
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2018 року м. Житомир справа № 287/139/17-а
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконними дії, зобов'язання призначити пільгову пенсію. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає таку відмову протиправною.
Ухвалою від 19.01.2018 було відкрито провадження у даній справі.
Позивач направив на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача до суду не прибув, направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
У ході судового розгляду справи було з’ясовано, що мидловець ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 після досягнення 55 річного віку звернувся до Ємільчинського об’єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирської області з заявою по питанню призначення мені пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Управління пенсійного фонду на вказану заяву надало відповідь № 3887/02 від 08.12.2017 року якою відмовило в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідь вмотивована тим, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, видане Олевською райдержадміністрацією, не відповідає вимогам діючого законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону. Крім того, вказано, що позивачу для призначення пенсії необхідно надати посвідчення видане на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно пункту 4 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років та додатково 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ст. 65 вищезгаданого закону, яка визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача, як на підставу відмови в призначенні пільгової пенсії, на Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, який передбачає що видача посвідчень провадиться обласними адміністраціями за поданнями районних державних адміністрацій та обставину, що посвідчення видане в 1992 році Олевською райдержадміністрацією, а не обласною адміністрацією є безпідставним.
Посвідчення позивачу видане в порядку та зразка, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 18 червня 1991 року № 44.
Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року був затверджений новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким було передбачено затвердження нових зразків посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який не передбачає заміну посвідчень старого зразка на нові зразки, а передбачає видачу посвідчень особам, які звернулись за їх видачею, видачу дублікатів втрачених посвідчень та в інших випадках.
Слід вказати, що факт постійного проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, а саме в м. Олевськ підтверджується довідкою № 9757/1 від 30.11.2017 року про те, що ОСОБА_1 проживає в м.Олевськ з 26.04.1986 року і по даний час.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є протиправними.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною відмову Ємільчинскього об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Ємільчинськогго об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 41246527 вул. Свято-Миколаївська,31 м. Олевськ, 11001) щодо призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 вул. Ю.Тютюнника,23, м. Олевськ Житомирська область, 11000) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя М.С. Токарева