Рішення № 72883219, 21.03.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2018
Номер справи
274/248/18
Номер документу
72883219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року м. Житомир справа № 274/248/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання призначити пенсію із зниженням пенсійного віку. В обґрунтування позову позивач зазначив, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р., на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає таку відмову протиправною.

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 17.01.2018 зазначену справу було передано до Житомирського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 було відкрито провадження у даній справі.

Позивач направив на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача до суду не прибув, щодо причин неявки суд не повідомив направив на адресу суду відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову.

У відповідності до ч.9 ст.205 КАС України суд вважає за необхідне здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

У ході судового розгляду справи було з’ясовано, що ОСОБА_1 11.10.2017 звернувся до Бердичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області з заявою по питанню призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Управління Пенсійного фонду на вказану заяву надало відповідь № 10187/03-Б від 04.12.2017, якою відмовило в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідь вмотивована тим, що для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 не були надані первинні документи, які б підтверджували роботу саме в зоні відчуження, оскільки було надано документи про роботу в зоні гарантованого добровільного відселення, а саме: с. Ст.Соколи.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які у 1987 році працювали у зоні відчуження від 10 до 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 5 років.

Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005, № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі -Порядок).

Відповідно до п.п.5 п.2.1 5 документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Аналіз наведеної норми свідчить, що нею передбачено альтернативу подачі переліку документів, а не лише довідку за формою №122, як основну, як вказує відповідач.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача, як на підставу відмови в призначенні пільгової пенсії, щодо того, що надані позивачем довідки не містять посилання на первинні документи, які підтверджують час, місце роботи у зоні відчуження, а тому не можуть бути прийняті до уваги, оскільки ні ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ні Порядок не передбачають такого посилання.

Крім того, суд наголошує, що статус, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. та несення ним служби саме у зоні відчуження, підтверджено судом рішенням у справі №0670/4911/12, яке набрало законної сили.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є протиправними.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною відмову Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Бердичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 37752900 вул. Л.Карастоянової,29 м. Бердичів, 13312) щодо призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 АДРЕСА_1, 13312) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов’язати Бердичівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя М.С. Токарева