Рішення № 72911173, 22.03.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
813/783/18
Номер документу
72911173
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №813/783/18

22 березня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 27.09.2017 року №271/05-26 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком; зобов’язання Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 дострокову пенсію за віком починаючи з 15 вересня 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що органом пенсійного фонду не враховано для призначення пенсії за віком, час участі у проведенні антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, який складає 1 рік 3 місяці 17 днів та зараховується на пільгових умовах за аналогією закону як 3 роки 9 місяців 17 днів. Тобто, загальний час військової служби з врахуванням зарахування служби на пільгових умовах становить 4 роки 5 місяців 1 день. На переконання позивача, на момент звернення за достроковою пенсією за віком його загальний страховий стаж роботи становить 25 років 6 місяців 11 днів, що дає право на призначення дострокової пенсії.

Ухвалою суду від 28.02.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

12.03.2018 року позивачем подано заяву за вх.№6264 про зміну предмету позову. Відповідно до вказаної заяви позивач уточнив позовні вимоги та просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 27.09.2017 року №271/05-26 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_2 дострокову пенсію за віком починаючи з 15 вересня 2017 року.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву від 14.03.2018 року. В обґрунтування відзиву зазначає, що відповідно до п.3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на достроковий вихід на пенсію за віком мають особи з числа резервістів і військовозобов’язаних, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО в період її проведення, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Пенсія призначається не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків. Проте, згідно відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача в системі персоніфікованого обліку становить лише 20 років 00 місяців 00 днів, а тому підстав для призначення пенсії немає.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

15 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.

27.09.2017 року Бродівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком №271/05-26. В обґрунтування вказаного рішення вказано, що у позивача відсутній страховий стаж 25 років і більше, необхідний для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (чинного на момент прийняття оскаржуваного рішення).

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом № 1058-VІ.

Відповідно до п.3. Розділу XV Закону № 1058-VІ (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) тимчасово, до прийняття відповідного закону: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Вказана норма кореспондується кореспондується із п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.1 Закону № 1058-VІ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно ч.2 та ч.3 ст.24 Закону № 1058-VІ у редакції на час виникнення спірних правовідносин, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Згідно ч.4 вказаної норми періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки – після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до абз.2 ст. 8 Закону України, від 20.12.1991, № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі Закон № 2011-ХІІ) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом «а» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислугу років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;

таємно;

час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до ОСОБА_2 з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.

З огляду на те, що правовідносини щодо порядку обчислення стажу роботи для призначення особі дострокової пенсії за віком за час проходження ним військової служби протягом якого він брала участь в антитерористичній операції, не врегулювано, то в даному випадку слід застосовувати, як аналогію закону, абзац 6 підпункту «а» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислугу років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», який регулює подібні правовідносини щодо порядку обчислення вислуги років для військовослужбовців при призначені пенсій за вислугу років.

Згідно матеріалів справи, позивач проходив військову службу на контрактній основі у Військові частині В4680 з 04 червня 2015 року по 26 квітня 2017 року, а з 05 вересня 2017 року по даний час проходить Військову службу у військовій частині А 2562. Крім того, за період з 21.06.2015 року по 15.03.2016 року, з 14.05.2016 року по 21.06.2016 року, з 15.10.2016 року по 30.10.2016 року, з 26.11.2016 року по 14.04.2017 року брав участь у проведенні антитерористичній операції на території Донецької області та Луганської області, що підтверджуються відповідними записами у військовому квитку серія НК №4420537 від 13.11.1980 року. За участь в антитерористичній операції позивачу надано статус учасника бойових дій, що підтверджуються відповідним посвідченням серія УБД №084105 від 13.07.2016 року.

Тобто, загальний час військові служби з врахуванням зарахування служби на пільгових умовах становить 4 роки 5 місяців 1 день. А на момент звернення за достроковою пенсію за віком становив 25 років 6 місяців 11 днів.

Таким чином, доводи відповідача про неможливість зарахування страхового стажу ОСОБА_1 у зв’язку з відсутністю даних у системі персоніфікованого обліку суд вважає помилковими і безпідставними.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Відповідач не спростував позовні вимоги.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позов слід задоволити. Визнати протиправним та скасувати рішення Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 27.09.2017 року №271/05-26 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_2 дострокову пенсію за віком починаючи з 15 вересня 2017 року.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати позивач не поніс, тому відсутні підстави для їх відшкодування.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 27.09.2017 року №271/05-26 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 дострокову пенсію за віком починаючи з 15 вересня 2017 року.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Крутько О.В.