Рішення № 72918834, 12.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
818/1964/17
Номер документу
72918834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 березня 2018 р. Справа № 818/1964/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Білика Є.В., представників відповідача - Бурлаченка С.С., Василюти В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Міністерство інфраструктури України, про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху", звернувся до суду з позовом до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України про зобов'язання внести дані про вимірювальну лабораторію по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" із зазначенням категорії і призначення транспортних засобів до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та письмово поінформувати ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху". Позовні вимоги мотивує тим, що ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" проводить перевірку технічного стану (обов'язковий технічний контроль) колісних транспортних засобів відповідно до Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. N 137. Даним Порядком затверджено зразок звернення до Міністерства інфраструктури України - Повідомлення про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та перелік документів, які мають бути надані суб'єктом проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів для реєстрації в реєстрі суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів. Так, 16.05.2017 р. позивачем було направлено Міністерству інфраструктури України на розгляд повідомлення про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів з додатками стосовно структурного підрозділу ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху", а саме вимірювальної лабораторії по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху".

Відповідно до ч. 1 п. 6 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів Міністерство інфраструктури України протягом 10 днів з дня надходження повідомлення перевіряє зазначену в ньому інформацію про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів шляхом аналізу поданих разом з повідомленням документів та в разі підтвердження такої інформації надсилає повідомлення та копії документів до Головного сервісного центру МВС.

Зі змісту супровідного листа Мінінфраструктури № 5115/18/10-17 від 07.06.2017 р. вбачається, що Повідомлення разом з доданими до нього документами було розглянуте Мінінфраструктури і прийнято рішення про внесення відповідної інформації щодо реєстрації вимірювальної лабораторії по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю МВС України, який оприлюднено на офіційному інтернет-ресурсі Головного сервісного центру МВС України.

Пунктом 7 згаданого Порядку встановлено обов'язок Головного сервісного центру МВС протягом трьох робочих днів внести дані про пункт технічного контролю із зазначенням категорії і призначення транспортних засобів до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та поінформувати виконавця, тобто позивача.

Станом на 08 грудня 2017 року жодної інформації від відповідача на адресу ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" не надходило, а в реєстрі суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю необхідні відомості відсутні, що свідчить про невиконання Головним сервісним центром МВС України обов'язку, передбаченого п. 7 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів.

Відповідач позов не визнав, зазначив, що 13 червня 2017 року на адресу Головного сервісного центру МВС від Мінінфраструктури дійсно надійшов лист від 02 червня 2017 року № 5110/18/10-16 щодо внесення змін у реєстр суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів стосовно вимірювальної лабораторії по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки та інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху". Під час спроби внесення інформації про ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" № 8 до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів Головним сервісним центром МВС встановлено, що в листі Мінінфраструктури, повідомленні та свідоцтві про атестацію від 29 грудня 2015 року № РУ-1441/15 не зазначено, що вказана лабораторія є пересувною, як це зазначено в паспорті лабораторії. Крім того, в матеріалах, що надійшли з Мінінфраструктури, відсутні копії правовстановлюючих документів на право володіння земельною ділянкою, які обов'язково повинні долучатися до матеріалів. Також з листа Мінінфраструктури та доданих до нього матеріалів Головним сервісним центром МВС встановлено ряд розбіжностей, а саме: у паспорті ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху № 8" зазначено, що керівником пункту технічного контролю є ОСОБА_5, який вже є керівником іншого діючого суб'єкта - Вимірювальної лабораторії ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху", зареєстрованого у реєстрі за номером 00043; у Головному сервісному центрі МВС не було технічної можливості виконати викладені в листі Мінінфраструктури вимоги, про що відповідачем листом від 15.06.2017 р. № 31/7534 поінформавано Мінінфраструктури. Також, встановлено, що паспорт ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" № 8 на момент подачі матеріалів не поновлений, а саме: не внесено зміни стосовно заміни директора з ОСОБА_6 на ОСОБА_7, яка згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб з 01.11.2016 р. є керівником ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху". Отже, у зв'язку з неможливістю внесення Головним сервісним центром МВС до реєстру суб'єктів здійснення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів достовірної інформації на виконання листа Мінінфраструктури та додатків до нього, надіслані до ГСЦ МВС матеріали повернуті Мінінфраструктури. Повторно зазначені матеріали з Мінінфраструктури на адресу Головного сервісного центру МВС щодо внесення відповідної інформації до реєстру суб'єктів здійснення обов'язкового технічного контролю не надходили.

Третя особа - Міністерство інфраструктури України - проти позову заперечує з тих підстав, що пакет документів, направлений позивачем до Міністерства, не відповідав вимогам чинного законодавства, хоча вказані документи були направлені до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України для внесення Товариства до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів. Проте, відповідачем вказаний пакет документів був повернутий до Міністерства без виконання.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

У судовому засіданні представники відповідача позов не визнали, просили суд відмовити в його задоволенні.

У судове засідання представник третьої особи не прибув, про причини неявки всупереч ч. 2 ст. 131 КАС України суд не повідомив. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні представника третьої особи.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" має пункт технічного контролю - вимірювальну лабораторію по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" (м. Суми, Гайовий проїзд, б. Б/Н).

16 травня 2017 року позивачем було направлено повідомлення про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів з додаванням всіх передбачених Порядком проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. N 137, документів та їх копій стосовно зазначеної вище вимірювальної лабораторії на розгляд Міністерству інфраструктури України.

Відповідно до супровідного листа Мінінфраструктури за вихідним номером № 5115/18/10-17 від 02.06.2017 на №116 від 19.05.2017 вбачається, що повідомлення разом з доданими до нього документами було розглянуте Мінінфраструктури, заявлена інформація та надані документи перевірені, у зв'язку з чим переслано Головному сервісному центру МВС України для внесення відповідних даних до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів щодо вимірювальної лабораторії по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" із зазначенням категорії і призначення транспортних засобів (а.с.10).

Проте жодної інформації від відповідача на адресу ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" не надходило, а в реєстрі суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів необхідні відомості відсутні.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Процедура проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС, за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, визначається Порядком проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. N 137 (далі - Порядок).

Пунктом 5, додатками 1 та 2 до Порядку встановлено загальні вимоги, форму звернення та перелік документів, які мають бути надані суб'єктом проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів, а саме юридична особа або фізична особа-підприємець надсилає Мінінфраструктури повідомлення про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів (далі - Повідомлення) до якого додаються:

1. Засвідчена копія атестата про акредитацію разом з паспортом, що містить інформацію про устаткування суб'єкта господарювання та персоналу.

2. Копії правовстановлюючих документів на право володіння чи користування земельної ділянки та/або виробничими будівлями.

3. Завірені фотографії (13 х 18 сантиметрів) (загальний вигляд території з виробничим приміщенням, робочі місця з установленим обладнанням та вид обладнаного місця прийому громадян).

Мінінфраструктури протягом 10 днів з дня надходження повідомлення перевіряє зазначену в ньому інформацію про відповідність матеріально-технічної бази та персоналу вимогам щодо проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів шляхом аналізу поданих разом з повідомленням документів та в разі підтвердження такої інформації надсилає повідомлення та копії документів до Головного сервісного центру МВС.

Головний сервісний центр МВС протягом трьох робочих днів вносить дані про пункт технічного контролю із зазначенням категорії і призначення транспортних засобів до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та інформує виконавця (ч. 1 п. 6, ч. 1 п. 7 Порядку).

Аналіз наведених норм дає суду підстави зробити висновок, що після перевірки Міністерством інфраструктури України документів та їх направлення до Головного сервісного центру МВС останній зобов'язаний внести дані про пункт технічного контролю до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та проінформувати про це виконавця. Повноважень Головного сервісного центру МВС щодо відмови у внесенні даних до реєстру чи повернення документів до Міністерства інфраструктури Порядок не передбачає.

З матеріалів справи вбачається, що повідомлення позивача разом з доданими до нього документами було розглянуте Мінінфраструктури, надані документи перевірені, заявлена інформація підтверджена, у зв'язку з чим переслано до відповідача для внесення відповідних даних до реєстру. Однак Головний сервісний центр МВС безпідставно повернув документи до Міністерства інфраструктури.

Посилання відповідача на те, що він не мав технічної можливості виконати викладені в листі Міністерства інфраструктури України вимоги як на підставу відмови в задоволенні позову є необґрунтованими, оскільки Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів встановлює прямий обов'язок для Головного сервісного центру МВС внести дані про пункт технічного контролю до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та не містить застережень щодо можливості невиконання такого обов'язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності невнесення даних про пункт технічного контролю позивача на підставі документів, направлених Міністерством інфраструктури України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, не виконавши обов'язок щодо внесення даних про пункт технічного контролю позивача до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів, не дотримався вимог Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України внести дані про вимірювальну лабораторію по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" із зазначенням категорії і призначення транспортних засобів до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та письмово поінформувати ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху", є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України 1600,00 грн в рахунок повернення судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" (код ЄДРПОУ 36325046, пров. Промисловий, 4, смт. Степанівка, Сумський район, Сумська область, 42304) до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 40109173, вул. Лук'янівська, 62, м. Київ, 04071), третя особа - Міністерство інфраструктури України (код ЄДРПОУ 37472062, пр. Перемоги, 14, м. Київ), про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України внести дані про вимірювальну лабораторію по перевірці технічного стану колісних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів структурного підрозділу № 8 ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" (Сумська обл., м. Суми, Гайовий проїзд, б/н), із зазначенням категорії і призначення транспортних засобів до реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів та письмово проінформувати ТОВ "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху".

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумський обласний діагностичний центр безпеки дорожнього руху" за рахунок бюджетних асигнувань Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України суму судового збору в розмірі 1600 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах

Повне рішення складене 23 березня 2018 року.