Рішення № 72893400, 19.03.2018, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
19.03.2018
Номер справи
279/4242/17
Номер документу
72893400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/4242/17

РІШЕННЯ

іменем України

19 березня 2018 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючого судді Коренюка В.П.,

при секретарі Подвисоцькій Т.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 у місті Коростені Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання дій управління протиправними, зобов'язання встановити статус та видати посвідчення інваліда війни,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій управління протиправними, зобов'язання встановити статус та видати посвідчення інваліда війни, зазначивши, що з 19 січня 1988 року по 29 листопада 1989 року він працював водієм на період виконання робіт по забезпеченню наукової програми на 4-му енергоблоці ЧАЕС в комплексній експедиції при інституті атомної енергетики ім. І.В.Курчатова, що стверджується трудовою книжкою. 31 липня 2008 року йому встановлено 3-тю групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов’язаного з роботами по ліквідації наслідків ЧАЕС та видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії. 11 липня 2017 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача про надання статусу інваліда війни, згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", однак листом від 10 серпня 2017 року отримав письмову відмову, яка мотивована тим, що йому необхідно надати розпорядчий документ за лінією Цивільної оборони щодо залучення до складу вказаного формування, з посиланням, як на підставу відмови, на інформаційну довідку від 25.05.2017 року за №01.1-14/875-11 Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. У зв’язку з зазначеним просить визнати відмову відповідача протиправною, зобов’язати встановити йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги позову підтримав, які просив задовольнити.

Представник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської областіОСОБА_2 в судове засідання не з’явилася, надала суду заяву, в якій позовні вимоги вважає безпідставними та просила у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи - Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, надав суду клопотання, в якому проти задоволення позову не заперечили, просили справу розглянути без їх участі.

Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено,що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними у справі довідками та копією трудової книжки, визнаний інвалідом 3 групи по захворюванню, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, що стверджується експертним висновком Вінницької регіональної міжвідомчої комісії по встановленню причинного зв’язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 15.07.2008 року № 12548 (а.с.9-13).

З довідки комплексної експедиції при інституті атомної енергетики ім. І.В.Курчатова № 2317 від 07 грудня 1989 року слідує, що ОСОБА_1 в період з 19 січня 1988 року по 29 листопада 1989 року безпосередньо виконував роботи, які дають право на державну пенсію на пільгових підставах у відповідності зі списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173.

11 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив видати посвідчення інваліда війни, відповідно до ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" оскільки приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1988-1989 роках, працюючи водієм на період виконання робіт по забезпеченню наукової програми на 4-му енергоблоці ЧАЕС в комплексній експедиції при інституті атомної енергетики ім.І.В.Курчатова, тобто приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони та отримав інвалідність 3 групи, яка пов’язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Листом № 2872/19.0 від 10.08.2017 року відповідач відмовив позивачу у встановленні статусу інваліда війни на підставі ст.7 п.1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Дана відмова мотивована тим, що статус інваліда війни встановлюється тим учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які були призвані на ліквідацію цих наслідків від військкомату, тобто являлись військовослужбовцями та виконували обов’язок військової служби в той період і захворювання у яких пов’язане з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не тим ліквідаторам, у яких захворювання пов’язане тільки з роботами по ліквідації цих наслідків. Крім того, для підтвердження приналежності осіб, залучених до складу формування Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, необхідно надати зокрема, довідку відповідного органу про те, що зазначена експедиція відноситься до складу формувань Цивільної оборони.

Відповідно до п. 9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Підставою для надання учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС статусу інваліда війни є довідки, що надаються управліннями з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і підтверджують залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації аварії на ЧАЕС із зазначенням назви формування, терміну перебування у зоні відчуження та причинний зв'язок інвалідності із захворюванням, пов'язаним з цією аварією.

ОСОБА_3 не встановлює виключного переліку доказів на підставі яких може бути встановлено факт залучення особи до складу формувань Цивільної оборони.

Згідно Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Радою Міністрів СРСР №1111-1976, наказу заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06 червня 1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29 червня 1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26 квітня 1986 року, начальника ЦО УРСР від 28 квітня 1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29 квітня 1986 року № 01, від 30 квітня 1986 року № 2, від 04 травня 1986 року № 16, від 19 травня 1986 року № 52 та ін.), які були чинними на момент аварії на Чорнобильській АЕС - Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.

Жоден з вказаних нормативних актів з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

Отже, з вищенаведеного слідує, що особи, які залучались до складу формувань Цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами, та інвалідність яких пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за наявності підтверджуючих документів мають право на отримання статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.

Пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів праці, затвердженого постановою КМУ від 21.05.1994 № 302 передбачено, що посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертизи про групу та причину інвалідності.

Частиною 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 77 ч.2 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В наданих суду письмових запереченнях відповідач зазначив, що позивач не надав документального підтвердження залучення до складу формувань Цивільної оборони ЧАЕС.

В свою чергу відповідач не надав доказів на підтвердження відсутності формувань Цивільної оборони ЧАЕС в період участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської аварії.

Враховуючи, що позивач залучався до складу формувань Цивільної оборони та був визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, тому має право на присвоєння статусу інваліда війни, відповідно до ст.7 ч.2 п.9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видачу відповідного посвідчення.

ОСОБА_3 висновок суду узгоджується з позиціями Вищого адміністративного суду України сформульованими в ухвалах по справах: № К-36579/10 від 20.07.2011 року, № К/9991/4541/11 від 29.05.2014 року, 732/470/17, № К/800/11747/17 (537/6144/16-а) від 13 квітня 2017 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5-12, 73-77, 192-194, 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення - протиправними.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни, відповідно до ст.7 ч.2 п.9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати посвідчення інваліда війни.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1; РНОКПП – НОМЕР_1.

Відповідач: управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, місце знаходження: Житомирська обл., м.Коростень, вул. Шевченка, буд.8, ЄДРПОУ 03192709.

Третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, місце знаходження: м. Київ-24, вул.Вишгородська, буд.21, ЄДРПОУ 14372952.

Суддя Коростенського міськрайонного суду

Житомирської області ОСОБА_4