Рішення № 72919020, 13.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
822/78/18
Номер документу
72919020
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/78/18

РІШЕННЯ

іменем України

13 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про анулювання спеціального дозволу,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Бубнівський цегельний завод" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5354 від 13.01.2011 року.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що в порушення вимог, передбачених угодою про умови користування надрами від 13.01.2011 року, яка є додатком до спеціального дозволу та статті 24 Кодексу України про надра, відповідач на виконання припису №722-14/06 від 10.06.2016 року надала матеріали, що не усунули порушення вимог законодавства у сфері надрокористування в повному обсязі. Невиконання передбачених спеціальним дозволом та статтею 24 Кодексу України про надра умов користування надрами є підставою для припинення користування відповідачем надрами в судовому порядку на підставі статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 615 від 30.05.2015 р.

Ухвалою від 29 січня 2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

12.02.2018 року до Хмельницького окружного адміністративного суду надійшло клопотання Державної служби геології та надр України про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за правилами загального позовного провадження, замінивши засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою від 19 лютого 2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд клопотання Державної служби геології та надр України задовольнити частково. Розгляд справи призначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання 13.03.2018 року сторони не з'явились, про розгляд справи повідомленні належним чином.

13.03.2018 року відповідач надіслала до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує, що припис № 722-14/06 від 10.06.2016 виконала в повному обсязі. Зазначає, що на виконання припису замовила Висновок за № 007 від 18.07.2017 року державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище розробки і рекультивації Антонінського родовища цегельної сировини Красилівського району Хмельницької області та зробила оцінку впливів на навколишнє середовище. Вважає позовні вимоги необґрунтованими, просить в їх задоволенні відмовити.

З урахуванням положень частини 9 статті 205 та частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України надало фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 спеціальний дозвіл на користування надрами № 5354 від 13.01.2011 року з метою видобування суглинків, придатних до виробництва цегли строком на 20 років.

09.06.2016 року на підставі наказів № 92 від 21.03.16 року «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у II кварталі 2016 року», № 93 від 21.03.2016 року «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у II кварталі 2016 року» та направлення на проведення перевірки від 03.06.2016 року №706-14/06, відповідно до норм Кодексу України про надра та Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України провів перевірку ФОП ОСОБА_1

За наслідками проведеної перевірки складений акт №06- 1-2016-14/п(130) від 17.03.2016 року про не допущення посадових осіб Держгеонадр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), у якому одночасно позивач вказує на невиконання умов користування надрами, не дотримання вимог Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5354 від 13.01.2011 року, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.

На підставі акту перевірки 10.06.2016 року Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України склав припис №722-14/06, яким зобов'язав відповідача в термін до 11.07.2016 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та надати до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

29.07.2016 року Центральний міжрегіональний відділ направив на адресу Держгеонадр України Подання №903-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5354 від 13.01.2011 року, вказавши, що ФОП ОСОБА_1 на виконання припису №722-14/06 від 10.06.2016 року не надала матеріали щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Наказом № 317 від 20.09.2016 року Державна служба геології та надр України зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами №-5354 від 13.01.2011 року та надала ФОП ОСОБА_1 30 календарних днів для усунення порушень. Про вказаний наказ відповідач повідомлений листом Державної служби геології та надр України №18675/13/14-16 від 04.10.2016 року.

Наказами від 10.01.2017 року № 2 та № 174 від 19.03.2017 року позивач продовжив термін для усунення порушень до 01.03.2017 року та 01.06.2017 року року, про ці накази відповідач повідомлений листами від 25.01.2017 року та 13.05.2017 відповідно.

18.08.2017 року Центральний міжрегіональний відділ надіслав Державній службі геології та надр України Подання № 417-14/06 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5354 від 13.01.2011 року, вказавши, що станом на 18.08.2017 року ФОП ОСОБА_1 не надала матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

14.09.2017 року Державна служба геології та надр України звернулась до відповідача з проханням надати у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу № 5354 від 13 01.2011 року.

22.09.2017 року відповідач надіслала Державній службі геології та надр України листа про незгоду з припиненням права користування надрами, у якому зазначила, що усунула в повному обсязі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.

У січні 2018 року, посилаючись на порушення відповідачем умов користування надрами, визначених статтями 24 і 53 Кодексу України про надра, пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 615 від 30.05.2015 року та угоди про умови користування надрами від 13.01.2011 року, позивач звернувся до суду з позовом про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5354 від 13.01.2011 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.

Правовідносини щодо надання надр у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам регулює Кодекс України про надра.

Частина 1 статті 19 Кодексу України про надра передбачає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до частин другої та шостої статті 16 Кодексу України про надра в редакції, чинній на час видачі спірного дозволу, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України. Надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Процедуру надання у 2011 році спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони визначав Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2010 р. N 596 (чинний на момент видачі спеціального дозволу на користування надрами № 5354 від 13.01.2011 року).

Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено, що Мінприроди з метою раціонального та ефективного використання надр під час надання дозволу встановлює особливі умови користування надрами щодо: вимог, правил і стандартів користування конкретними ділянками надр; якості продукції або робіт; технології видобування та переробки корисних копалин; порядку видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; видів, обсягів і строків виконання робіт на ділянці надр; припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр. Невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, складовою частиною якої є Програма робіт, що укладається між Мінприроди і надрокористувачем.

Згідно з частиною 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Згідно з пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 615 від 30.05.2015 р, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору, Мінприроди має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Таким чином, у відповідності до статті 26 Кодексу України про надра підставами для припинення права користування надрами в судовому порядку є: користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення (пункт 4); використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр (пункт 5); якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами (пункт 6).

В інших випадках, передбачених статтею 26 Кодексу України про надра, користування надрами може бути припинене за рішенням Мінприроди або за заявою користувача.

Фактичними підставами позовних вимог щодо припинення користування надрами є не виконання відповідачем в повному обсязі припису №722-14/06 від 10.06.2016 року.

Разом з тим, суд встановив, що відповідач на виконання припису №722-14/06 надала позивачу ряд документів, а саме Висновок за № 007 від 18.07.2017 року державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище розробки і рекультивації Антонінського родовища цегельної сировини Красилівського району Хмельницької області.

До отримання Висновку за № 007 від 18.07.2017 року відповідач виготовила Матеріали ОВНС (оцінки впливів на навколишнє середовище), для виготовлення яких оформила та зібрала завдання на розроблення матеріалів ОВНС, заяву про наміри, погодженою органами місцевого самоврядування (Красилівська районна державна адміністрація), заяву про екологічні наслідки; протокол засідання Української територіальної комісії по запасам корисних копалин Міністерства геології УССР від 03.05.1984 року за № 4383, технічні умови на рекультивацію земель порушених гірничими роботами внаслідок розробки Антонінського родовища цегельної сировини, довідку (кліматична характеристика) Хмельницького обласного центру з гідрометеорології, картографічні матеріали: карта - схема розміщення джерел викидів Антонінського родовища цегельної сировини, ситуаційний план родовища, топографічний план, план підрахунку запасів, геологічні розрізи по лініях 1-І', ІІ-П', план кар'єру на кінець розробки без врахування робіт по рекультивації, протокол проведення зборів мешканців смт. Антоніни, щодо розробки і рекультивації Антонінського родовища цегельної сировини, лист Антонінської селищної ради щодо відсутності звернень та пропозиції розробки та рекультивації Антонінського родовища цегельної сировини, публікацію заяви про наміри в газеті "Красилівський вісник", публікацію заяви про екологічні наслідки.

Таким чином, суд вважає, що до звернення Державної служби геології та надр України до суду з позовом про припинення користування надрами відповідач усунув порушення статі 24 Кодексу України про надра та виконав вимоги припису №722-14/06 від 10.06.2016 року.

Інші підстави для припинення користування надрами в судовому порядку Державна служба геології та надр України в позовній заяві не вказані. Зокрема, позивач не надав суду доказів того, що відповідач користується надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використовує надра не для тієї мети, для якої їх було надано, порушує інших вимоги, передбачені спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В процесі судового розгляду позивач не довів існування підстав для припинення права користування надрами, передбачених статтею 26 Кодексу України про надра, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись Конституцією України, Кодексом України про надра , статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5354 від 13.01.2011 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя О.К. Ковальчук