Постанова № 72920260, 21.03.2018, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
280/1498/17
Номер документу
72920260
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/1498/17

Провадження № 2-а/280/23/18

РІШЕННЯ

Іменем України

21 березня 2018 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Щербаченко І. В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Коростишівської міської ради про визнання протиправним та скасування окремого положення рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради №160 від 19.08.2015,

встановив:

До суду звернувся представник позивача з вказаним позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради Житомирської області від 19.08.2015 «Про упорядкування торгівлі алкогольними напоями». В обґрунтування позову представник позивача вказує, що 19.08 2015 виконавчим комітетом Коростишівської міської ради було прийнято рішення «Про упорядкування торгівлі алкогольними напоями». Пункту 1 вказаного Рішення передбачає, що власникам (орендарям) закладів торгівлі, що розташовані на території міської територіальної громади, які здійснюють реалізацію (продаж) алкогольних та слабоалкогольних напоїв (виробів): 1) Встановити режим продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв (виробів), крім пива з 11.00 год. до 19.00 год. 2) Встановити режим продажу слабоалкогольних напоїв (пива) з 11.00 год. до 21.00 год.». Про зміст вказаного рішення позивачу стало відомо у жовтні 2017 року. Положенням ст. ст. 15, 15? Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Статтею 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва, обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено обмеження щодо продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а саме: забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: 1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років; 3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; 4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; 5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); 6) з торгових автоматів; 7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); 8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); 9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; 10) з рук; 11) у невизначених для цього місцях торгівлі. На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів. Жодним законодавчим актом не визначено повноважень органа місцевого самоврядування щодо обмеження місць продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів, серед повноважень міських рад відсутні повноваження щодо встановлення обмежень у здійсненні торгівлі. Питання обмеження торгівлі алкогольними напоями є предметом законодавчого регулювання та реалізовується виключно парламентом шляхом прийняття законодавчого акту, оскільки законодавчими актами не визначено повноваження органу місцевого самоврядування щодо встановлення постійних часових обмежень щодо торгівлі (реалізації) алкогольних і слабоалкогольних напоїв, отже, Коростишівська міська рада вийшла за межі наданих повноважень, приймаючи оскаржуване рішення.

Позивач у судове засідання не з’явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з’явився, до суду надійшла заява представника відповідача про розгляд справи за відсутності представника міської ради, рішення прийняти на розсуд суду. Відповідач правом на відзив не скористався.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, та наявності в матеріалах справи заяв з клопотанням про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає за можливе судовий розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, що відповідає положенням частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, вивчивши матеріали справи, з’ясувавши позиції сторін, викладені у позовній заяві, приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів встановлено положеннями статті 15? Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-BP «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481/95-BP).

Частиною третьою статті 15? Закону № 481/95-BP передбачено, що на час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів.

Таким чином, місцева рада не має повноважень самостійно встановлювати постійну, а не на час проведення масових заходів, заборону продавати алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби, у тому числі на певних територіях чи у певні години доби.

Підпунктом 4 пункту «б» статті 30 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності. За змістом вказаної норми виконавчі органи рад мають повноваження за погодженням з власниками встановлювати режим роботи об'єктів сфери обслуговування.

Проте, вказані повноваження стосуються встановлення (лише за погодженням з власником) саме режиму роботи самого об'єкта сфери обслуговування, тобто розподілу робочого часу протягом відповідного календарного періоду (дня, тижня, місяця, року), але не встановлення заборони чи обмеження на продаж певних товарів.

Судом встановлено, що рішенням Коростишівської міської ради №160 від 19.08.2015 «Про упорядкування торгівлі алкогольними напоями» вирішено: 1. Власникам (орендарям) закладів торгівлі, що розташовані на території міської територіальної громади, які здійснюють реалізацію (продаж) алкогольних та слабоалкогольних напоїв (виробів): 1) Встановити режим продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв (виробів), крім пива з 11.00 год. до 19.00 год. 2) Встановити режим продажу слабоалкогольних напоїв (пива) з 11.00 год. до 21.00 год., що підтверджується витягом із рішення /а.с.9-10/.

ОСОБА_1 звернувся до магазину «Продукти-815» ТОВ «АТБ-маркет» щодо відмови йому при здійсненні покупок 10.10.2017 як споживачу у продажі алкогольних напоїв у нічний час у магазині «Продукти-815» ТОВ «АТБ-маркет», що розташований за адресою: м. Коростишів, вул. Київська, 63. За вих. №11/10/17 від 11.10.2017 йому було повідомлено, що згідно п. 1 рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради від 19.08.2015 забороняється магазинам суб’єктам господарювання на території міста Коростишів реалізація алкогольних напоїв та пива з 11.00 до 21.00. Магазин «Продукти-815» входить до мережі роздрібних магазинів ТОВ «АТБ-маркет», а тому згідно вказаного рішення виконавчого комітету не здійснює реалізацію алкогольних напоїв у нічний час /а.с.26/.

Відповідно до частини 1 статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Згідно частини 1 статті 19, частини 3 статті 18 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству.

Органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється приймати акти та вчиняти дії, які усувають конкуренцію або необґрунтовано сприяють окремим конкурентам у підприємницькій діяльності, чи запроваджують обмеження на ринку, не передбачене законодавством.

Незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб'єктів господарювання забороняється, не допускається видання правових актів органів місцевого самоврядування, якими встановлюються не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих видів товарів (послуг) на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць (частина четверта статті 23, частина перша статті 31, частина перша статті 43 ГК України).

Враховуючи викладене, суд вважає що пункт 1 оскаржуваного рішення Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області прийнято за відсутності відповідних повноважень та порушує право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, оскільки встановлюють не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих видів товарів та послуг, а тому позовні вимоги слід задовольнити.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 265 КАС України резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили. Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно положень ст. 139 КАС України стягнути на користь позивача з Коростишівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань понесені судові витрати у розмірі 640 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-10, 73-77, 90, 139, 205, 246, 250, 255, 264-265, 295 КАС України, суд

вирішив:

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Коростишівської міської ради (місцезнаходження - Житомирська область, місто Коростишів, вулиця Володимирська, 1; ідентифікаційний код юридичної особи 04053660) про визнання протиправним та скасування окремого положення рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради №160 від 19.08.2015.

Визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради Житомирської області №160 від 19 серпня 2015 року «Про упорядкування торгівлі алкогольними напоями».

Стягнути з Коростишівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Зобов’язати Коростишівську міську раду опублікувати резолютивну частину рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 21.03.2018 невідкладно після набрання рішенням законної сили у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради Житомирської області від 19 серпня 2015 року «Про упорядкування торгівлі алкогольними напоями».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Суддя І. В. Щербаченко

Рішення прийняте та складене 21 березня 2018 року.