
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/2669/17
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 патрульної поліції Національної поліції України, третя особа - Житомирська обласна профспілкова організація атестованих працівників Управління Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови, зобов'язання нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні, стягнення середнього заробітку за час затримки повного розрахунку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_2 патрульної поліції Національної поліції України в нарахуванні та виплаті позивачу при звільненні зі служби одноразової грошової допомоги в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби та зобов'язати ОСОБА_2 патрульної поліції Національної поліції України нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби та стягнути з ОСОБА_2 патрульної поліції Національної поліції України одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби і стягнути середній заробіток (грошове утримання) за час затримки повного розрахунку при звільненні зі служби за період з 07 липня 2017 року по 27 липня 2017 року.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідно до наказу №246 о/с від 05.07.2017 року позивача звільнено зі служби в поліції відповідно до п.7 ч. ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", відповідно до наказу станом на день звільнення зі служби стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років в календарному обчисленні складає 10 років 04 місяці 10 днів. Однак, листом від 19.09.2017 року ОСОБА_2 патрульної поліції Національної поліції України відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги та зазначив, що відповідно до розрахунку вислуга на день звільнення 07.07.2017 року становить 09 років 04 місяці 13 днів, тому підстави для виплати допомоги відсутні. Таку відмову позивач вважає протиправною.
Позивач та представник позивача в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені вчасно і належним чином. Через канцелярію суду позивач надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з таких підстав.
Судом встановлено, що наказом ОСОБА_2 патрульної поліції №246 о/с від 05.07.2017 року старшого сержанта поліції ОСОБА_1 поліцейського роти №3 батальйону звільнено зі служби в поліції відповідно до п.7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", зазначено, що станом на день звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років в календарному обчисленні складає 10 років 04 місяці 10 днів.
ОСОБА_2 патрульної поліції №М-9008/41/5/03-2017 від 19.09.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні оскільки вислуга на день звільнення 07.07.2017 року складає 09 років 04 місяців 13 днів, тобто підстави для виплати одноразової грошової допомоги відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно абзацу 4 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі- Постанова КМУ №393) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Положеннями абз.8 п.10 Постанова КМУ№393 визначено, що строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Пунктом 1 Постанови КМУ №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту;
служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
служба як військових будівельників у військово-будівельних загонах (частинах);
час перебування на практичній льотній підготовці призваних на військову службу осіб, які навчалися на офіцерів запасу льотного складу у навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України;
час роботи в Радах народних депутатів та їх органах, центральних і місцевих органах державної виконавчої влади із залишенням на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на службі в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу, військовій службі в Збройних Силах, органах і військових формуваннях Служби безпеки, Службі зовнішньої розвідки;
дійсна військова служба у ОСОБА_3 та ОСОБА_4, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ;
військова служба у Збройних Силах, органах безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці проходили службу, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними угодами;
служба в органах внутрішніх справ держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, за яку вислуга років обчислюється у порядку, встановленому відповідними міжнародними угодами;
час роботи в державних органах у разі переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу, на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки за направленням Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Республіки Крим, Представника Президента України в області, містах Києві та Севастополі згідно з переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ і Центральним управлінням Служби безпеки;
час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції;
час роботи в органах державної влади у разі направлення (переведення) для подальшого проходження військової або державної служби до розвідувальних органів на посади, які передбачають використання знань і досвіду, набутих під час роботи в органах державної влади;
служба в Національній поліції;
служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;
служба в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації на посадах рядового і начальницького складу.
Положеннями абз. 7 п. 10 Постанови КМУ №393 встановлено, що зазначеним в абзаці першому цього пункту військовослужбовцям, поліцейським і особам рядового і начальницького складу: які звільняються із служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач з 14.11.2006 р. по 12.11.2007 р. проходив службу в Збройних силах України.
З 26.02.2008 р. ОСОБА_1 проходив з службу в ОВС України.
Відповідно до п. 41.5 Положення про порядок обчислення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 05.03.2001 р. №75 (чинного на момент звільнення позивача з військової служби) військовослужбовцям строкової служби та курсантам військових навчальних закладів з числа цивільної молоді, звільненим з військової служби (навчання), грошова допомога виплачується в розмірі 8 посадових окладів.
З наведеного вбачається, що позивач станом на 12.11.2007 р. набув право на отримання грошової допомоги при звільненні.
З листа ОСОБА_2 патрульної поліції №М-9008/41/5/03-2017 від 19.09.2017 року, відзиву на позов, додаткових пояснень до відзиву на позов вбачається, що відповідно до розрахунку вислуга ОСОБА_1 на день звільнення зі служби в поліції 07.07.2017 р. для виплати одноразової грошової допомоги складає 09 років 04 місяців 13 днів.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що підстави виплати одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні зі служби в поліції у розмірі в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби відсутні, оскільки стаж служби в поліції позивача необхідного для виплати одноразової грошової допомоги складає менше 10 років.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач діяв з чітким дотриманням вимог законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.
Керуючись статтями 77, 205, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10009, і.н. НОМЕР_1) до ОСОБА_2 патрульної поліції Національної поліції України (вул. Народного ополчення,9, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 40108646), третя особа - Житомирська обласна профспілкова організація атестованих працівників Управління Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови, зобов'язання нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні, стягнення середнього заробітку за час затримки повного розрахунку - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа