
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 лютого 2018 року Справа № 808/1812/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прудивуса О.В.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
16.06.2017 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі – позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач), у якому позивач просить стягнути з відповідача кошти у сумі 9 800,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій на розрахунковий рахунок 31110106700003, одержувач: УДКСУ у Олександрівському районі м. Запоріжжя, код платежу: 21081100, код ЄДРПОУ 38025440.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги таким.
Позивачем відносно відповідача було проведено перевірку дотримання останнім вимог Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» в закладі ресторанного господарства «Shantaram», про що складений акт перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів від 02.12.2016 № 000126.
Вказаною перевіркою було встановлено порушення відповідачем вимог п.9 ч.2 ст.13 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», а саме: заборона куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства. У зв’язку із означеним порушенням позивач виніс постанову № 000001 від 13.01.2017, якою на відповідача накладено штрафні санкції у розмірі 9 800,00 грн.
У зв’язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку наявної заборгованості позивач просить стягнути з відповідача суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9 800,00 грн.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 19.06.2017 відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.11.2017 провадження у справі зупинено до 16.01.2018, судове засідання призначено на 17.01.2018.
15.12.2017 набули чинності зміни до КАС України, запроваджені Законом України від 03.10.2017 №2147-VII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким КАС України викладено в новій редакції.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.01.2018 поновлено провадження у справі.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.01.2018 призначено підготовче засідання на 15.02.2018.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.02.2018 закрито підготовче провадження і за письмовою згодою представників позивача та відповідача справу призначено справу до судового розгляду по суті у той же день, а саме на 15.02.2018.
15.02.2018 судом було отримано клопотання представників позивача та відповідача про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали і з’ясувавши обставини адміністративної справи та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Позивача зареєстровано як юридичну особу – орган державної влади 01.03.2016, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 26). Відповідача зареєстровано як фізичну особу-підприємця 27.05.2015, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Основним видом діяльності відповідача за КВЕД є діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (56.10).
На підставі скарги громадянина ОСОБА_2 від 03.11.2016 (а.с. 39), згоди Держпродспоживслужби на проведення позапланових заходів зі здійснення державного контролю від 23.11.2016 № 603-154-5/22070 (а.с. 40), наказу про проведення позапланової перевірки з питань дотримання антитютюнового законодавства від 01.12.2016 № 143/і-06 (а.с. 29), направлення на проведення перевірки від 06.12.2016 № 00026/і-06 (а.с. 30) посадовими особами позивача проведено позапланову перевірку дотримання вимог Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» (далі – Закон України від 22.09.2005 № 2899-IV) в закладі ресторанного господарства «Shantaram», м. Запоріжжя, пр. Сталеварів, 17. За результатами зазначеної перевірки складено акт перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів від 02.12.2016 № 000126 (а.с. 31).
Перевіркою встановлено, що в приміщенні закладу ресторанного господарства Shantaram», що належить відповідачу, здійснюється куріння кальяну, що є порушенням вимог п. 9 ч. 2 ст. 13 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV.
На підставі результатів перевірки та з метою припинення порушень законодавства про захист прав споживачів відповідачу надано припис до акту перевірки, яким зобов'язано останнього усунути недоліки, що зазначено в акті перевірки, а саме: упорядкувати роботу закладу ресторанного господарства відповідно до вимог Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV. Про виконання припису відповідача зобов'язано письмово (з відповідним документальним підтвердженням) повідомити позивача до розгляду матеріалів справи, тобто до 11 год. 00 хв. 13.01.2017.
Від підписання акту перевірки та від його одержання відповідач відмовився, у зв’язку з чим акт був надісланий на його адресу засобами поштового зв’язку (а.с. 34-35).
13.01.2017 за результатами розгляду матеріалів справи начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області винесено постанову № 000001 про накладення стягнень, якою до відповідача за куріння кальянів у приміщеннях закладу ресторанного господарства застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 9 800,00 грн. та зобов'язано останнього сплатити штраф в установленому порядку у 15-денний строк після отримання цієї постанови, а у 3-денний строк після сплати штрафу – письмово повідомити позивача.
Постанова від 13.01.2017 № 000001 була надіслана відповідачу за адресою, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Поштове відправлення було повернуто за закінченням терміну зберігання.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для стягнення з відповідача заборгованості, суд виходить із такого.
Закон України від 22.09.2005 № 2899-IV визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
Відповідно до ст.19 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV державний контроль за дотриманням положень цього Закону здійснюють відповідні центральні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.
Так, згідно із п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення
При цьому, відповідно до пп.2 п.12 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 25.02.2016 №1 (далі – Положення), Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області відповідно до покладених на нього завдань застосовує фінансові санкції до суб’єктів господарювання за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Статтею 13 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV визначений вичерпний перелік обмежень щодо реалізації (продажу) та вживання тютюнових виробів.
Так, згідно з п.9 ч.2 ст. 13 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства.
За приписами абзацу 11 ч.2 ст. 20 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV за порушення норм цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання у разі розміщення попільничок або куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства у розмірі від однієї тисячі гривень до десяти тисяч гривень.
При цьому, ч.ч.3-5 2 ст. 20 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV передбачено, що рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, може бути оскаржено до суду. Фінансові санкції, накладені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, стягуються у встановленому законом порядку. Фінансові санкції, передбачені частиною другою цієї статті, накладаються керівником, заступниками керівника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, а також іншими уповноваженими керівником посадовими особами цього органу після розгляду матеріалів, які засвідчують факт порушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у ст. 20 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV, уповноваженою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, складається акт, який разом з письмовим поясненням керівника відповідного суб'єкта господарювання та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати фінансові санкції.
Відповідно до ч. 7 ст. 20 Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV рішення про накладення фінансових санкцій приймається протягом 10 днів після отримання документів, зазначених у частині шостій цієї статті. Рішення про накладення фінансових санкцій оформляється постановою, що надсилається суб'єкту господарювання, на якого накладено фінансові санкції, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідно до ч.3 ст.12 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі несплати суб’єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев’ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що постановою від 13.01.2017 № 000001, винесеною начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області на підставі п. 12 Положення про Головне управління Держспоживслужби в Запорізькій області (а.с. 11-25), до відповідача за куріння у приміщенні закладу ресторанного господарства «Shantaram» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 9 800,00 грн.
30.11.2017 відповідач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про скасування постанови від 13.01.2017 № 000001, однак, ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.12.2017 по справі №808/3642/17 (головуючий – суддя Татаринов Д.В.) залишено без розгляду позовну заяву відповідача про скасування постанови від 13.01.2017 № 000001 у зв’язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Відтак, постанова від 13.01.2017 № 000001, на підставі якої позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій у розмірі 9 800,00 грн., є чинною.
На момент розгляду справи штрафні санкції у розмірі 9 800,00 грн. відповідачем у встановленому порядку не були сплачені.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач не надав суду жодних доказів на спростування обставин, якими позивач обґрунтував позовні вимоги. Натомість, позивач довів обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
На підставі зазначеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим, а відтак – підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо наданої представником відповідача заяви від 15.02.2018 (вх. № 5166 від 15.02.2018) стосовно визначення способу і порядку виконання судового рішення, а саме, розстрочення виконання судового рішення терміном на 18 місяців рівними частками, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб’єктів владних повноважень можуть бути покладені обов’язки щодо забезпечення виконання рішення.
Враховуючи письмову згоду представника позивача із запропонованим представником відповідача визначенням способу, строків і порядку виконання судового рішення, суд вважає за можливе задовольнити зазначену заяву відповідача та встановити запропонований ним графік сплати суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9 800,00 грн., а саме розподіл суми заборгованості рівними частками на 18 місяців.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Відтак, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми судового збору відсутні.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 2, 6 – 12, 14, 90, 241 – 246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40311343, 69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 105-А) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 69095, АДРЕСА_1) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 69095, АДРЕСА_1) кошти у сумі штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9 800,00 грн. (дев’ять тисяч вісімсот гривень нуль копійок) на розрахунковий рахунок 31110106700003, одержувач: УДКСУ у Олександрівському районі м. Запоріжжя, код платежу: 21081100, код ЄДРПОУ 38025440.
3. Визначити наступний спосіб, строк і порядок виконання рішення суду:
3.1. Розстрочити виконання судового рішення терміном на 18 місяців.
3.2. Встановити наступний графік сплати суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9 800,00 грн.: березень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), квітень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), травень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), червень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), липень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), серпень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), вересень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), жовтень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), листопад 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), грудень 2018 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), січень 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), лютий 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), березень 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), квітень 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), травень 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), червень 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), липень 2019 року – 544,44 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні сорок чотири копійки), серпень 2019 року – 544,52 грн. (п’ятсот сорок чотири гривні п’ятдесят дві копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Прудивус