
Справа № 487/341/17
Провадження № 2-а/487/4/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.02.2018 року Заводський районний суд м.Миколаєва у складі: головуючого судді Щербини С.В., за участю секретаря судового засідання - Полінкевич К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Миколаївського обласного військового комі саріату про визнання бездіяльність протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-
за участю представника відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Миколаївській області ОСОБА_3,
В С Т А Н О В И В:
23.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Миколаївського обласного військового комісаріату в якому просив визнати бездіяльність (дії) ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не перерахунку його пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до Наказу Міноборони від 28.07.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 протиправними. Зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області: скласти та надати до Миколаївського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить його ім'я для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії з01.09.2008 р. та з 01.01.2014 року з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 року № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814. Зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області після отримання від Миколаївського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення перерахувати та виплачувати йому пенсію розмір якої обчислений з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу №377 та наказу №814, здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу ув'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії. Зобов'язати Миколаївській обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії які підлягають перерахунку якій містить його ім'я скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення з урахуваням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. відповідно, подати зазначену довідку до ГУ ПФУ в Миколаївській області.
30.01.2017 року представник позивача надав до суду заяву про збільшення позовних вимог, в яких зазначив, що згідно Постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Постанови КМУ від 31.01.2015 р. № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій", Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія позивачу повинна виплачуватись в розмірі який обчислений з забезпечення до якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні. Миколаївській обласний військовий комісаріат в свою чергу зобов’язаний подати до ГУ ПФУ довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Однак відповідачі не виконують покладені на них обов’язки.
Посилаючись на викладене просив суд визнати протиправними дії (бездіяльність) Миколаївського обласного військового комісаріату щодо не складання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, які позивач ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільненя з військової служби грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. Визнати бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області яка триває щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1, 3 п. 4 Положень про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, а Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсії позивачу та обчислення і виплати пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби протиправними. Зобов’язати Миколаївський обласний військовий комісаріат скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні та надати зазначену довідку до ГУ ПФУ в Миколаївській області. Зобов’язати ГУПФУ в Миколаївській області після отримання від Миколаївського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення які позивач отримував протягом останніх 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, обчислювати та виплачувати позивачу пенсію в розмірі який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 26.07.2016 року.
02.03.2017 року представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надала суду заперечення на позов. Відповідно до зазначених заперечень позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає. Вимоги в частині перерахунку пенсії за період з 01.09.2008 року та з 01.01.2014 року просила залишити без розгляду в зв’язку з пропуском строків звернення до суду передбачених ч. 2 ст.99КАС України. В задоволенні вимог стосовно перерахунку пенсії в розмірі з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 26.07.2016 року просила відмовити, оскільки вказані позивачем щомісячні додаткові виплати, не належать до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсій, визначеному статтею 43 Закону № 2262, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
22.03.2017 року представник Миколаївського обласного військового комісаріату надала суду заперечення на позов ОСОБА_1 в яких зазначила, що повноваженнями щодо зміни розміру грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та введення нових щомісячних нових видів грошового забезпечення та премій наділений виключно Кабінет Міністрів України. Оскільки останній перерахунок пенсії позивача проводився на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23.04.2012 року №355 та з цього періоду Кабінетом Міністрів України не приймались рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців за такого підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 грошового забезпечення та в подальшому пенсії відсутні.
24.01.2018 року представник Миколаївського обласного військового комісаріату надав суду заперечення на позов ОСОБА_1 аналогічного змісту, додатково зазначивши, що позивачем пропущений термін звернення до суду відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України.
Ухвалою суду від 19.02.2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не перерахунку його пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до Наказу Міноборони від 28.07.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 протиправними; зобов’язання головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області: скласти та надати до Миколаївського обласного військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я позивача для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 року з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 року № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814; після отримання від Миколаївського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення перерахувати та виплачувати пенсію позивачу розмір якої обчислений з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу №377 та наказу №814, здійснення виплат суми перерахунку починаючи з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу ув'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії; зобов'язання Миколаївській обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії які підлягають перерахунку якій містить його ім'я скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення з урахуваням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. № 377 та наказу Міноборони від 27.11.2013 № 814 з 01.09.2008 р. та з 01.01.2014 р. відповідно, подати зазначену довідку до ГУ ПФУ в Миколаївській області - залишені без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та його представник у удове засідання не з’явились, просили розглянути справу у їх відсутності.
Представник Миколаївського обласного військового комісаріату в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на їх безпідставність та незаконність.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
ОСОБА_1 з 17.12.2004 року перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII ««Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.2, 5-15, 73-77, 90, 242-246, 293 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Миколаївського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльність протиправною, зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Миколаївського обласного військового комісаріату щодо не складання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Визнати бездіяльність (дії) ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області яка триває щодо не виконання завдань покладених на нього п.п. 1, 3 п. 4 Положень головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, а Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсії ОСОБА_1 та обчислення і виплати пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби протиправними.
Зобов’язати Миколаївський обласний військовий комісаріат скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні та надати зазначену довідку до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області після отримання від Миколаївського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби, обчислювати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі який обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 26.07.2016 року.
Зобов’язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Миколаївський обласний військовий комісаріат подати протягом 30 днів, з дня набрання рішення законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Згідно з п.п.15.5 п.15 ч.1 перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається учасниками справи до апеляційного суду Миколаївської області через Заводський районний суд м. Миколаєва.
Суддя С.В.Щербина