
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2018 р. № 820/534/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Маргвелані І.Л.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Семенко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 26.12.2017 Харківського приміського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Харківській області (ЄДРПОУ: 40386382), щодо відмови в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, як учасника бойових дій, згідно заяви від 19.12.2017 ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1.
- зобов'язати Харківське приміське об'єднане управління пенсійного фонду України у Харківській області (ЄДРПОУ: 40386382) перевести та виплачувати ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1 - пенсію за віком, як учасника бойових дій, починаючи з дня звернення із заявою про переведення пенсії, тобто з 19.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона звернулась до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком, як учасника бойових дій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування". 26 грудня 2017 року вона отримала відповідь про відмову у переведенні пенсії, оскільки в наданих документах відсутня інформація, що ОСОБА_1 була військовозобов'язана. Таким чином, позивач вважає дії відповідача не обґрунтованими та такими, що порушують його право на переведення на пенсію за віком.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що Харківське приміське об'єднане управління пенсійного фонду України у Харківській області відмовляючи позивачу в переведенні пенсії за віком, як учаснику бойових дій, на підставі наданих документів, діяло в межах покладених повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством. Відповідач зазначив, що Навчальний центр Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій не входить до переліку служб які утворені відповідно до Закону України "Про військові формування", а тому підстави для переведення на дострокову пенсію відсутні.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та з 2014 року отримує пенсію як інвалід третьої групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААА №131806 від 16.01.2017.
Трудовий стаж роботи позивача складає 28 років.
Судом встановлено, що 19.12.2017 ОСОБА_1 звернулася до Харківського приміського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Харківській області з заявою про переведення на пенсію за віком, як учасника бойових дій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування".
Рішенням Харківського приміського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Харківській області від 26.12.2017 № 1206/1-02-08/20 відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком як учаснику бойових дій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку із тим, що у документах наданих позивачем до управління відсутня інформація щодо того, що ОСОБА_1 була військовозобов'язана.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернулась до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Відповідно до змісту абзацу 6 пункту 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Згідно пункту 2.1. Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення дострокової пенсії за віком додаються документи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 N 413 (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).
Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 09.10.2017.
Суд зазначає, що разом із заявою позивачем надано до Харківського приміського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Харківській області копії наступних документів: трудову книжку, витяг з протоколу № 29 від 09.10.2017 про визначення статусу учасника бойових дій, витяг з наказу начальника Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України від 10.07.2017 року № 458 про довгострокове відрядження, витяг з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ від 23.07.2017 № 208 дек, витяг з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ від 30.08.2018 № 246 дек; витяг з наказу начальника Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України від 30.08.2017 року № 554 про прибуття з довгострокового відрядження, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції №8222/ато від 27.08.2017, посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3, паспорт та код.
Крім того, у судовому засіданні позивач зазначила, що разом із заявою вона також надала військовий квиток серії НОМЕР_4 від 22.03.1996, проте до розписки-повідомлення вказаний військовий квиток включено не було.
Таким чином позивачем надано відповідачу всі необхідні документи, визначені пунктом 2.1. Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наявність у позивача військового квитка серії НОМЕР_4 від 22.03.1996 спростовує доводи відповідача щодо відсутності інформації про те, що ОСОБА_1 була військовозобов'язана.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на момент звернення до Харківського приміського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Харківській області у ОСОБА_1, яка досягла 50 річного віку та має стаж 20 років, були наявні всі необхідні документи для призначення пенсії за віком, як військовослужбовцю, відповідно до статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, суд зауважує, що відповідачем зазначено різні підстави для відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком у рішенні від 26.12.2017 № 1206/1-02-08/20 та у відзиві на позов.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача у відзиві на те, що Навчальний центр Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій не входить до переліку служб які утворені відповідно до Закону України "Про військові формування", а тому підстави для переведення на дострокову пенсію відсутні, оскільки зазначені обставини не були підставою для оскаржуваного рішення.
Відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Суд зазначає, що Навчальний центр Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій є підрозділом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, який наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 23.07.2017 № 208дек залучено до участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.
Відповідно до витягу із протоколу № 29 засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 09.10.2017 визнано учасниками бойових дій і видано відповідні посвідчення працівниками ДСНС України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, зокрема ОСОБА_1.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається що позивач є працівником Державної служби України з надзвичайних ситуацій та має право на відповідну пенсію за віком, як учасника бойових дій.
Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63212, код НОМЕР_1) до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Євгена Котляра, буд. 4, м. Харків, 61052, код 403866382) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення від 26.12.2017 Харківського приміського об'єднаного управління пенсійного фонду України у Харківській області (код 403866382), щодо відмови в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, як учасника бойових дій, згідно заяви від 19.12.2017 ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Харківське приміське об'єднане управління пенсійного фонду України у Харківській області (код 403866382) перевести та виплачувати ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1 - пенсію за віком, як учасника бойових дій, починаючи з дня звернення із заявою про переведення пенсії, тобто з 19.12.2017
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 23 березня 2017 року.
Суддя Д.А. Волошин