Рішення № 72893853, 12.03.2018, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
348/2354/17
Номер документу
72893853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №348/2354/17

12 березня 2018 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді - Грещука Р.П.,

секретаря - Шпитко М.І.,

з участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Жукової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

15.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними.

В судовому засіданні представник позивача вимоги ОСОБА_3 підтримав з підстав, наведених в позовній заяві.

Просить поновити строк звернення до суду.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову у зарахуванні заробітної плати ОСОБА_3, яку він отримував у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд», на підставі довідки про підтвердження заробітної плати, виданої архівним відділом адміністрації Нижнєвартівського району за №31 від 14.01.2015 року.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити ОСОБА_3 з 13.11.2016 року перерахунок призначеної пенсії по віку з врахуванням заробітної плати, яку він отримував працюючи на посаді електромонтера у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд» за період з квітня місяця 1993 року по лютий місяць 1999 року на підставі довідки про підтвердження заробітної плати, виданої архівним відділом адміністрації Нижнєвартівського району за №31 від 14.01.2015 року, нарахувати, виплатити недоотримані ОСОБА_3 недоотримані суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та підтримала поданий письмовий відзив, в якому Надвірнянське ОУПФ України Івано-Франківської області зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є безпідставними виходячи з наступного.

Ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Пунктом 4,2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (з останніми змінами ), передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Первинними документами можуть бути відомості нарахування заробітної плати або проведення перевірки заробітної плати на підставі первинних документів.

Відповідно до п.п. 6.5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має проводити планові та позапланові на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб-підприємців бухгалтерський книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, призначенням пенсій, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час перевірки.

Позивач надав архівну довідку про заробітну плату № 31 від 14.01.2015 року за періоди роботи в Малому підприємстві «Енергія» «Нижнєвартовськенергобуд» з квітня місяця 1993 року по лютий місяць 1999 року, де відсутня інформація про районний коефіцієнт та північну надбавку, у зв'язку з тим, що документи здані в архів не в повному об'ємі. Враховуючи те, що не має окремої розбивки або інших даних про районний коефіцієнт та північну надбавку, чи включені вони в довідку про заробітну плату, а також не має інформації, який застосовувався на той час районний коефіцієнт та північна надбавка.

Тому управління не має можливості обчислити та врахувати ОСОБА_3 заробітну плату для обчислення пенсії без врахування районного коефіцієнту та північної надбавки.

Також враховуючи вищенаведене, підстав для зарахування заробітної плати після 01.01.1992 року з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки немає, оскільки ч. 3 ст. 96 цього Закону передбачено, що при вибутті осіб, у райони, де коефіцієнт до заробітної плати не встановлено, пенсія за їх вибором обчислюється в такому ж порядку, але з виключенням з фактичного заробітку виплат за районними коефіцієнтами, або із заробітку обчисленого відповідно до статтей 76 та 78 цього Закону.

Крім того, позивачем пропущений строк звернення до суду, передбачений ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Просить в адміністративному позові ОСОБА_3 відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши відзив, дослідивши матеріали справи та письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 77 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з'ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ч. 1 ст.77 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.5 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при розв'язанні спору підлягають норми ч.2 ст.77 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером і перебуває на обліку у Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, де отримує пенсію за віком з 13.11.2016 року.

Для призначення пенсії позивачем до заяви було подано пакет документів, що підтверджує його стаж роботи та заробітну плату.

Також ОСОБА_3 подав відповідачу трудову книжку, у якій зазначено стаж його роботи на Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд» у період з 19.02.1991 року по 02.02.1999 року на посаді «електромонтера 4-7 розрядів», а також архівну довідку про підтвердження заробітної плати, видану архівним відділом адміністрації Нижнєвартіського району за №31 від 14.01.2015 року.

Згідно наданих ОСОБА_3 відповідачу документів, відповідачем йому було призначено пенсію.

12.09.2017 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки, згідно довідки №31 від 14.01.2015 року, виданої архівним відділом адміністрації Нижнєвартівського району.

Однак, як вбачається з листа Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 26.09.2017 року №320/Д-15, позивачу по справі ОСОБА_3 відмовлено у такому перерахунку, оскільки в поданій ним архівній довідці про заробітну плату № 31 від 14.01.2015 року відсутня інформація про районний коефіцієнт та північну надбавку. Також немає інформації про те, який на той час застосовувався районний коефіцієнт та північна надбавка, а тому управління не має можливості обчислити та врахувати заробітну плату для обчислення пенсії без врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки. Також зазначили, що підстав для зарахування заробітної плати після 01.01.1992 року з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки немає в зв'язку із тим, що період не відповідає нормам передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР". Крім того до управління надійшов акт перевірки з УПФ РФ в м. Нижнєвартовськ за № 13 від 10.03.2017 року, де вказано що сума заробітної плати вказана без вирахування районного коефіцієнта та північної надбавки, в зв'язку із відсутністю в архівному відділі розшифровок кодів по особових рахунках.

Дану відмову суд вважає протиправною виходячи з наступних підстав.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції на час виникнення спірних правовідносин, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.7 Порядку №22-1 до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.

Пунктом 17 цього Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

В той же час п.43 Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють зокрема перерахунок пенсії саме на підставі тих документів, які надані заявником до органу, що здійснює такий перерахунок та вимагають всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 на підтвердження розміру заробітної плати, отриманої у період роботи з квітня місяця 1993 року по лютий місяць 1999 року на посаді «електромонтер» у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд», надано до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області архівну довідку, видану адміністрацією Нижнєвартіського району за №31 від 14.01.2015 року, яка була витребувана на запит відповідача, та повторно дана довідка підтверджена актом перевірки, складеного УПФ РФ в м. Нижнєвартовськ за №13 від 10.03.2017 року.

Інших уточнюючих документів, крім трудової книжки та архівних довідок ОСОБА_3 на даний час надати не має можливості, оскільки Мале підприємство «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд» передало на зберігання не всі документи, що підтверджується самою архівною довідкою, копія якої знаходиться в матеріалах справи.

Щодо не врахування відповідачем заробітної плати, яку ОСОБА_3 отримував у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд» у зв'язку із тим, що відсутня інформація про районні коефіцієнти та північну надбавку, то суд вважає дії Надвірнянського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області неправомірними виходичи з наступного.

Як визначено ст. 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 78 Закону СРСР «Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР» було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII було передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до підпункту "д" пункту 15 «Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування», затвердженої постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960 року, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися районний коефіцієнт та надбавка.

Згідно із «Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій» від 03.08.1972 року, Законом СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 року особам, які проживали у районах, де до заробітної плати робітників і службовців встановлено районні коефіцієнти, при призначенні пенсій враховувалася фактична заробітна плата, обчислена із застосуванням районного коефіцієнта.

Відповідно до ст. 3 Тимчасової Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 року встановлено, що у випадках, коли законодавством однієї з Сторін, що домовляються, передбачені більш пільгові умови і норми пенсійного забезпечення громадян, які працювали у районах Крайньої Півночі, при призначенні пенсії по старості (за віком) на території даної держави застосовується чинне законодавство цієї Сторони.

Статтею 6 «Угоди про гарантії прав громадян - держав учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» від 13.03.1992 року визначено, що для встановлення права на пенсію, громадянам держав - учасниць Угоди, враховується трудовий стаж набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до вступу в силу цієї Угоди. Обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.

Відповідно до Конституції України та чинного законодавства України, міжнародна угода, ратифікована Верховною Радою України має перевагу над чинним законодавством України, в тому числі і в галузі пенсійного забезпечення.

Згідно ч.2 ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України" від 29 червня 2004 року № 1906-ІУ, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до статті 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Оскільки ОСОБА_3 працював в районах Крайньої Півночі та подав відповідачу довідки про заробітну плату, особові рахунки по заробітній платі та інші уточнюючі документи, відповідно на нього поширюється дія Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року і він має право на врахування районного коефіцієнту та північної надбавки при обчисленні пенсії за весь період роботи у даній місцевості.

Таким чином, в судовому засіданні достовірно доведено, що Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області безпідставно відмовило ОСОБА_3 у зарахуванні заробітної плати, яку він отримував у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд» у період з квітня місяця 1993 року по лютий місяць 1999 року, згідно довідки про підтвердження заробітної плати, виданої архівним відділом адміністрації Нижнєвартівського району за №31 від 14.01.2015 року.

Разом з тим, ст. 99 ч.2 КАС України передбачено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.102 ч. 1 КАС України встановлено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

При таких обставинах суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню частково в межах шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду, оскільки поважних підстав для поновлення позовної давності з 13.11.2016 року позивачем суду не надано.

А тому, суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази по справі прийшов до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_3

На підставі вищевикладеного, ст. 19 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 5-10, 241-243, 246, 250 КАС України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 - задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_3 у зарахуванні заробітної плати, яку він отримував у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд», на підставі довідки про підтвердження заробітної плати, виданої архівним відділом адміністрації Нижнєвартівського району за №31 від 14.01.2015 року.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити ОСОБА_3 з 26.03.2017 року перерахунок призначеної пенсії по віку з врахуванням заробітної плати, яку він отримував працюючи на посаді електромонтера у Малому підприємстві «Енергія тресту «Нижнєвартовськенергобуд» за період з квітня місяця 1993 року по лютий місяць 1999 року на підставі довідки про підтвердження заробітної плати, виданої архівним відділом адміністрації Нижнєвартівського району за №31 від 14.01.2015 року, нарахувати, виплатити ОСОБА_3 недоотримані суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст рішення виготовлено 22.03.2018 року.