
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/898/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року відповідно до довідки військової частини А 1065 від 05.02.2018 №6 та зобов'язати відповідача прийняти документи, скласти та подати довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та виплати призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року відповідно до довідки військової частини А 1065 від 05.02.2018 №6.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказувала, що пенсію, яку вона отримує, призначена та виплачується з грошового забезпечення, в якому не враховані фактично отримані суми щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року.
Ухвалою від 22.02.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Вказана ухвала направлялась відповідачу та отримана 27.02.2018, про що свідчить корінець поштового повідомлення. Відзив на адміністративний позов відповідач не надав.
Враховуючи, що відповідачем не надано відзив на позовну заяву, справа розглядається за наявними матеріалами у письмовому провадженні.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду надійшли пояснення на позовну заяву №3355/08 від 07.03.2018, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Крім того зазначено, що вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової грошової винагороди, яка виплачувалась їй у період з 01 жовтня 2013 року до 30 вересня 2015 року вже була предметом судового розгляду Богунського районного суду м.Житомира у справі №295/3054/16-а.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч.5 ст.250 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що згідно витягу із наказу командира військової частини А1065 (по стройовій частині) №193 від 30.09.2015, відповідно до ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" полковника м/с ОСОБА_2, фармацевта відділення медичного постачання 409 військового госпіталю (на 200 ліжок) звільнено з військової служби у запас за п. "б" ч. 6 (за станом здоров'я) (а.с. 14).
З 01 жовтня 2015 року позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 56 % грошового забезпечення.
05 лютого 2018 року військова частина А1065 видала позивачу довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, де серед іншого, включено щомісячну додаткову грошову винагороду (а.с. 19).
Позивач 29 лютого 2018 року звернулась до Житомирського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просила прийняти документи, скласти та подати довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та виплати призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, з урахуванням у складі її грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року відповідно до довідки військової частини А1065 від 05.02.2018 №6 (а.с. 18-19).
Житомирський обласний військовий комісаріат листом від 12.02.2018 №972 повідомив позивачу, що відповідачем як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України, документи позивача для призначення пенсії, в тому числі і довідку встановленого зразка про розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням направлено в Пенсійний Фонд України, куди необхідно звернутись для уточнення основного розміру пенсії та в разі потреби представити додаткові документи, оскільки відповідно до Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" п.23, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку установленому ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 20).
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №2262-XII).
У преамбулі Закону №2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою та другою статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. (пункт 3 Постанови №1294).
Пунктом 1 Постанови КМ України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" установлена щомісячна додаткова грошова винагорода. Відповідно до п. 2 вказаної Постанови граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Службою зовнішньої розвідки за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання цієї постанови був виданий Наказ Міноборони від 15.11.2010 № 595 "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України".
Пунктом 8 Інструкції, затвердженої Наказом Міноборони від 15.11.2010 № 595, встановлено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналіз даної норми свідчить про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода включається до складу грошового забезпечення за винятком, коли обчислюються одноразові додаткові види грошового забезпечення.
З огляду на викладене, щомісячна додаткова грошова допомога, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВС України від 20.10.2015р. у справі № 21-2942а15 (щодо щомісячної додаткової грошової винагороди).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач мала право при призначенні пенсії на урахування щомісячної додаткової винагороди, яка їй виплачувалась протягом 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням.
Як встановлено зі змісту довідки №6 від 05.02.2018 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу включена до додаткових видів грошового забезпечення та премії щомісячна додаткова грошова допомога, з якої сплачено страхові внески. Водночас, відповідачем не було включено дану допомогу у довідку про розмір грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія. На вимогу позивача виготовити та надіслати довідку із включенням такої допомоги, відповідач відмовив.
Відповідно до абзаців 2, 4, 5 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 передбачено, що на обласні військові комісаріати покладаються оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Отже, на відповідача покладено обов'язок подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час призначення та перерахунку пенсій, а тому відмова у виготовленні та надсиланні до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, з урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги є протиправною.
За таких обставин, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Житомирського обласного військового комісаріату скласти та подати довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та виплати призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року відповідно до довідки військової частини А 1065 від 05.02.2018 №6.
Що стосується тверджень Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладених у письмових поясненнях, з приводу того, що вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням додаткової грошової винагороди, яка виплачувалась їй у період з 01жовтня 2013 року до 30 вересня 2015 року вже була предметом судового розгляду Богунського районного суду м.Житомира у справі №295/3054/16-а, то суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що постановою Богунського районного суду м.Житомира від 22 березня 2016 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01 жовтня 2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії згідно довідки командира військової частини А1065 за № 2 від 21 січня 2016 року та п. 7 грошового атестату ЗУ №018933.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2016 року постанову Богунського районного суду м. Житомира від 22 березня 2016 року змінено, виключено з резолютивної частини слова "та п. 7 грошового атестату ЗУ №018933", в решті - постанову залишено без змін.
Зі змісту вказаних рішень вбачається, що включення до грошового забезпечення позивача щомісячної додаткової грошової допомоги було однією із вимог позивача, проте не було предметом судового розгляду, оскільки у рішенні відсутні будь-які висновки щодо включення (невключення) даної допомоги до грошового забезпечення або щодо задоволення чи відмови у позові в цій частині. Крім того, відповідачем у справі був орган Пенсійного фонду, тоді як у даній справі відповідачем є Житомирський обласний військовий комісаріат, позовні вимоги також не є ідентичними. Отже, позивач не позбавлений права звернутися із даними позовними вимогами до суду.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем в порушення ч.2 ст.77 КАС України не спростовано наявність правових підстав для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, з якого призначається пенсія, з урахуванням щомісячної додаткової грошової допомоги, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року відповідно до довідки військової частини А 1065 від 05.02.2018 №6.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат (код 07873079, вул.Сергія Параджанова, 4, м.Житомир, 10001) скласти та подати довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для нарахування та виплати призначеної пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10004) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з жовтня 2013 року по вересень 2015 року відповідно до довідки військової частини А 1065 від 05.02.2018 №6.
Стягнути з Житомирського обласного військового комісаріату (код 07873079, вул.Сергія Параджанова, 4, м.Житомир, 10001) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 10004) за рахунок бюджетних асигнувань 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено 22.03.18