Рішення № 72905345, 19.03.2018, Приморський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
326/577/17
Номер документу
72905345
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія Справа №326/577/17р.

Провадження № 2-а/326/1/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2018 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретареві Назарової А.Г., Філанової В.І.

за участю: позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідачів ОСОБА_4

представника третьої особи ОСОБА_5 ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_7, третя особа ОСОБА_5, про визнання дій протиправними, зобов’язання поновити її реєстрацію місця проживання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Приморського міського голови ОСОБА_7, третя особа ОСОБА_5, про визнання дій протиправними, зобов’язавши поновити її реєстрацію місця проживання. Свої вимоги мотивувала тим, що вона з 1992 року мешкала у будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ у якості цивільної дружини власника будинку ОСОБА_8, 23.07.1997 зареєструвала з ним шлюб, 12.12.2002 з його згоди була у цьому будинку зареєстрована як член родини власника будинку, що підтверджується довідкою про її реєстрацію у будинку. Вона набула право проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1 нарівні з власником будинку ОСОБА_8 Ніхто на сьогоднішній день її в установленому законом порядку не позбавляв права користування помешканням.

13.07.2011 шлюб між нею та власником будинку ОСОБА_8 розірвано, але вона продовжувала жити у його будинку. На 2011 рік її право користування чужим житлом вже було встановлено сервітутом, що передбачено ст.ст.401,402,405 ЦК. З 1992 року по липень 2011 року, проживаючи сумісно з власником будинку як членом його сім’ї, сервітут на проживання в його будинку встановлений для неї законом. Сервітут може бути припинений тільки через суд, який за позовом власника будинку може визнати її такою, що втратила право користування цим житлом.

18.02.2016 власник будинку №10 по вул.Шевченко в м.Приморськ ОСОБА_8 провів відчуження свого будинку на підставі договору дарування ОСОБА_5, який у січні 2017 року звернувся з заявою до відповідача про зняття її з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона звернулася до суду з позовом про визнання цього договору недійсним, він знаходиться на розгляді в суді.

19.01.2017 відповідач протиправно, в порушення ст.7 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», без її заяви, судового рішення, незважаючи на її позов про визнання договору дарування недійсним, зняв її з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1. Добровільно скасувати це рішення відповідач не бажає.

Просить визнати протиправними дії Приморського міського голови про зняття 19.01.2017 її з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2, зобов’язавши поновити її реєстрацію за адресою: будинок № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ Запорізької області (а.с.2-4).

18.05.2017 позивач подала позовну заяву (уточнюючу), в якій вказала, що позовні вимоги вона пред’явила до Приморського міського голови, оскільки міський голова надавав відповіді на її скарги, а значить він здійснював функції органа реєстрації. Відповідачем при знятті її з реєстрації порушена ст.7 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», її з реєстрації зняли без її заяви, рішення суду. «Правила реєстрації місця проживання…» від 02.03.2006 встановлюють лише механізм зняття з реєстрації місця проживання, а підстави зняття зазначені у Законі. Просила визнати протиправними дії Приморського міського голови ОСОБА_7 про зняття 19.01.2017 її з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2, зобов’язавши відповідача як орган реєстрації поновити її реєстрацію місця проживання за вказаною адресою (а.с.17-18).

Ухвалою суду від 01.06.2017 залучено Виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької області до участі в справі як другого відповідача (а.с.42).

19.03.2018 року позивач знову подала позовну заяву (уточнюючу), в якій вточнивши назви відповідачів у справі, не змінюючи предмет та підстави позову, просила визнати протиправними дії Виконавчого комітету Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_7 по зняттю її 19.01.2017 з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_3, зобов’язавши відповідачів відновити її реєстрацію за вказаною адресою (а.с.142-143).

Відповідач міський голова ОСОБА_7 та третя особа ОСОБА_5, повідомлені в установленому порядку про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з’явилися. Вони направили для участі у справі своїх представників.

Міський голова ОСОБА_7 направила до суду лист, в якому вказала, що проти вимог адміністративного позову заперечує в повному обсязі, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню; у зв’язку з неможливістю прибути в судове засідання, просила справу розглядати у її відсутність (а.с.126). Крім того, вона направила свого представника ОСОБА_4 для участі у справі.

Третя особа ОСОБА_5 подав до суду заяву, в якій вказав, що просить справу розглянути у його відсутність за участю його представника ОСОБА_6 Проти позовних вимог позивачки заперечує (а.с.27).

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 пояснила, що викладене у позові підтримує в повному обсязі, з рішенням відповідача про зняття її з реєстрації вона не згодна, просить позовні вимоги задовольнити. У подальшому просила справу розглядати у її відсутність за участю її представника ОСОБА_3 (а.с.125, 141).

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 дав пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснив, що позивач є пенсіонеркою, а пенсія виплачується за місцем реєстрації, тому порушуються її права на отримання пенсії, на участь у виборах. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідачів міського голови ОСОБА_9 та Виконавчого комітету Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_4 пояснив, що Виконавчий комітет Приморської міської ради діє та має повноваження на підставі рішення Приморської міської ради №3 від 10.02.2017. Позивач вважає, що відповідачами порушена ст.7 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» тому, що позивача зняли з реєстрації з місця проживання без її заяви, без судового рішення про визнання її такої, що втратила право користування житлом, при цьому не приводить інших доводів, норм діючого законодавця, доказів. Але у ст.7 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» крім інших підстав зняття з реєстрації є п.5 ч.1, де зазначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням.

Статтею 3 цього Закону передбачені терміни: місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

ОСОБА_5 звернувся до Приморської міської ради з заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 як такої, що втратила право користування житловим приміщенням на підставі п.26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених ПКМУ від 02.03.2016 №207. До заяви було додано копію договору дарування від 15.02.2016 (дарувальник ОСОБА_8, обдарований ОСОБА_5О.), копію відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копію рішення апеляційного суду Запорізької області. На підставі поданих документів 19.01.2017 провідний спеціаліст з реєстрації місця проживання виконавчого апарату Приморської міської ради, керуючись ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ПКМУ від 02.03.2016 №207, якою затверджено «Правила реєстрації місця проживання» (абз.5,8,9 п.26), «Порядок передачі органам реєстрації інформації до Єдиного демографічного реєстру», де зазначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (відчуження житла та в інших визначених законодавством документів; зняття з реєстрації місця проживання в такому випадку здійснюється за заявою власника/наймача житла або їх представників, здійснила зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2

Житлові права членів сім’ї похідні від права власності власника житлового будинку. Коли ОСОБА_8 подарував будинок, то він припинив своє право власності на нього, а значить припинено право користування даним житловим будинком і колишніх членів його сім’ї. Позивач має право зареєструватися за іншою адресою.

ЗУ «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження виконавчих органів міських рад, до яких відносяться повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб (ст.37-1). Міський голова підписує рішення ради та її виконавчого комітету (ст.42). Тому вважає, що належним відповідачем є виконавчий комітет Приморської міської ради Запорізької області.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Представник третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_6 пояснив, що у повному обсязі підтримує заперечення, викладені представником відповідачів. Позивачку було знято з реєстрації у будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ Запорізької області відповідно до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», п.26, 27 ПКМУ від 02.03.2016 №207, якою затверджено «Правила реєстрації місця проживання», «Порядок передачі органам реєстрації інформації до Єдиного демографічного реєстру». Поряд з цим рішенням Апеляційного суду від 12.04.2016 в задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_8, ОСОБА_5 про вселення в житловий будинок (будинок № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ Запорізької області) відмовлено. Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 30.06.2017 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_8, ОСОБА_5 про визнання договору дарування спірного житлового будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ Запорізької області від 15.02.2016 між ОСОБА_8 та ОСОБА_5 внаслідок його фіктивності відмовлено, яке постановою Апеляційного суду Запорізької області від 16.01.2018 залишено без змін.

Відповідач теж двічі звертався з позовами до суду до ОСОБА_2 про визнання, у тому числі ОСОБА_2 такою, що втратила право користування житловим приміщенням, але у зв’язку з наявністю різних обставин, у тому числі, що була прийнята ПКМУ від 02.03.2016 №207, позовні заяви залишили без розгляду.

Вважає, що дії виконавчого комітету Приморської міської ради по зняттю 19.01.2017 позивачки з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2, який належить на праві власті ОСОБА_5, є правомірними, відповідають вимогам чинного законодавства, вчинені в межах наданих виконкому повноважень, наявність підстав для поновлення її реєстрації за вказаною адресою позивачем не доведено і в судовому засіданні не встановлено. Тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Вислухавши позивача, представників позивача, відповідачів, третьої особи, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом фактично встановлено, що у свідоцтві про шлюб зазначено, що 23.07.1997 зареєстровано шлюб між ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, та ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_5, актовий запис №49, прізвища після реєстрації шлюбу: ОСОБА_8, ОСОБА_8 (а.с.13).

У паспорті на ім’я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, мається відмітка Приморського районного відділу УМВС України в Запорізькій області від 12.12.2002 про її реєстрацію за адресою: у м.Приморськ по вул.Шевченко, буд.10. Також мається відмітка Приморського РАГС в Запорізькій області про реєстрацію 23.07.1997 шлюбу з ОСОБА_8 (а.с.5). У довідці вуличного комітету №6 від 23.11.2013 вказано, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7, разом з чоловіком ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_8, дочкою ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_10, онукою ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_11. Довідка підписана головою вуличного комітету ОСОБА_14 (а.с.10). Згідно з листом Приморської міської ради від 02.03.2017 ОСОБА_15 є квартальною, має право видавати довідки та характеристики громадянам міста, у тому числі по вулиці Шевченко з №1 по №79 в м.Приморськ (а.с.6).

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.10.2015 відомості щодо права власності ОСОБА_2 на нерухоме майно відсутні (а.с.9).

19.01.2017 ОСОБА_5 звернувся до міського голови ОСОБА_7 з заявою про зняття з реєстрації з місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_12, ОСОБА_2, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, так як згідно з п.8,9 ПКМУ №207 від 02.03.2016 вони втратили право користування вказаним житловим будинком та проживання в ньому. Право власності на дане житло на підставі договору дарування з 15.02.2016 належить йому (а.с.31,78).

У договорі дарування від 15.02.2016 вказано, що ОСОБА_8 (дарувальник) передав безоплатно у власність ОСОБА_5 (обдарованому) житловий будинок №10 з належними до нього будівлями та спорудами, розташований по вулиці Шевченка в місті Приморську Запорізької області (п.1.1.). Згідно з технічним паспортом житловий будинок, об’єкт житлової нерухомості, має наступний опис: житловий будинок загальною площею 98,2 кв.м, житловою площею 73,3 кв.м (п.1.4.). Даний договір посвідчений приватним нотаріусом Приморського нотаріального округу Запорізької області, підписаний сторонами, зареєстрований в реєстрі за №92 (а.с.32-33,79-80). В Інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 17.02.2016 вказано, що нерухоме майно – житловий будинок загальною площею 98,2 кв.м, житловою площею 73,3 кв.м, що знаходиться за адресою: Запорізька область, Приморський район, м.Приморськ, вул.Шевченка, буд.10, належить на праві приватної власності (ціла частка) ОСОБА_5, підстава договір дарування (а.с.34-35, 81-82).

Листами від 06.04.2017, від 24.04.2017 Приморська міська рада повідомила ОСОБА_2, що її знято з реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_12 за заявою власника житлового будинку громадянина України ОСОБА_5 на підставі договору дарування зазначеного житлового будинку від 15.02.2016 та зазначила, що її 19.01.2017 знято з реєстрації відповідно до п.26 абз.9 Постанови КМУ №207 від 02.03.2017 (а.с.7-8).

За спорами між ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_5 щодо права власності на будинок, розташований за адресою: м.Приморськ, вул.Шевченка, буд. №10, право проживання в ньому судами вже розглянуто ряд спорів.

1. В ухвалі Апеляційного суду Запорізької області від 14.05.2013 у справі №22-ц/778/2421/13 від 14.05.2013 вказано, що рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 26.03.2013 в позові ОСОБА_2 про визнання права власності на ? частину житлового будинку по вул.Шевченко, №10 в м.Приморську Запорізької області відмовлено за безпідставністю. Ухвалено дане рішення залишити без змін (а.с.132-135).

2. Ухвалою Приморського районного суду Запорізької області від 18.11.2015 у справі № 326/1708/15-цр позовну заяву ОСОБА_8 до ОСОБА_2, ОСОБА_11, ОСОБА_16 про визнання осіб такими, що втратили право користування жилим приміщенням залишення без розгляду (а.с.60).

3. Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 24.02.2016 у справі № 326/2072/15-цр позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_8, ОСОБА_5, треті особи: ОСОБА_11, ОСОБА_16, про вселення в житловий будинок – було задоволено; вирішено вселити ОСОБА_2 в жилий будинок №10 по вул.Шевченка в м.Приморську Запорізької області, який до 15.02.2016 належав на праві власності ОСОБА_8, а з 15.02.2016 належить на праві власності ОСОБА_5 (а.с.90-92).

Але при його перегляді в рішенні Апеляційного суду Запорізької області від 12.04.2016 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_8, ОСОБА_5, треті особи: ОСОБА_11, ОСОБА_12, про вселення в житловий будинок №10 по вул.Шевченка в м.Приморську Запорізької області, що належить на праві власності ОСОБА_8 судом встановлено, що угоди про порядок користування цим жилим будинком між ОСОБА_2 та ОСОБА_8 не укладалося. Аналіз змісту 383,405 ЦК України 158 ЖК Української СРСР дає підстави для висновку про те, що право члена сім'ї власника житлового будинку користуватися цим житлом існує лише за наявності у власника права приватної власності на це майно. Оскільки житлові права членів сім'ї власника житлового будинку (квартири) є похідними від прав власника цього будинку, то припинення права власності особи на будинок припиняє право членів її сім'ї на користування цим будинком. Однією з підстав припинення права власності відповідно до ст. 346 ЦК України є відчуження свого майна власником. За правовою позицією, викладеної в постанові Верховного Суду України від 17.09. 2014 по цивільній справі № 6-158 цс14, право членів сім'ї власника будинку користуватись цим жилим приміщенням може виникнути та існувати лише за наявності права власності на будинок в особи, членами сім'ї якого вони є. Із припиненням права власності особи втрачається й право користування жилим приміщенням у членів його сім'ї. Суд безпідставно визнав сервітутні права за ОСОБА_2 на вказаний будинок при зміні власника будинку, вимог у суді не заявлялося про встановлення сервітуту, та всупереч правової позиції Верховного Суду України від 17.09.2014 по цивільній справі № 6-158 цс14, без мотивування відходів від цієї позиції визнав право користування та вселив позивача до нового власника будинку ОСОБА_5, з яким у нього не має родинних та договірних відносин, порушивши право власності, передбачені ст. 383, 405 ЦК України. Доводи ОСОБА_2 в позовній заяві про наявність речей у будинку та її реєстрація в ньому, можуть вирішенні шляхом витребування майна, а реєстрація сама по собі не надає право користування жилим приміщенням, та не спростовують доводів відповідача ОСОБА_5 проте, що після припинення право власності ОСОБА_8, позивач як член сім'ї, права, якого є похідними, також втратив право користування будинком. Вирішено рішення Приморського районного суду Запорізької області від 24.02.2016 у цій справі скасувати та ухвалити нове, яким в задоволені позову ОСОБА_2 до ОСОБА_8, ОСОБА_5 про вселення в житловий будинок відмовлено (а.с.36-38, 83-85, 93-94).

У рішенні ВСС України від 10.05.2016 вказано, що скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, апеляційний суд, з урахуванням встановлених фактичних обставин, дійшов правильного висновку, що оскільки згідно з договором дарування від 15.02.2016 право власності на спірний житловий будинок перейшло до нового власника, то із припиненням права власності особи втрачається й право користування жилим приміщенням у членів його сім'ї. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17.09.2014 № 6-158цс14. У відкритті касаційного провадження у справі про вселення в житловий будинок відмовлено (а.с.144-145).

4. В ухвалі Апеляційного суду Запорізької області від 16.01.2018 вказано, що розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_11 на рішення Приморського районного суду Запорізької області від 30.06.2017 у справі за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5, ОСОБА_8, третя особа - приватний нотаріус Приморського районного нотаріального округу - ОСОБА_17, про визнання договору дарування недійсним, та зустрічним позовом ОСОБА_11 до ОСОБА_8, ОСОБА_5, треті особи: Приморська районна державна адміністрація, приватний нотаріус Приморського районного нотаріального округу ОСОБА_17, про визнання договору дарування недійсним встановлено, що ухвалою Приморського районного суду Запорізької області від 31.01.2017 позовну заяву ОСОБА_5 залишено без розгляду. Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 30.06.2017 у задоволенні зустрічних позовів відмовлено. Ухвалено апеляційну скаргу залишити без задоволення; рішення Приморського районного суду Запорізької області від 30.06.2017 залишити без змін (а.с.129-131).

Вказані судові рішення набрали чинності, тому суд приймає їх до уваги.

Рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 27.11.2015 №3 вирішено утворити Виконавчий комітет міської ради в кількості 17 осіб (п.1), затвердити Виконавчий комітет у складі, у тому числі ОСОБА_7 – міський голова (а.с.89).

Рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 29.12.2016 №1визнано повноваження міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області та обраних депутатів – ОСОБА_7 (а.с.87-88).

Рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області №3 від 10.02.2017 «Про затвердження складу виконавчого комітету Приморської міської ради», утворено Виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької області в кількості 21 особа (п.1), затверджено Виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької у складі, у тому числі ОСОБА_7 – міський голова (а.с.39).

Дослідивши добуті докази суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, у тому числі вони вирішують утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу (ст.26). Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад ведуть статистичний облік громадян, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ст.27); їм делеговані повноваження виконавчих органів у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а саме: формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону (ст.37-1). Сільський, селищний, міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету (ст.42).

Відповідно до п.10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності нормам законодавства України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що 23.07.1997 зареєстровано шлюб між позивачкою та ОСОБА_8, власником будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ. Зі згоди чоловіка вона була у цьому будинку зареєстрована як член родини власника будинку. 13.07.2011 шлюб між ними розірвано, але вона продовжувала жити у будинку колишнього чоловіка. 18.02.2016 він як власник будинку здійснив відчуження свого будинку за договором дарування ОСОБА_5 Останній у січні 2017 року звернувся з заявою до міського голови ОСОБА_7 про зняття позивачки з реєстрації місця проживання у його будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ, яка задоволена. Приморська міська рада повідомила ОСОБА_2, що її 19.01.2017 знято з реєстрації місця проживання за вказаною адресою за заявою власника житлового будинку ОСОБА_5 на підставі договору дарування зазначеного житлового будинку, що її знято з реєстрації відповідно до п.26 абз.9 ПКМУ №207 від 02.03.2017. Позивачка просить визнати протиправними дії відповідачів міського голови та виконкому Приморської міської ради про зняття її з реєстрації місця проживання у вказаному будинку.

Рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 27.11.2015 №3 вирішено утворити Виконавчий комітет міської ради (п.1), затверджено його склад, у тому числі ОСОБА_7 – міський голова, повноваження якої визнано рішенням Приморської міської ради від 29.12.2016 №1. При перевиборах рішенням Приморської міської ради №3 від 10.02.2017 утворено Виконавчий комітет Приморської міської ради (п.1), затверджено його, у тому числі в його складі ОСОБА_7 – міський голова.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003.

У статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» визначені терміни, у тому числі: місце проживання – це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;

орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до ст.7 вказаного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав: для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства, підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, підстав на право користування житловим приміщенням. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.

Відповідно до ст.9 вказаного Закону орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Статтею ст.10 цього ж Закону передбачено, що Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України. Статтею 11 Закону передбачено, що реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.

Статтею 14 цього ж Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Згідно з абз.9 п.26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.02.2016 №207, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, у тому числі на підставі документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів). Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев'ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.

Судом встановлено, що третя особа ОСОБА_5 на підставі договору дарування від 15.02.2016 є власником будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ.

19.01.2017 позивачку знято з реєстрації місця проживання за вказаною адресою за заявою власника житлового будинку ОСОБА_5 на підставі договору дарування зазначеного житлового будинку згідно з абз.9 п.26 ПКМУ №207 від 02.03.2017.

За вказаними рішеннями судів, що набрали чинності, позивачці ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні позовних вимог про її вселення в цей житловий будинок, про визнання її права власності на ? його частину, про визнання договору його дарування ОСОБА_5 недійсним.

З огляду на досліджені норми закону, для зняття з реєстрації особи, яка втратила право користуватись житлом у зв'язку з його відчуженням не вимагається заява такої особи або судове рішення про позбавлення її права власності чи користування. В даному випадку достатньою є заява нового власника та підтвердження відчуження житла, яким мала право користуватись особа. ОСОБА_5 19.01.2017 надав вичерпний перелік документів для зняття з реєстрації у придбаному ним будинку позивачки, колишнього члена сім’ї попереднього власника будинку ОСОБА_8 – ОСОБА_2 Вчинення дій щодо реєстрації місця проживання особи знаходиться в межах компетенції Виконавчого комітету Приморської міської ради Запорізької області.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» є спеціальним нормативно - правовим актом, який регулює правовідносини, пов'язані із зняттям з реєстрації місця проживання, вбачається, що положення ст.7 цього Закону підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, зміна чи припинення яких пов'язані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання. Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання.

Так, відповідно до ч.1,2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи, що вказані вище судові рішення набрали чинності, обставини, встановлені ними при розгляді даної справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, суд приймає до уваги.

Виконавчий комітет Приморської міської ради Приморського району Запорізької області та міський голова Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, яка здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, надали докази на підтвердження законності зняття позивачки ОСОБА_2 з реєстрації у житловому будинку, який тепер належить іншому власнику ОСОБА_5

В судовому засіданні встановлено, що Виконавчий комітет при вчинені дій щодо зняття позивачки з реєстрації у житловому будинку № 10 по вул.Шевченко в м.Приморськ Запорізької області діяв згідно з ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», у межах повноважень, у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, тощо; у судовому засіданні порушень не встановлено.

Відповідач міський голова ОСОБА_7, здійснюючи керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету аналогічно не вчиняла протиправних дій щодо зняття позивачки з реєстрації у вказаному житловому будинку.

У судовому засіданні не здобуто доказів, які б це спростовували.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню, понесені позивачем судові залишити за позивачем і розподілу не підлягають.

Керуючись: Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою КМУ від 02.02.2016 №207, ст.ст. 1,2, 5-11, 77, 78, 241-246, 255, 293, 295 України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_13, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Виконавчого комітету Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи - 04593273), адреса місцезнаходження: 72102, Запорізька область, м.Приморськ, вул.Центральна, буд.7, міського голови Приморської міської ради Приморського району Запорізької області ОСОБА_7, адреса місцезнаходження: 72102, Запорізька область, м.Приморськ, вул.Центральна, буд.7, третя особа ОСОБА_5, що проживає за адресою: 72104, Запорізька область, Приморський район, с.Комишуватка, вул.Шевченко, буд.43, про визнання дій протиправними по зняттю 19 січня 2017 її з реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2, зобов’язавши відновити реєстрацію її місця проживання за вказаною адресою - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Повний текст рішення буде виготовлений 21 березня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: підпис ОСОБА_1

Копія вірна: суддя Т.В. Стріжакова

19.03.2018