
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2018 року справа №426/11852/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сватівського районного суду Луганської області (головуючий Попова О.М.) від 09 січня 2018 року (повний текст складено 09.01.2018) в адміністративній справі № 426/11852/17 за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районного у м. Луганську ради, Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії по вирішенню спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області(далі - відповідач 2), Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районного у м. Луганську ради (далі - відповідач 3),Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська (далі - відповідач 4), в якому просив суд: визнати причини пропуску строків звернення до адміністративного суду поважними, визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене у вигляді протоколу від 29 квітня 2014 року № 74 про визнання безпідставною видачі ОСОБА_1, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити з 01.07.2014 року нарахування підвищень та надбавок до пенсії за вислугу років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов'язати УПСЗН Ленінської районної у м. Луганську ради поновити з 29.04.2014 нарахування усіх належних виплат як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішенням Сватівського районного суду Луганської області від 09 січня 2018 року поновлено позивачу пропущений процесуальний строк для звернення до суду, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Сватівського районного суду Луганської області від 09 січня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин у справі що мають значення для справи, невідповідності висновків суду обставинам справи. Зокрема, скаржник зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги докази надані позивачем щодо його участі у ліквідації аварії ЧАЕС.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від20 березня 2018 року замінено третю особу у справі - Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська на Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Сторони у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду судового засідання, тому, у відповідності п.2 ч. 1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
На підставі ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній доказами в межах та доводів апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до протоколу № 1 від 30 січня 1998 року засідання повноважної комісії Генерального штабу Збройних Сил України по визначенню статусу осіб із числа військовослужбовців і військовозобов'язанних, потерпілих внаслідок Чорнобільської катастрофи та витягу з протоколу комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 213 від 03.02.1998 року було підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 другої категорії, який приймав участь у роботах в с. Терехи, м. Чорнобиль в період з 20 по 27 червня 1986 року. (а.с.9, 13).
20 лютого 2009 року позивачу був виданий дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії серії НОМЕР_1 замість посвідчення НОМЕР_2 та вкладку до посвідчення № 674727 (а.с. 20).
Відповідно довідки МСЕК № 063480 від 22.05.2008 позивачу встановлено друга група інвалідності з 21.05.2001 безстроково, захворювання, так, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби на ЛНА на ЧАЕС. (а.с. 16).
Згідно витягу з протоколу № 74 від 29.04.2014 Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, прийнято рішення про безпідставну видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1) ОСОБА_1 та не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням, звернувся до суду із даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували участь цієї особи у ліквідації аварії саме у зоні відчуження.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 796-ХІІ), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 (далі - Порядок № 51), Положенням про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом МНС України від 03.09.1998 р. № 260 (далі - Положення № 260).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 9 Закону №796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
- громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та
її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни,
включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення
внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 14 Закону № 796-XII визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для встановлення пільг і компенсацій.
Так, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі
категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської
катастрофи, зокрема,1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи
(статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено
причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі
внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, -
категорія 1, 2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській
АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від
кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5
календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також
потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
Підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені статтею 15 цього Закону.
Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і тих, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.
Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У п.п. 2, 10 Порядку № 51 закріплено, що посвідчення є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2, 5.9, 5.12 Положення № 260 Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основними принципами діяльності Комісії, зокрема є повнота розгляду наданих документів та інших підтвердних матеріалів; обґрунтованість прийнятих рішень.
Комісія розглядає питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, правоохоронних органів.
У разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що правовою підставою для надання особі статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідної категорії є факт виконання нею робіт у зоні відчуження у відповідний період часу, що має підтверджуватися будь-яким документом з переліку, закріпленого у п. 10 Порядку № 51.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на підтвердження факту участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС у спірний період було надано наступні документи: виписка із наказу Ворошиловградського обласного військового комісара № 150 від 20.06.1986 року про від'їзд в службове відрядження та виписка із наказу № 155 від 27 червня 1986 року про прибуття із службового відрядження м. Чорнобиль; довідка Головного організаційно-мобілізаційного управління Генерального штабу Збройних Сил України № 115/270 від 28.01.1998 року про перебування позивача на інструктивних зборах в 860 оперативній групі КВО (військова частина 89582 с. Терехи) та 912 оперативній групі (військова частина 06407 м. Чорнобиль) з 20 по 27 червня 1986 року; витяг з протоколу комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 213 від 03.02.1998 року про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-А кат., який приймав участь у роботах в с. Терехи, м. Чорнобиль в період з 20 по 27 червня 1986 року; послужний список; довідка МСЕК № 063480 від 22.05.2008 року, якою встановлено, що захворювання, так пов'язане з виконання обов'язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС; довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту) № ВФСЗ/1473 від 31.10.2013 року(а.с. 10-16, 17).
Відповідач, як на підставу прийняття рішення про безпідставність видачі ОСОБА_2, зазначає архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 23.04.2013 року № 67605, що у складі військової частини 89582 з 20.06.1986 по 27.06.1986 та у складі військової частини 73413 з 28.08.1987 по 15.09.1987 ОСОБА_1 не значиться. Водночас, колегія суддів зауважує, що відповідачем не заперечується факт перебування позивача у військовій частині 06407 м.Чорнобиль в період з 20 по 27 червня 1986 року.
Крім того, ухвалою суду у відповідача-1 були витребувані документи на підставі яких визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації витягу з протоколу № 74. Ухвала суду не виконана, тому суд у відповідно до ч. 9 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу за наявними в ній доказами.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем-1 не доведено правомірність прийнятого рішення, а судом першої інстанції рішення прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.
На час розгляду справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.
Слід зазначити, що у відповідності до ст.. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, документами, що підтверджуються статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 (із вкладкою).
Судом першої інстанції поновлено ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до адміністративного суду.
Оскільки позовні вимоги в частині скасування рішення відповідача-1 підлягають задоволенню, вимоги до відповідачів - 2, 3 є похідними, тому що наявність посвідчення є підставою для отримання позивачем пільг та компенсацій, передбачених Законом № 796-ІІ.
В запереченнях, відповідач - 2 підтвердив, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та з 01.07.2014 року до складу пенсії позивача надбавка як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС включена не була у зв'язку із відсутністю необхідних правовстановлюючих документів.(а.с. 46).
Враховуючи, що відповідач-3 знаходиться на території тимчасово не підконтрольній українській владі, до суду не прибув та не надав жодних пояснень, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення вимог позивача в цій частині з 29.04.2014 року, тобто з дати рішення відповідача-1, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, відповідач-1, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 77 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів правомірності своїх дій.
Відповідно до ст.. 317 КАС України, підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
Постанова складена в повному обсязі 20 березня 2018 року.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити Постанову Сватівського районного суду Луганської області від 09 січня 2018 року в справі № 426/11852/17 скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районного у м. Луганську ради, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № 74 від 29.04.2014 року в частині визнання безпідставної видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (1).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування підвищень та надбавок до пенсії за вислугу років як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01.07.2014 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради поновити з 29.04.2014 року ОСОБА_1 належних виплат як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді Е.Г. Казначеєв
І.Д. Компанієць