Постанова № 72899235, 21.03.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
295/10264/17
Номер документу
72899235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

іменем України

"21" березня 2018 р. м. Житомир Справа № 295/10264/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "27" вересня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Зосименко О.М. в м.Житомирі, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати відповідача провести нарахування призначеної йому пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1010 від 18 липня 2017 року, з рахуванням виплачених за період з травня 2008 року по квітень 2010 року (час звільнення) суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових грошових премій, індексації з серпня 2008 по березень 2010 року та компенсації за невикористані дні основної щорічною відпустки, з яких утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачувати призначену з 01 травня 2010 року пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 01.05.2010 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії не були враховані вищевказані виплати. На звернення позивача від 15.08.2017 р. про здійснення перерахунку, відповідачем 29.08.2017 року повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 27.09.2017 позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01.09.2017 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії з врахуванням у її складі виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових грошових премій, індексації за період з серпня 2008 р. по березень 2010 р. включно, зазначених у довідці начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1010 від 18.07.2017 р., від 18.07. 2017 року.

В решті вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не є обов'язковою, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.

Згідно ст.308 КАС України справа переглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що позивач з 01.05.2010 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При призначенні пенсії відповідачем не були враховані наступні виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразові грошові премії, компенсація за невикористані дні основної щорічної відпустки, одноразову грошову допомогу при звільненні, зазначені у довідці начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1010 від 18.07.2017 р.

Листом від 29.08.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу було повідомлено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористані дні основної щорічної відпустки та одноразова грошова премія не мають систематичного характеру, а їх виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону. Пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням сум матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористані дні основної щорічної відпустки та одноразова грошова премія, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є неправомірною.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Згідно із довідкою від 18.07.2017 №57/85/-1010 видану ОСОБА_2 про те, що суми виплачених одноразових виплат за період з 30.04.2008 по 30.04.2010 становили 50728 грн.55 коп., в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, компенсація за невикористані дні основної щорічної відпустки та одноразова грошова премія.

Крім того, судами встановлено, що з усіх виплат, утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що для врахування при визначенні розміру пенсії підлягають лише грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, зазначені у довідці від 25.07.2017 року №111.

Оскільки пенсія є щомісячною виплатою, яка призначається без обмеження строку то, відповідно і перерахунок пенсії повинен здійснюватися за період, який не обмежується кінцевою датою.

За правилами частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно визначив дату перерахунку пенсії позивача з 01 вересня 2017 року.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційних скарг відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "27" вересня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "21" березня 2018 р.