Рішення № 72910236, 22.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
806/599/18
Номер документу
72910236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2018 року м. Житомир справа № 806/599/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 21.12.2017 №85/352 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 21.12.2017 №85/352 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" постанови КМУ №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу міністерства внутрішніх справ України №138 від 17.02.2017 "Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Ухвалою суду від 07 лютого 2018 року відкрите спрощене провадження у справі.

19 лютого 2018 року до суду надійшов відзив відповідача.

Відповідно до ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області було виготовлено довідку від 22.05.2017 №85/352, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, яку в подальшому було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

У довідці від 22.05.2017 Ліквідаційної комісією УМВС України в Житомирській області зазначені наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) - 2030,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540.00 грн. Однак, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка складає 50% включена не була.

Бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області по видачі цієї довідки ОСОБА_1 було оскаржено в судовому порядку.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28.09.2017 у справі №279/3239/17 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною.

Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку відносно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією за формою, встановленою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3600,00 грн., оклад за військове (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) 2030,00 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) 3915,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00 грн.

З врахуванням ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28.09.2017 набрала законної сили 11.12.2017.

На виконання зазначеної постанови суду ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області виготовлена нова довідка про грошове забезпечення на ім'я ОСОБА_1 від 21.12.2017 №85/352, яка надіслана до ГУПФУ в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Листом від 25.01.2018 № Л-232 ОСОБА_1 повідомлено, що до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшла довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 21.12.2017 №85/352 видана на виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28.09.2017 по справі №279/3239/17. У листі також вказано, що оскільки вказаною постановою жодних зобов’язань на головне управління не покладено, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки немає.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступних обставин та приписів законодавства.

Відповідно до п. 2.2. Положення про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно ч.1 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 49 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Крім того, відповідно до вимог ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Як вбачається з матеріалів справи Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28.09.2017 у справі №279/3239/17, зокрема зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку відносно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною інформацією за формою, встановленою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3600,00 грн., оклад за військове (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) 2030,00 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) 3915,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) 540,00 грн.

Згідно ч.4. ст..78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, не підлягають доказуванню обставини включення УМВС України в Житомирській області складових до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, оскільки, ці обставини встановлені постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28.09.2017 у справі №279/3239/17, яка набрала законної сили.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірності не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 21.12.2017 № 85/352 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Отже, бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 21.12.2017 №85/352 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправною.

Також належним способом захисту є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 11500; РНОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 21.12.2017 №85/352 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 21.12.2017 №85/352 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя М.С. Токарева