Ухвала суду № 72898510, 21.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
522/16931/17
Номер документу
72898510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/16931/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді - доповідача -Кравця О.О.судді -Домусчі С.Д.судді - Коваля М.П.розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Одеського обласного військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 18 жовтня 2017 р. по справі № 522/16931/17

позивач ОСОБА_4

відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області Одеський обласний військовий комісаріат

про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 18 жовтня 2017 р. адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії був задоволений.

На зазначену постанову суду Одеський обласний військовий комісаріат подав апеляційну скаргу .

14 грудня 2017 року ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду апеляційна скарга залишена без руху, для усунення недоліків поданої апеляційної скарги - сплати судового збору в розмірі 704,00 грн.

Згідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення апелянт отримав копію ухвали без руху 04.01.2018 року.

15.01.2018 року до апеляційного суду надійшло клопотання про продовження терміну усунення недоліків апеляційної скарги, посилаючись на необхідність додаткового часу для вирішення питання про виділення коштів для сплати судового збору .

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2018 р. клопотання Одеського обласного військового комісаріату про продовження процесуального строку було задоволено та продовжений строк усунення недоліків апеляційної скарги до 12 лютого 2018 року .

Згідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення апелянт отримав копію ухвали про продовження строків усунення недоліків апеляційної скарги 07.02.2018 року. Про те апелянтом до цього часу недоліки виправлені не були.

19 лютого 2018 року до апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Одеського обласного військового комісаріату про продовження процесуального строку чи відстрочення щодо сплати судового збору, у звязку з відсутністю коштів на сплату судового збору .

Такі доводи апелянта не заслуговують на увагу, оскільки пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", яким серед іншого скасовано встановлені раніше пільги щодо його сплати, Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів.

Аналогічну позицію підтримує і Верховний Суд України в ухвалі від 27 жовтня 2015 року.

Крім того, суд звертає увагу, що приписами частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір" в силу положень частин 1 та 2 якої враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Наведені норми дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання враховує майновий стан сторони.

Поряд з цим, Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" акцентував увагу на тому, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Таким чином, неналежне державне фінансування не може бути підставою для звільнення чи відстрочення сплати судового збору, обов'язок сплати якого встановлено чинним законодавством.

За таких обставин, суд вважає за необхідне у його задоволенні відмовити.

Згідно ч. 3 ст. 3 КАС України, у редакції з 15.12.2017 року, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України, у редакції з 15.12.2017 року, встановлено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 ч. 4 статті 169 КАС України, (у редакції з 15.12.2017 року), визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Скаржником не виконано вимоги ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду про залишення апеляційної скарги без руху від 14.12.2017 року, при наявності у останнього достатнього часу для виконання вимог ухвали та усунення недоліків апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення апеляційної скарги скаржнику.

Керуючись ст.ст. 3, 169, 243, 248, 250, 298, 325, 328 КАС України,- апеляційний суд,-

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання Одеського обласного військового комісаріату про продовження процесуального строку на усунення недоліків апеляційної скарги та відстрочення сплати судового збору- відмовити.

Повернути апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату .

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду.

Повний текст складений та підписаний 21 березня 2018 року.

Суддя-доповідач: Кравець О.О.

Суддя Домусчі С.Д.

Суддя Коваль М.П.