Постанова № 72889047, 22.03.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
820/917/18
Номер документу
72889047
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2018 р. № 820/917/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №29 від 20.10.2017 щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком; зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити пенсію за віком ОСОБА_2, як непрацюючому пенсіонеру з дати звернення - 04.03.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення та дії відповідача є протиправними та такими, що порушують її права та суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та була отримана ним 03.03.2018, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.

16.03.2018 Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова до канцелярії суду було подано відзив на позов, в якому зазначено, що управління Пенсійного фонду діє в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України і не порушило права та законні інтереси позивача.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

До березня 2002 року, позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживала в Дзержинському районі АДРЕСА_1, та надалі виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю.

04.03.2016 представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 особисто звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про призначення пенсії за віком з необхідними та достатніми для призначення пенсії оригіналами та копіями документів.

Службовими особами управління Пенсійного фонду України відмовлено в прийнятті заяви з додатками на підставі того, що у ОСОБА_1 відсутній внутрішній паспорт з реєстрацією в м. Харкові.

За фактом неприйняття заяви представником ОСОБА_1 - ОСОБА_3 за телефоном « 102» повідомлено органи внутрішніх справ. Заяву зареєстровано за №2698 від 04.03.2016 та видано талон-повідомлення №153533.

14.03.2016 заяву від 04.03.2016 про призначення пенсії за віком з доданими оригіналами, нотаріально посвідченими копіями, копіями документів, необхідними та достатніми для призначення пенсії направлено поштою рекомендованим листом до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова.

Відповідно вхідному штампу зазначені документи управлінням Пенсійного фонду України отримано 21.03.2016 за вх.№147/Г-11.

Листом №147/Г-11 від 04.04.2016 управлінням Пенсійного фонду України повідомлено, що заява про призначення пенсії подається безпосередньо до управління. Заява надіслана поштою. З надісланих документів не вбачається, що ОСОБА_1 проживає на території України. Документи про стаж та вік подані у копіях.

11.05.2016 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом. Постановою Дзержинського районного суду міста Харкова від 10.06.2016 по справі №638/8065/16-а в задоволенні позову ОСОБА_1 до УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова відмовлено.

Управлінням не було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1, лист управління від 01.02.2016 №1272/03-33/5 не встановлює будь-яких зобов'язань та не змінює права позивача на пенсійне забезпечення.

10.11.2016 представник ОСОБА_1 - ОСОБА_4 вдруге особисто звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про призначення пенсії за віком з необхідними та достатніми для призначення пенсії за віком оригіналами та копіями документів. Просив призначити пенсію за віком з дати першого звернення - 04.03.2016 та направити запити по заробітній платі, що враховується для обчислення пенсії відповідно записам трудової книжки.

Листом №18332-02/26 від 02.12.2016 управлінням Пенсійного фонду України відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

10.12.2016 представник позивача ОСОБА_4 вдруге звернувся до суду з позовом. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017 визнано протиправною бездіяльність Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова стосовно не розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 10.11.2016.

Зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 10.11.2016 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині судового рішення.

Рішенням Шевченківського об’єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкова №29 від 20.10.2017 ОСОБА_1 в призначенні пенсії відмовлено.

В обґрунтування прийнятого рішення управлінням зазначено, що заява про призначення пенсії подається за місцем проживання (реєстрації). Відповідно п. 2.9 порядку особа повинна пред’явити паспорт, що засвідчує цю особу, місце проживання (реєстрації) та вік.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Судом встановлено, що позивач є громадянкою України, на час звернення за призначенням пенсії вік ОСОБА_1 склав 67 років, стаж склав 34 роки 3 місяці 13 днів. Таким чином, позивач набула право на призначення пенсії за віком відповідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно ч. 3 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Відповідно п. 3.3. розділу III Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії.

Таким чином, відповідно п. 3.3. розділу III Порядку №22-1 в разі, якщо довідка про заробітну плату не відповідає вимогам, встановленим нормативними актами, відповідач повинен надати допомогу та здійснити запит на підприємство для отримання довідки, що відповідає вимогам.

Відповідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Відповідно до п. 1.7. Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

За бажанням особи, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення.

Відповідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно ч. 1 ст. 47 Закону пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.

Як встановлено ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставами для їх обмеження.

Як встановлено ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Виходячи із правової та соціальної природи пенсії право громадянина на призначення йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні.

Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Пічкур проти України» №10441/06 від 7 лютого 2014 року зазначив, що дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об'єктивного та розумного обґрунтування.

Відмінність у ставленні є дискримінаційною, якщо вона не має об'єктивного та розумного обґрунтування, іншими словами, якщо вона не переслідує легітимну ціль або якщо немає розумного співвідношення між застосованими засобами та переслідуваною ціллю. Договірна держава користується свободою розсуду при визначенні того, чи та якою мірою відмінності в інших схожих ситуаціях виправдовують різне ставлення.

Також Європейський суд з прав людини в даному рішенні зазначив, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Враховуючи те, що рішення Європейського Суду з прав людини є джерелом права та обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику Європейського Суду з прав людини, у тому числі й у рішенні у справі «Пічкур проти України», як джерело права відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-ІУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Відповідно п. 10.3 постанови пленуму ВАС України №7 від 20.05.2013 у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 51931, РНОКПП 17920819449) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 41248278) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №29 від 20.10.2017 щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити пенсію за віком ОСОБА_2, як непрацюючому пенсіонеру з дати звернення - 04.03.2016.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов