
Справа № 815/394/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов’язання винити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
30 січня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ГУ ПФУ від 28.11.2017 № 1851/П-11;
- зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків № НОМЕР_1) пенсії, та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських) на період з 14 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання до ГУ ПФУ Довідки № 14/1-1240 від 15.09.2017 року, починаючи з 14.11.2016 року, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 “У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, та із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 85 відсотків.
Ухвалою суду від 05.02.2018 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали (в тому числі, якщо її копію отримано нарочно, засобами електронної пошти та факсимільного зв’язку) для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду уточненого адміністративного позову (з копією для відповідача) та доказів, визначених в ухвалі суду.
На виконання ухвали суду від 05.02.2018 року від позивача через канцелярію суду за вх. №3978/18 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви разом із копією грошового атестату №7 від 28.03.2005 року та уточненим позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати противоправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ГУ ПФУ від 28.11.2017 № 1851/П-11.
- зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків № НОМЕР_1) пенсії, та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських) на період з 14 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням індексації і виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання до ГУ ПФУ Довідки № 14/1-1240 від 15.09.2017 року, починаючи з 14.11.2016 року, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 “У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, та із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 85 відсотків.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до наказу ГУ МВС України в Одеській області від 15.03.2005 року №103 о/с він був звільнений з органів внутрішніх справ у відставку та з 15.03.2005 року ГУ ПФУ в Одеській області йому виплачується пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 85%. Також, позивач зазначає, що перебуває на пенсійному обліку ГУ ПФУ в Одеській області в та отримує пенсію, розмір якої обчислений без урахування грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які фактично отримані позивачем під час служби. Розмір пенсії, як зазначає позивач, призначено виходячи з грошового забезпечення, вказаного у грошовому атестаті №7 від 28.03.2005 року, згідно п.11 якого вихідна допомога при звільнені - 12230,40 грн.
Позивач вказує, що у вересні 2017 року (вх.647/зі від 11.09.2017 року) він звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області і 19.09.2017 року супровідним листом №14/3-П-1289/1/зі отримав довідку № 14/1-1240 від 15.09.2017 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні і дізнався, що отримує пенсію, розмір якої обчислений без урахування грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які фактично отримані ОСОБА_1 під час служби.
У позовній заяві позивач зазначає, що 14.11.2017 року (вх.№ 1851/П-11) ним до ГУ ПФУ в Одеській області було подано оригінал довідки про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні від 15.09.2017 року № 14/1-1240, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області та заяву про перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу (довідка № 14/1-1240) з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які не були враховані при призначенні пенсії, у розмірах, визначених в довідці, з виплатою різниці між перерахованою та виплачуваною пенсією за минулий час за 12 місяців з дня подання вказаної довідки.
Проте, як вказує позивач, листом від 28.11.2017 року № 1851/П-11 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило його про відмову у врахуванні до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні та проведенні відповідного перерахунку пенсії, незважаючи на те, що з вказаних сум був сплачений внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Свою відмову орган ПФУ обґрунтував тим, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів. Також, відповідач у листі зазначив, що на даний час органи Пенсійного фонду не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок, у зв’язку з чим надану позивачем довідку від 15.09.2017 року № 14/1-1240 повернуто без розгляду.
Позивач вказує, що він як пенсіонер МВС, згідно положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має право самостійно подати до ПФУ додаткові документи, отримані ним офіційно.
Позивач - ОСОБА_1, посилаючись на положення ст.ст.1-2,2,10,12,43,49,51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст.19, 23-1 Закону України «Про міліцію», ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.102 Закону України «Про національну поліцію», п. 1, п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, п.п. 1, 2, пп.3 п.5 Постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13 лютого 2008 р. № 45, п. 7 постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 та правові висновки Верховного суду України, викладені у рішеннях від 22.04.2014 року по справі №21-484а13, від 10.03.2015 року по справі №21-70а15, від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15, враховуючи отриману ним від Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області довідку за вих. № 14/1-1240 від 15 вересня 2017 року, вважає, що відмова ГУ ПФУ у врахуванні до складу грошового забезпечення, з якого йому обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, та у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу, який впливає на розмір пенсії, є протиправною та не відповідає вимогам чинного законодавства України.
В своєму позові позивач зазначив, що просить суд розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження за ст..263 КАС України.
Ухвалою суду від 19 лютого 20108 року судом:
- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1;
- відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68004) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65107) про визнання протиправними дій та зобов’язання винити певні дії;
- встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.263 КАС України судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05 березня 2018 року за вх. №6111/18 до суду нарочно від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі. Так, зважаючи на п.п.1,2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13.02.2008 року № 45, відповідач вказує, що перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_2 управлінням ПФУ в Одеській області буде проведено після надходження від уповноваженого органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 21.02.2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” внесено зміни до пункту 5 Порядку, яким визначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України. Також, посилаючись на ч.3 ст.43, ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.3 постанови Кабінету ОСОБА_3 України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідач зазначив, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Згідно п.1 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.5 ст.263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
При цьому, суд зазначає, що 15 березня 2018 року через канцелярію суду за вх. №7326/18 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, однак, зважаючи на ч.2 ст.263 КАС України суд не враховує при прийнятті рішення у даній справі вищевказану відповідь на відзив.
Відповідно до положень ч.3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.
З урахуванням надання ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відзиву на позовну заяву, враховуючи, що провадження у справі відкрито 19.02.2018 року та зважаючи на положення ч.1 ст.120 КАС України, дана справа розглянута судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у межах строку, визначеного ч.3 ст.263 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
15 березня 2005 року ОСОБА_1 згідно наказу ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області від 15.03.2005 року № 103 о/с звільнений з органів внутрішніх справ у відставку за п.65 «а» (за віком) (а.с.30).
Згідно вказаного наказу вислуга років на день звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ складала 24 роки 04 місяці 19 днів у календарному обчисленні та 30 років 4 місця 10 днів у пільговому обчисленні.
З 15 березня 2005 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб військовослужбовців, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років у розмірі 85% грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем направлено до Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області запит на отримання публічної інформації від 07.09.2017 року щодо надання довідки про розмір грошової допомоги (а.с.31-32).
У відповідь на вказаний запит позивача листом від 19.09.2017 року №14/3-1289/1/зі (а.с.33) Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області на його адресу надіслано довідку про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової допомоги при звільненні №1240 від 15.09.2017 року (а.с.33).
Згідно вищевказаної довідки у вересні 2003 році ОСОБА_1 нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 784,00 грн.; у серпні 2004 року нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 661,50 грн. та у листопаді 2005 року виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 12230,40 грн. (а.с.34).
14 листопада 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу (довідки від Ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області за вих. № 1240 від 15 вересня 2017 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення (1445,50 станом на 2004 рік), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні (12230 грн. 40 коп. станом на 2005 рік) з урахуванням індексації, та врахувати до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірах, визначених в довідці з урахуванням індексації, з виплатою різниці між перерахованою та виплачуваною пенсією за минулий час за 12 місяців з дня подання вказаної довідки (а.с.38-40).
До вказаної заяви позивачем було додано довідку Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області №1240 від 15.09.2017 року.
На заяву позивача про перерахунок пенсії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 28 листопада 2017 року №1851/П-11 (а.с.41), який надіслано на адресу ОСОБА_4, повідомило наступне:
«..Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.
З метою забезпечення законного і правильного призначення та перерахунку пенсій військовим, пенсіонерам, недопущення незаконних витрат державних коштів, а також забезпечення чіткого розмежування функцій з призначення та перерахунку пенсій від функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, міністерства та інші органи центральної виконавчої влади через уповноважені структурні підрозділи забезпечують перевірку правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок щодо уточнення вислуги років на пенсію (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів, які передбачають доплату за минулий час (у разі звернення пенсіонерів), та офіційно їх подають (з необхідними поясненнями) до органів Пенсійного фонду України для здійснення відповідних перерахунків пенсій.
На даний час органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок.
Враховуючи викладене, повертаємо без розгляду надану Вами довідку від 15.09.2017 № 14/1-1240 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, оскільки з цього питання необхідно звертатися до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області.
Також роз'яснюємо, що відповідно до Закону України від 15.06.2004 № 1769 “Про внесення змін до статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” в період з 01.01.2005 по 31.12.2005 при обчисленні пенсій відповідно до статті 43 в розрахунок включались щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством на день призначення цих пенсій.».
Таким чином, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області у своєму листі зазначило, що не має можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок та враховуючи це, повернуло позивачу без розгляду надану ним довідку від 15.09.2017 № 14/1-1240 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
В свою чергу, позивач, вважаючи дії відповідача саме щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.11.2017 року № 1851/П-11 протиправними, звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з п.11 ч.1 ст.11 цього Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу".
Частиною 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
В свою чергу, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Стаття 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_3 України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13 лютого 2008 року №45.
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 02.11.2006 N 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до зазначеного вище Закону, затверджений постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Згідно пункту 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом ОСОБА_3 України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ.
Такий висновок відповідає також правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) та у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року (справа №753/12809/14, адміністративне провадження №К/9901/1578/18).
Таким чином, доводи відповідача про те, що надання довідок для перерахунку пенсій особисто пенсіонером до органів Пенсійного фонду законодавством не передбачено, оскільки відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, обов'язок по підготовці та поданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії покладений на уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших державних органів, не відповідають висновкам Верховного Суду України, викладеним у вказаних вище постановах.
Відповідно до п.17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Частиною 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Системний аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що за результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок раніше пенсії у зв’язку із поданням додаткового документа.
Однак, відповідач, розглянувши подані позивачем документи жодного рішення щодо перерахунку пенсії або відмови в перерахунку пенсії не приймав. Відповідач, на вказану заяву позивача лише листом від 28.11.2017 року № 1851/П-11 повідомив останнього про відсутність можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок та враховуючи це, повернув позивачу без розгляду надану ним довідку від 15.09.2017 № 14/1-1240 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
В свою чергу, позивач вважає, що відповідач відмовив у проведенні йому перерахунку пенсії, що викладено в листі Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.11.2017 року № 1851/П-11.
Проте, як вбачається з листа ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.11.2017 року № 1851/П-11, відповідач не зазначав про те, що наявні підстави для відмови у перерахунку пенсії або про те, що не має підстав для перерахунку пенсії позивачу.
Станом на дату прийняття рішення по даній справі з боку ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області інших документів, складених за результатом розгляду заяви ОСОБА_4 про перерахунок раніше призначеної пенсії, не надходило.
Таким чином, суд вважає, що позивач на власний розсуд визначив, що листом ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.11.2017 року № 1851/П-11 йому саме відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Отже, суд доходить висновку, що заява позивача про перерахунок пенсії не була розглянута відповідачем по суті із прийняттям відповідного рішення.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) та у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року (справа №753/12809/14, адміністративне провадження №К/9901/1578/18).
Таким чином, вимога позивача про визнання противоправними дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, яка викладена в листі ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.11.2017 № 1851/П-11 є передчасною, оскільки, як вже встановлено судом, заява позивача про перерахунок пенсії від 14.11.2017 року (вх. №1851/П-11) відповідачем по суті не розглядалась, і відповідно вказана позовна вимога задоволенню не підлягає.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб’єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету ОСОБА_3 Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду – тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб’єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що лист-відповідь ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 28.11.2017 № 1851/П-11 в даному випадку не є рішенням суб’єкта владних повноважень в розумінні КАС України та згідно з вимогами пенсійного законодавства щодо відмови у перерахунку пенсії, то похідна вимога позивача про зобов’язання судом відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч.2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
За таких обставин, оскільки відповідачем як суб'єктом владних повноважень не здійснювався по суті розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії із прийняттям відповідного рішення, враховуючи висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного суду від 06.03.2018 року (справа №753/12809/14, адміністративне провадження №К/9901/1578/18), з метою забезпечення прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог позивача та зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 14.11.2017 року (вх. №1851/П-11) та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом № 2262-ХІІ та постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд зазначає, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з викладеного, оскільки відповідач за заявою позивача про перерахунок пенсії відповідного рішення не приймав, а отже діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачений чинним законодавством, суд дійшов висновку, що позовна заява позивача визнання протиправними дій та зобов’язання винити певні дії підлягає частковому задоволенню шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 14.11.2017 року (вх. №1851/П-11) та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Керуючись ст.ст. 2, 9, 139, 241-246,263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 68004) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65107) про визнання протиправними дій та зобов’язання винити певні дії – задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 14.11.2017 року (вх. №1851/П-11) та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М. Соколенко
.