Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2018 р. Справа№805/3575/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрелектромережбуд” до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення від 12.07.2017 №0000731206,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення від 12.07.2017 №0000731206 у розмірі 267923,00 грн. В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем порушено процедуру проведення камеральної перевірки, оскільки своєчасність реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених платником в період 2016 року не може бути предметом саме камеральної перевірки, таке право виникає у контролюючого органу лише по податковим накладним складеним з 01.01.2017. При цьому, несвоєчасність реєстрації податкових накладних спричинена об’єктивними причинами, оскільки товариство не мало можливості здійснювати нормальну господарську діяльність у зв’язку із перебуванням на території антитерористичної операції. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.07.2017 №0000731206.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 04 грудня 2017 року зупинено провадження у справі за клопотання позивача у зв’язку із необхідністю надання додаткових доказів (первинних документів) до 17 січня 2018 року.
04 січня 2018 року до суду надійшов відзив в якому зазначено, що відповідно до п.120-1.1 ст. 120 КАС України при порушені платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовуються штрафи у відповідному розмірі. Під час проведення перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, у зв’язку з чим застосовано штраф та винесено податкове повідомлення-рішення.
Ухвалою суду від 17 січня 2018 року відкладено розгляд справи за клопотанням позивача у зв’язку із необхідністю надання додаткових доказів.
05 лютого 2018 року позивачем надані додаткові пояснення в яких зазначено, що ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», з урахуванням пунктів 5, 6, 7 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1726-VІІІ на період проведення антитерористичної операції введено мораторій на проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання у 2017 році, який розповсюджується на ТОВ «Укрелектромережбуд».
Ухвалами суду від 05 лютого 2018 року, 26 лютого 2018 року, 19 березня 2018 року відкладено розгляд справи за клопотаннями позивача у зв’язку із необхідністю надання додаткових доказів.
Представник відповідача до суду з’явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник позивача до суду не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Суд вважає за можливе розглянути спір за наявними в справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрелектромережбуд» (ідентифікаційний код 31534814, місцезнаходження: 84500, Донецька обл., місто Артемівськ, вулиця Широка, будинок 6) зареєстровано в якості юридичної особи 18.06.2001.
26 червня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Укрелектромережбуд» за липень, вересень, жовтень, листопад 2016 року за результатом якої складено акт №828/05-99-12-01/05-02//31534814.
Перевіркою встановлено порушення п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних, а саме:
№17 від 30.11.2016 (дата реєстрації – 19.12.2016),
№10 від 28.11.2016 (дата реєстрації – 13.01.2017),
№8 від 25.11.2016 (дата реєстрації – 13.01.2017),
№3 від 11.11.2016 (дата реєстрації – 27.12.2016),
№14 від 31.10.2016 (дата реєстрації – 26.12.2016),
№16 від 31.10.2016 (дата реєстрації – 27.12.2016),
№15 від 31.10.2016 (дата реєстрації – 27.12.2016),
№13 від 31.10.2016 (дата реєстрації – 28.12.2016),
№3 від 12.10.2016 (дата реєстрації – 09.12.2017),
№17 від 30.09.2016 (дата реєстрації – 26.12.2016),
№6 від 28.07.2016 (дата реєстрації – 16.01.2017),
№5 від 28.07.2016 (дата реєстрації – 16.01.2017),
№7 від 28.07.2016 (дата реєстрації – 16.01.2017),
№2 від 26.07.2016 (дата реєстрації – 16.01.2017).
12 липня 2017 року на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0000731206, яким застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 1520120,00 грн.
20 вересня 2017 року рішенням про результати розгляду справи скарга залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення – без змін.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент проведення камеральної перевірки) визначає, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов’язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
При цьому обмежень щодо застосування цих положень а ні Податковий кодекс Укрїни, а ні Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII яким внесені зміни, не містять.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом камеральної перевірки ТОВ «Укрелектромережбуд» є дотримання позивачем правил податкового законодавства щодо своєчасності реєстрації податкових накладних, а отже здійснюючи контролюючі функції з цих питань, відповідач діяв на підставі та в межах повноважень, передбачених п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України.
Разом з цим,суд не приймає посилання позивача на мораторій проведення перевірок у 2017 році, що розповсюджується на ТОВ «Укрелектромережбуд» (м.Бахмут) з огляду на наступне.
Статтею 3 Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі Закон № 1669-VII), що визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, передбачено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Пунктами 5, 6, 7 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03.11.2016 № 1726-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на період проведення антитерористичної операції забороняється проведення перевірок органами Державної фіскальної служби України суб’єктів господарювання, що провадять діяльність в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення.
Установити, що заборона на проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання (в тому числі проведення перевірок органами Державної фіскальної служби України) поширюється також на суб’єктів господарювання, які здійснили державну реєстрацію зміни місцезнаходження з території проведення антитерористичної операції на територію, підконтрольну Україні, і які втратили первинну документацію щодо здійснення ними господарської діяльності на території та в період проведення антитерористичної операції.
Заходи державного нагляду (контролю) щодо діяльності суб’єктів господарювання, зазначених у пунктах 5 та 6 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, можуть здійснюватися у разі їх ліквідації (реорганізації) або за письмовою заявою таких суб’єктів господарювання.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» місто Бахмут не входить до населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та до населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення.
Відомостей щодо перереєстрації зміни місцезнаходження з території проведення антитерористичної операції на територію, підконтрольну Україні в матеріалах справи не міститься.
Крім того,слід зазначити, що заборона проведення перевірок розповсюджується тільки на планові та позапланові перевірки, які в розумінні Податкового кодексу України є документальними, та не стосується камеральної, яка є окремим видом перевірки.
Отже, камеральна перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Укрелектромережбуд» проведена відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Відповідно до положень пункту 201.10. ст.201 Податкового кодексу України (далі ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з п.120-1.1.ст.120 ПК України (в редакції чинній на момент реєстрації податкових накладних) порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач всупереч вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України несвоєчасно зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних вищезазначені податкові накладні з порушенням терміну їх реєстрації.
Разом з цим, позивач зазначив, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних зумовлена настання обставин непереборної сили (форс-мажору).
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Таким чином, сертифікат Торгово-промислової палати є документом, що засвідчує настання обставин непереборної сили при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.
Всупереч вимог, позивачем не надано сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати, яким товариству засвідчено настання обставин непереборної сили. Отже, відсутні підстави для звільнення від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань.
Враховуючи викладені обставини, позивачем не доведена обґрунтованість позовних вимог, у зв’язку з чим, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрелектромережбуд” (ідентифікаційний код 31534814, місцезнаходження: 84500, Донецька обл., місто Артемівськ, вулиця Широка, будинок 6) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) про скасування податкових повідомлень - рішень відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано 22 березня 2018 року.
Суддя Кошкош О.О.