
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 295/13145/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_1,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "07" грудня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Чішман Л.М. в м.Житомир), у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії та зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.08.2017 року, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві винагороди за участь в АТО, разову премію, відповідно до наданих довідок та виплатити недоплачену з 01.08.2017 року пенсію. В обгрунтування вимог, позивач вказав, що у липні 2017 року він дізнався, що відповідачем при призначенні йому пенсії не було враховано всіх видів грошового забезпечення, з яких була нарахована пенсія. На свою заяву про здійснення такого перерахунку, отримав відмову відповідача. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 07.12.2017 адміністративний позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія матеріальну допомогу на оздоровлення, разову премію та винагороду за участь в АТО, відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області від 24.02.2017 року за №390/29-01-2017 та довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 24.02.2017 року за №389/29/01-2017, починаючи з 01.08.2017 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 30.04.2016 року перебуває на обліку в головному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11.07.2017 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсійного забезпечення, до складу якого включити дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві винагороди за участь в АТО, разову премію, провести перерахунок пенсійного забезпечення з дня її призначення та виплатити недоплачену за вказаний період пенсію. До заяви позивач додав довідки від 24.02.2017 року за №390/29-01-2017 та від 24.02.2017 року за №389/29/01-2017.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, листом від 18.08.2017 року за №1433/В-11, повідомило позивача про те, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за участь в АТО та одноразова премія не мають систематичного характеру, не залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків про неправомірність дій відповідача.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закону- №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Підпунктом 3 пункту 5 вказаної постанови передбачено право керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалу безперервну військову службу, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Дана правова позиція на момент розгляду даної справи не змінена.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області від 24.02.2017 року за №390/29-01-2017 та довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від24.02.2017 року за №389/29/01-2017 за період з 01.04.2014 року по 31.03.2016 року грошове забезпечення позивача становило, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, винагороду за АТО та разову премію. На вказані види грошового забезпечення було нараховано Єдиний соціальний внесок.
Тому, враховуючи наведені норми права, встановлені судом обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача в частині відмови у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням отриманих ним згідно довідки матеріальну допомогу на оздоровлення, винагороду за АТО та разову премію, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 11.04.2017 та надав відповідні довідки, то враховуючи вимоги ч.2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд першої інстанції дійшов правильних висновків щодо покладення на відповідача обов'язку про перерахунок пенсії з 01.08.2017.
Крім того, колегія суддів вказує, що згідно норм діючого законодавства при призначенні пенсії враховуються додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а тому матеріальну допомога на оздоровлення, винагороду за АТО та разова премія, яка виплачена у березні 2016 року, не може бути врахована при перерахунку пенсії позивача.
Викладені ним доводи в апеляційній скарзі спростовані встановленими вище обставинами та висновками.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Ухвалу прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "07" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "21" березня 2018 р.