла би йому нарахована з заробітку в разі виходу на пенсію (які передбачені постановою КМУ від 21.02.1996 №232 «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури), станом на кожний момент перерахунку пенсії; стягнути на його користь сплачений судовий збір в розмірі 551,21 грн.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 03.01.2017 року відкрито провадження у справі.
15.12.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до п. 10 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
27.12.2017 року Херсонським міським судом Херсонської області винесено ухвалу про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Положеннями ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В судове засідання сторони не викликались, оскільки справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до ст. 263 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Від представника відповідача до суду надійшли заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких просить у задоволенні позову відмовити, оскільки згідно ч. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року, який набрав чинності 15.07.2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, із набранням чинності цим Законом, положення ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо перерахунку пенсії втратили чинність. Пунктом 16 розділу III «Прикінцеві положення» цього Закону зобов’язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. На час виникнення спірних правовідносин, а саме звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Наведені положення ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII не були визнані не конституційними у встановленому порядку, а тому є чинним. У зв’язку з чим вважають, що відповідач, як суб’єкт владних повноважень, і повинен здійснювати власну діяльність на підставі чинного законодавства та у спосіб передбачений законом, не може на власний розсуд провести перерахунок пенсії позивачу за умови відсутності відповідного законодавства. А тому, перерахунок пенсії позивачу із заробітку, за довідкою від 01.07.2016 №18/206 вих-16, немає можливості за відсутності законодавчих підстав. Крім того, перерахунок пенсії позивачу, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 60% від суми її місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а не з 90%, як просить позивач (ст.86 ЗУ «Про прокуратуру»).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини та за наявності достатніх підстав, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб у порядку спрощеного провадження, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 03.12.2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ.
11.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, подавши довідки про складові заробітної плати від 01.07.2016 року за № 18/206 вих-16, видану прокуратурою Херсонської області, відповідно до якої сума заробітної плати для нарахування пенсії становить 8226,82 грн. та від 06.08.2012 року № 18/316 вих-12, видану прокуратурою Херсонської області, відповідно до якої сума заробітної плати для нарахування пенсії у межах максимальної становить 6686,72 грн.
Згідно протоколу № 100 засідання комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 18.07.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років за відсутністю законодавчих підстав.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ), редакція якої неодноразово змінювалась.
У відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За вимогами ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року у зв'язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України (стаття 86).
Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який вступив в дію з 15 липня 2015 року, визначено спеціальний вид пенсійного забезпечення для працівників прокуратури України.
Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В абзаці п’ятому пункту 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997р № 4-зп, у справі про набуття чинності Конституцією України вказано, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 р., № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. До події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності. Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності.
Таким чином, за вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, про застосування до спірних правовідносин нормативних актів, що діяли на час їх виникнення (11.07.2016р., день звернення позивача із заявою до Управління), а саме, ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. № 1697-VII, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, із набранням чинності цим Законом, положення ч. 18 ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ щодо перерахунку пенсії втратили чинність.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 13.06.2017 року зобов’язано прокуратуру Херсонської області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, необхідну для пред’явлення до Пенсійного фонду України, відповідно до вимог ч.ч.12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ), виходячи з розміру місячного заробітку слідчого в особливо важливих справах прокуратури Херсонської області станом на 01.12.2015 року з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років 02.12.2002 року, із зазначенням: посадового окладу, класного чину, вислуги років, розміру щомісячної премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, надбавки за виконання особливо важливої роботи, щомісячної надбавки слідчому у розмірі 25%, щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років на посаді слідчих органів прокуратури в розмірі 100% суми пенсії, яка могла би бути йому нарахована у разі виходу на пенсію.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 року постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 13.06.2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до прокуратури Херсонської області про зобов’язання вчинити дії, залишено без змін.
Як вбачається з листа прокуратури Херсонської області від 15.01.2018 №05/1-2607-16 ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.12.2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою прокуратури області.
У відповідності до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли маються підстави для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем не доведено протиправність дій відповідача при розгляді його заяви від 11.07.2016 року про здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р., № 1789-ХІІ з доповненням від 26.11.1993 року №3662-ХІІ (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року), суд не вбачає підстав для задоволення позову про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-10, 72-77, 241-246, 250 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасники справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя В.Е. Дорошинська