
Справа № 604/1003/17
Провадження № 2-а/604/5/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2018 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області у складі
головуючого судді Сташківа Н.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кияшко М.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в сел. Підволочиську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в якому просить: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії протиправною та зобов’язати провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. №268», та довідки № 107 від 17.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; стягнути з відповідача витрати, пов’язані з розглядом справи.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з грудня 2013 року, і отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законом України від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що передбачають право позивача на перерахунок раніше призначеної йому пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. У зв’язку із цим він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії. Однак листом-відповіддю вих. №482/С-11 від 26 жовтня 2017 року, йому відмовлено в такому перерахунку, вказавши, що перерахунок та виплата відбудеться після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що таке рішення відповідача є протиправним, оскільки порушує вимоги Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Крім того, в позові позивач посилається на те, що оскільки перерахунок пенсій не здійснений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії (які порушили порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії, та строки його здійснення), то, відповідно до положення ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», він повинен провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тобто з 01 січня 2016 року.
Ухвалами суду від 08 листопада 2017 року адміністративний позов в частині звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2017 року, залишено без розгляду, разом з тим, відкрито провадження в частині вимог, заявлених з дотриманням строків звернення до суду з адміністративним позовом.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2018 року скасовано ухвалу Підволочиського районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2017 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі №604/1003/17 та скеровано справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 28 лютого 2018 року відкрито провадження в частині звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2017 року.
Сторони, будучи повідомленими про дату і час розгляду справи, в судове засідання не з’явилися, подали заяви з проханням справу слухати у їх відсутності.
Позивач позов підтримав. Крім того, просив встановити відповідно до статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду, допустити рішення до негайного виконання відповідно до п.2 ч.1 ст. 371 КАС України та, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, стягнути з відповідача на його користь судові витрати у розмірі 2240 грн. (дві тисячі двісті сорок) з яких 640 грн. судового збору за подання позовної заяви та 1600 грн. за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду від 08 листопада 2017 року про залишення адміністративного позову в частині без розгляду, оскільки вказане питання не вирішено апеляційним судом відповідно до ст. 139 КАС України, так як адміністративний позов не розглянуто по суті.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав зазначених у письмових запереченнях.
Згідно заперечень на позов №б/н від 27 листопада 2017 року представник відповідача вважає позов безпідставним, посилаючи на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 № 900) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.29 березня 2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов лист Пенсійного фонду України, яким повідомлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення , виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві (відповідно до листа ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017).
Відповідно до п. 1. перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розмір) хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Згідно з п. 2. Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до п. 3. Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Враховуючи вищевикладене, у строки, передбачені Порядком № 45, Головним управлінням Пенсійного фонду України підготовлено та надано ліквідаційній комісії управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Тернопільській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (лист Головного управління за № 1512/03 від 03.04.2017).
На час звернення позивача до Головного управління із заявою з приводу перерахунку пенсії з вищенаведених підстав, ліквідаційною комісією управління МВСУ в Тернопільській області надана довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1
ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017, яким повідомлено, про підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 за № 1167/5. Станом на цю дату, бюджет Пенсійного фонду України на 2017 рік затверджений, з урахуванням субвенцій, які виділяються Пенсійному фонду України у 2017 році Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, без врахування додаткових видатків на проведення зазначеного перерахунку пенсії.
На підставі затвердженого бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік та статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, відповідно до якої, виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсії та направлено до ОСОБА_2 соціальної політики України.
Порядок використання коштів Державного бюджету України встановлений Бюджетним кодексом України, пунктом 1 статті 23 якого встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язаннята платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетногопризначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20 та 29 статті 116 Бюджетного кодексу України, до порушень бюджетного законодавства віднесені, зокрема: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Враховуючи вищенаведене, перерахунок та виплата пенсії Позивачу, з наведених підстав, можуть бути проведені лише після виділення коштів з Державного бюджету України.
Окрім того, зазначає, що ч.7 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Дана норма не визнана такою, що не відповідає нормам Конституції України.
Так, зазначає представник відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав Позивача на соціальне забезпечення, зокрема, щодо перерахунку пенсії.
Поясненнями на заперечення від 01 грудня 2017 року позивач дублює обґрунтування позовних вимог, зазначає про безпідставність посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 06 липня 1999 року №8-рп/99, практику Європейського суду з прав людини («Федоренко проти України», «Кечко проти України» тощо). Крім того, позивач просить задовольнити позов в частині вимоги щодо обмеження виплати пенсії граничним розміром з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року, у відповідності до положень другого речення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, рішення № 7-рп/2016 від 20.12.2016 р. Конституційного Суду України, ст. 152 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017 р.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, в частині позовних вимог, встановив такі факти:
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з грудня 2013 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійне посвідчення №2352019774 від 15 січня 2014 року, серія ААЗ №972795).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким ОСОБА_2 внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Повідомленням МВС України №1461/05/22-2017 від 03 лютого 2017 року МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством, керуючись п.2 Постанови КМ України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМ України від 17 липня 1992року №393.
28 березня 2017 року заступник голови правління Пенсійного фонду України листом №9493/02-23 зобов’язав начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві та МВС України у строки передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Крім того, інформовано, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсії та направлено до ОСОБА_2 соціальної політики України. Крім того, у вказаному листі зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
09 жовтня 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв’язку підвищенням грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області розглянуто заяву Позивача та ОСОБА_2 №482/С-11 від 26 жовтня 2017 року роз’яснено останньому, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проводитись після виділення коштів з Державного бюджету України.
Суд звертає увагу на те, що покликання на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).
В Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням ОСОБА_2 внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Аналіз прецедентної практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державою принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу.
Зокрема, у справах «ОСОБА_3 Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії» та «Федоренко проти України» Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Тобто, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат, в тому числі і пенсійних на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність.
Довідкою до пенсійної справи №1,90Е+90 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України №107 від 17 травня 2017 року, Головне управління ПФУ повідомлено про розмір грошового забезпечення Позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою начальник відділу БНОН УМВС в Тернопільській області / начальник відділу що не входить до складу управління відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМ України від 15 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом №482/С-11 від 26 жовтня 2017 року, про відмову позивачу в перерахунку пенсії, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є протиправним, а тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного разміру, суд зазначає наступне.
У відповідності до положень другого речення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10740 гривень.
Конституційний Суд України у рішенні № 7-рп/2016 від 20.12.2016 р. положення частини 7 ст. 43 Закону № 2262 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 є неконституційними з 20.12.2016 р.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017 р., в ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 внесено зміни, згідно з якими тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Вказані положення неконституційними не визнавались.
За таких обставин позовні вимоги про зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру підлягають задоволенню у повному обсязі з 20.12.2016 р. по 31.12.2016 року.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Згідно ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб’єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Виходячи з викладеного, суд вважає за необхідне встановити відповідно до статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі шляхом подання у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про його виконання, повідомивши суб’єкта владних повноважень про наслідки його неподання відповідно до ч.2 ст. 382 КАС України .
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Також, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Так, за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 слід стягнути витрати по сплаті судового збору в розмірі 2240 (дві тисячі двісті сорок) гривень, з яких 640 (шістсот сорок) гривень судового збору за подання позовної заяви та 1600 (одна тисяча шістсот) гривень за подання до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу від 08 листопада 2017 року про залишення адміністративного позову в частині без розгляду, оскільки вказане питання не вирішується апеляційним судом відповідно до ст. 139 КАС України, так як позов не розглядався по суті
На підставі викладеного, відповідно до Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про національну поліцію», керуючись ст.ст. 5-10, 14, 139, 193, 205, 223, 227, 228, 229, 241-246, 293, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (юридична адреса: вул. Майдан Волі, 3, м. Тернопіль; Код ЄДРПОУ 14035769) щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 (адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1), - протиправною.
Зобов’язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. №268», та довідки № 107 від 17.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області, починаючи з 1 січня 2016 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (юридична адреса: вул. Майдан Волі, 3, м. Тернопіль; Код ЄДРПОУ 14035769) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження граничним розміром за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 2240 (дві тисячі двісті сорок) гривень.
Встановити судовий контроль за виконанням постанови суду шляхом зобов’язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду, повідомивши суб’єкта владних повноважень про наслідки його неподання відповідно до ч.2 ст. 382 КАС України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сташків Н.Б.