Рішення № 72883716, 13.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
818/620/18
Номер документу
72883716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 березня 2018 р. Справа № 818/620/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/620/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій протиправними;

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно грошового атестату від 20.08.2015 № 20 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 14.11.2017 № 10-4768/02/12/01-16 врахувавши в тому числі допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії, та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 12.12.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 21.08.2015. Посилаючись на ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вказує, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для перерахунку пенсії ним було направлено до ГУ ПФУ в Сумській області заяву про перерахунок пенсії та довідку від 14.11.2017 № 10-4768/02/12/01-16 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням).

Листом від 26.12.2017 № 1502/М-11 відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, та вважає, що посилання відповідача на відсутність підстав враховувати при обчисленні пенсії допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову додаткову премію, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не звільняє відповідача від обов’язку щодо здійснення перерахунку.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

У письмовому відзиві відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення був обчислений на підставі документів, наданих Сумським обласним військовим комісаріатом, зокрема, грошового атестату від 20.08.2015 № 20 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 28.08.2015 № 10-4959.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Отже, грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто названі виплати мають носити постійний характер та виплачуватися щомісяця.

Допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова додаткова премія не носять постійний характер, а тому не можуть включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.

За таких обставин, на думку відповідача, види доплат, які позивач просить врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців. До того ж із наданої позивачем довідки не вбачається, що із зазначених у довідці виплат були сплачені страхові внески.

Крім того, представник відповідача просив розглянути справу без його участі.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у їх скупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 21.08.2015.

12.12.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 11), до якої додана довідка від 14.11.2017 № 10-4768/02/12/01-16 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням) (а.с.14).

Листом від 26.12.2017 № 1502/М-11 відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (а.с.12).

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 необґрунтованою з огляду на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі – Постанова) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пп. 3 п. 5 Постанови керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право надавати особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту, визначено в Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженій Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 квітня 2015 року N 475 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 15 травня 2015 р. за N 544/26989.

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова додаткова премія з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, входять до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, з розміру якого обчислюється пенсія.

У даному випадку при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач не врахував фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову додаткову премію, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державним органом, з якого особи були звільнені із служби, складених за встановленою формою.

Таким чином, підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є довідка про розмір грошового забезпечення, видана державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Так, заступником начальника Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області було видано довідку від 14.11.2017 № 10-4768/02/12/01-16 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, яка враховує, у тому числі, і допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткову премію, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (а.с. 14). Однак відповідачем, в порушення вказаних норм закону відмовлено ОСОБА_1 в обчисленні пенсії з урахуванням отриманого ним грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткової премії, тому обрахунок пенсії позивача є неповним.

Також, суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки, як встановлено в судовому засіданні, позивач 12.12.2017 звернувся із заявою до Пенсійного фонду, то пенсія позивачу підлягає перерахунку, починаючи з 01.12.2017 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

Враховуючи, що відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, не дотримався вимог ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому для повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Cумській області від 14.11.2017 № 10-4768/02/12/01-16, а саме: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткової премії, починаючи з 01 грудня 2017 року.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку та виплаті раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зазначених у довідці управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Cумській області від 14.11.2017 № 10-4768/02/12/01-16, а саме: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткової премії, починаючи з 01 грудня 2017 року.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 22.03.2018.