
Справа № 815/383/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді – Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса для поштової кореспонденції: 65049, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога 16/6) до Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса (65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а), Центрального відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій (65012, м. Одеса, вул. Рішельєвська,60) про визнання протиправним рішення та зобов’язання здійснити перерахунок та виплати пенсій з 01.12.2015 р. та з 01.05.2016 р. державного службовця відповідної посади, -
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центрального об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одеса, Центрального відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій в якій з урахуванням уточнення до позовної заяви просила:
1. Визнати протиправним Рішення №140 Центрального об’єднаного УПФУ в м. Одеса та Центрального відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.
2. Зобов’язати Центральне об’єднане УПФУ в м. Одеса та Центральний відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій здійснити з 01.12.2015 р. та з 01.05.2016 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідної посади та рангу ОСОБА_1.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що з 28.09.2011 р. її призначено пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” від 09.12.2015 року № 1013, позивач звернулася до відповідачів з заявою про здійснення відповідного перерахунку. Рішенням управління від № 140 від 28.09.2017 р. її було відмовлено в проведенні такого перерахунку без обґрунтованого роз’яснення.
Позивач вважає зазначені дії відповідачів неправомірними та такими, що порушують та обмежують її права, передбачені чинним законодавством, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, починаючи з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери; у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов’язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців; відповідно до вимог ст.37-1 Закону України “Про державну службу” (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Відповідно до зазначеного, позивач вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів її пенсія повинна бути перерахована з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались відповідні платежі та податки, а також включаючи в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії на момент нарахування пенсії, які необхідно прокоригувати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 .05.2000 року з доповненнями встановленими постановою Кабінету Міністрів України № 688 від 26.05.2004 року.
13.03.2018 р. через канцелярію суду від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву в яких вони в задоволенні позову просили відмовити.
У відзивах на позовну заяву відповідачі вказують, що у зв'язку із прийняттям Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” 28.12.2014 № 76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України”, а постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, яка діє з 15.12.2015 року, була внесена зміна до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, а саме виключено п.4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”. На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, якою визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, втратила чинність 23.09.2016 року. Згідно Перехідних положень Закону України “Про державну службу” № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України “Про державну службу”, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII. Закон України “Про державну службу” № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, не містить норм щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців. Відповідно до ст.90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року, який набув чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 1978 р. працювала на державній службі про, що свідчить відповідна відмітка в трудовій книжці.
01.08.2011 р. наказом №204-0 звільнена з посади заступника начальника відділу інформаційних технологій у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я яка перешкоджає продовженню роботи, відповідно до п.2 ст.40 КЗпП України, та з достроковим виходом на пенсію державного службовця відповідно до ст.214 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та громадян похилого віку».
28.09.2011 р. позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.1993 №3723-VІІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЖ №392768.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013 в Державній фінансовій інспекції в Одеській області, де позивач працювала на посаді заступника начальника не ревізійного відділу Державної фінансової інспекції в Одеській області, відбулося підвищення посадових окладів державних службовців.
У зв’язку з підвищенням з 01.12.2015 р. посадового окладу заступника начальника не ревізійного відділу Державної фінансової інспекції в Одеській області фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на вказаній посаді.
15.08.2017 р. Південний офіс Державної аудиторської служби України, видав позивачу довідку за вих. № 15-11-23-14/7.072 на всі виплати уключені в довідку нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Позивач звернулася до відповідачів з питань перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії державного службовця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013 та довідки Південного офісу Державної аудиторської служби України від 15.08.2017 р. за вих. №15-11-23-14/7.07215.
Відповідачі листом від 28.09.2017 р. за вих. №806/06, рішенням №140 відмовили позивачу провести перерахунок пенсії державного службовця у зв’язку з підвищенням посадових окладів державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, посилаючись на те, що набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІ.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії” (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання “заслужений”, за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію. За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Згідно з ст.37-1 Закону України “Про державну службу” (в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, а саме: пункт 4 виключено.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 14.09.2016 року № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 втратила чинність.
01.04.2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”. Пунктом 5 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” цього Закону визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, “Про статус народного депутата України”, “Про Кабінет Міністрів України”, “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 01.06.2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 4-рп/2016 від 08.06.2016 року. В іншій частині вказаний пункт 5 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” залишився без змін та не визнавався таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, з 01.06.2015 року Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” припинені дії норм Закону України “Про державну службу” в частині, яка стосується пенсійного забезпечення державних службовців, у тому числі ст.37-1 цього Закону, яка регламентувала підстави для проведення перерахунку пенсії державного службовця.
01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII “Про державну службу”, ч.1 ст.90 якого встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Тобто, з 01.05.2016 року Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Суд зазначає, що відмова відповідачів у проведенні перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Також, суд звертає увагу, що як вже було зазначено вище право на пенсію позивач набув не на підставі ст.37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, за якою він просить здійснити її перерахунок, а на підставі зовсім іншої законодавчої норми - ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
При цьому, в даному випадку зміна редакції ст.37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а в наступному втрата нею чинності, є зміною законодавства, що у свою чергу змінює соціально-економічні права певного кола осіб.
Таким чином, враховуючи викладене вище в даному випадку суд робить висновок, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу у зв’язку з підвищенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Доводи позивача, якими вона обґрунтувала свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 242-246, 263 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.
2. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
3. ОСОБА_2, адреса: 65044, м. Одеса, провулок Цегляний, ІПН НОМЕР_1 .
Відповідач –Центральне об’єднане УПФУ в м. Одеса, адреса: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а, код ЄДРПОУ 41248812.
Відповідач –Центральний відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, адреса: 65212, м. Одеса, вул. Рішельєвська,60 , код ЄДРПОУ 41248812.
Суддя: О.Я. Бойко
.